A német megacsata - mindenki az új Audi A4 ellen
Az új Audi A4 a tömegcsökkentéssel akar hódítani, a forma alig változott. Kérdés, mit tud földijei ellen? Ár, lóerők és extrák a mérlegen.
Az új Audi A4-es a maga módján szolid, mégis rettentő ízléses, dizájnos. Mindenben jobb az elődjénél, de mivel lehet több a két legfontosabb konkurensénél?
Ha most csak a külsőt nézzük, így a kétezertízes évek közepére kialakult kétfajta markánsan eltérő irány az autók fejlesztésében. Amelyik autógyár stílusa még nem egy több évtizedes, kőbevésett krédó, az igyekszik végre valami nagyot dobni. A tömeggyártók időről-időre újra kell alkossák saját arculatukat és márkaidentitásukat. Ez azért nem egy könnyű feladat, nem is mindig sikerül kellően nagyot gurítaniuk, és egy ma divatos forma sem biztos, hogy több év múlva is menő marad. Bizonyos értelemben az autóipar patríciusainak, a prémiumgyártóknak még nehezebb a feladata. Az autótervezésben szerzett előny a másik irányból nézve jelent egyfajta terhet is, hiszen az új autónak méltónak kell lennie a nagy elődökhöz, ugyanakkor csak annyira lehet progresszív, hogy a féléves "régi" se hasson mellette ósdinak.[BANNER type="1"]
A 3-as BMW ránckezelés után ismét ereje teljében van, csomó új motorral, közöttük az első háromhengeressel. A Mercedes-Benz C-osztálya 2014-től kapható, ma is friss
Távolról indultunk, most meg ugorjunk fejest a közepébe! Nézzük meg, hogy alakul a meccs a három nagy német prémiumgyártó középkategóriás modelljei között. Miért éppen a németek? Nos, a kérdés igen egyszerű: ha az eladási számokat nézzük, az Audi, a BMW és a Mercedes-Benz konkurens modelljei vezetik az eladási statisztikákat a középkategória prémiumfelén. A többiek csak loholnak a nyomukban. A három nagy sikermodelljeinek eladási számai a tömeggyártók szintjén vannak már. Tudják, a középkategória az a méretosztály, amiben átlagtermetű utasok már nem panaszkodhatnak térhiányra. Itt a technika-őrülteknek sem lehet hiányérzete kütyü és extra fronton, és a menetteljesítmények terén is elég jól állnak ezek a kocsik.
A Mercedes az elegáns, a BMW meg ugye a sportos - ez a sztereotípia, a valóság meg épp a fordítottja is lehet. Az Audi nagyon jól egyensúlyozik, kimérten, távolságtartóan és egyben az érzelmekre is hatva akarja leiskolázni két riválisát
Legalábbis a papírforma szerint. Kérdés, hogy mit és mennyiért adnak ezek az autók ma itthon, alapáron. Vajon a hangulatukon kívül egyéb, nem csak az érzések szintjén lemérhető különbség mi van köztük? A német prémiumgyártók középkategóriásai közül az Audi A4-es a legfrissebb konstrukció. A B9 kódú generáció idén mutatkozott be, de az első ülőpróbakor még nem tudtuk a hazai árát. A BMW 3-as sorozata sem túl régi, de itt ma ő a legkorosabb konstrukció. Az F30 kódú 3-ast 2011 év végén leplezték le, ennek megfelelően az az idei évre átdolgozták a külsejét és a hajtásláncát sem hagyták érintetlenül: megjelent benne például a háromhengeres alapmotor.
| Audi A4 Limousine | BMW 3-as Limousine | Mercedes-Benz C-osztály Limuzin | |
| Hosszúság [mm] | 4726 | 4633 | 4686 |
| Szélesség [mm] | 1842 | 1811 | 1810 |
| Magasság [mm] | 1427 | 1429 | 1442 |
| Tengelytáv [mm] | 2820 | 2810 | 2840 |
| Csomagtér [l] | 480 | ||
| Nyomtáv elöl/hátul [mm] | 1572/1555 | 1543/1583 | 1588/1570 |
A Mercedes-Benz aktuális C-osztálya, a W205 kódú 2014-től kapható. Sorra jelennek meg belőle az újabb változatok, mint a kupé, de a Merci tett a jó plakátárért is; kihozta a C 160-as belepőmodellt. A közös a három ellenfélben, hogy a valóban igen szerény alapváltozataik mind megállnak 9 millió forint alatt. Ez persze nagyon sok pénz, de higgyék el, az igazi élet ezeknél, valahol 12-13 milliótól indul. Egy komolyabb motor és némi plusz felszerelés hiányában persze talán még érdekesebbek. Most nem akarjuk azt eldönteni, hogy ennyi pénzből milyen kisebb kategóriájú kocsi érné meg jobban, hanem összevetnénk, hogy mit mutatnak egymáshoz képest.
Az Audi nem fog háromhengerest beépíteni, a BMW alapmotorként azt kínál, a Mercedes meg egy kicsontozott 1.6-ossal indítja a C-t alapáron
Az Audi elsőre alig észrevehetően tervezte át az A4-est. A külseje egységes, csinos, és már kívülről látszik, hogy ez a generáció hatalmas lett. A méretnövekedés számokban úgy alakult, hogy ennek végeredménye képpen neki a legnagyobb a teljes hossza a hármasból, de tengelytávban még mindig a Mercedes vezet. Konkurenseihez képest viszont több mint három centiméterrel szélesebb az A4-es. Érdekes, hogy az Audi nem látta fontosnak, hogy a szedánoknál amúgy is talán kevésbé fontos csomagtér méretével támadjon. Így ma mindhármuk 480 literes kuferral rendelkezik. Ha átugrunk a műszaki táblára, akkor már látszik, hogy mi volt az, amire viszont nagyon ráfeküdtek ott a messzi Ingolstadtban.
480 liter és nem több - a csomagtérmérete megegyezik mindhárom versenyzőnek. Nyilván tudják, akinek a praktikum számít, úgysem szedánt vesz. A képen az A4-es koferrhelye, ami alapáron támladöntéssel bővíthető
A BMW, a Mercedes és az Audi is benzines turbómotort ad ma már alapáron, de mind közül az A4 a legerősebb. Az új belépőmodell az A4 esetében 1.4-es 150 lóerős, 250 Nm nyomatékú, amivel szinte mindenben elveri társait. Ki kell emelni, hogy négyhengeres, amivel a Mercedesszel egyetemben felülmúlja járáskultúrában a BMW-t, ami csak három égéstérrel operál. Az A4 alapváltozata a többi németnél - a gyári adatok szerint - kevesebbet fogyaszt, jobban gyorsul, kedvezőbb a szén-dioxid kibocsátása, és ezek után nem is meglepően alapkivitelben ő a legkönnyebb is. Még épp 1,4 tonna alatt van.
| Audi A4 1.4 TFSI | BMW 316i | Mercedes-Benz C 160 | |
| Hengerűrtartalom [cm3] | 1395 | 1499 | 1595 |
| Hengerek/szelepek száma | 4/16 | 3/12 | 4/16 |
| Váltófajta/-fokozat | kézi/6 | ||
| Teljesítmény [LE (1/min)] | 150 (5000-6000) | 136 (4500–6000) | 129 (5000) |
| Nyomaték [Nm (1/min)] | 250 (1500-3500) | 220 (1250–4000) | 210 (1200-4000) |
| Gyorsulás 0-100 km/h | 8,7 | 8,9 | 9,6 |
| Végsebesség [km/h] | 210 | 210 | 216 |
| Fogyasztás - város/városon kívül/vegyes [l/100 km] | 6,7/4,4/5,2 | 7,0/4,7/5,5 | 7,1/4,8/5,7 |
| CO2-kibocsátás [g/km] | 123 | 129 | 131 |
| Menetkész tömeg [kg] | 1395 | 1475 | 1395 |
Mutatósak mind, mégis van köztük különbség. Még az alapváltozataik is elég mások
Csak egy versenyszámban jeleskedik társai felett a C-osztály: ő a leggyorsabb, végsebessége 216 km/óra. Hogy hol tart ma a technika, azt jól mutatja, hogy ezek a kocsik már fapadosan is sokkal többet mennek kétszáznál és a gyorsulásuk is bőven tíz másodperc alatt van. A teljesítmények közti különbséget az árak is jelzik. A legújabb és legerősebb Audi a legdrágább, a leggyengébb Mercedes a legolcsóbb, a BMW második, mert szokás szerint egy picivel a Mercedes fölé árazták. Mivel eleve nem olcsók, így a köztük lévő pár százezer forint akár bagatellnek is nevezhető persze. Hogy más az itt adódó árkülönbözetből venne autót? Jól tudjuk mi is, de ebben az elméleti csatában erre most nem lehetünk tekintettel. Ha a hajtásláncokat nézzük, akkor az árkülönbség teljesen indokolt. A Mercedes maga is annyira fapadosnak gondolja a C 160-ast, hogy ahhoz egyedüliként nem rendelhető automata váltó. De mit adnak már a kezdő árért?
| Audi A4 1.4 TFSI | BMW 316i | Mercedes-Benz C 160 | |
| Alapár | 8 900 390 | 8 795 000 | 8 503 920 |
Az A4 esetében a Basis szintről indulunk. Ehhez jár a sebességhatároló, az Audi pre sense city, ami a koccanások kivédésében és az elénk lépő gyalogosok megóvásában segít. Itt csak egyzónás az automata légkondicionáló, de automatán elsötétül a belső tükör, bőr a kormány és a váltógomb, és a fény- és esőszenzor is hozzáad a kényelmünkhöz. Hangszóróból nyolc, multifunkciós kormányból háromküllős jár, fejlégzsák teljes hosszon, oldalsó előre jut. LED-es a mentefény, xenon a főfényszóró, dönthető a hátsó ülés, távirányítós a központi zár, 7 colos színes kijelző, USB aljzat és Bluetooth is van a fedélzeti számítógéphez. A 3-as BMW-hez is alap a menetmódkapcsoló, amit az ő esetében Driving Experience-nek neveznek. Itt is szövet a kárpit, de kapunk egy krómozott kipufogóvéget és 16 colos könnyűfémfelniket is. Benne is van alapáron könyöktámasz és magasságban állítható első üléspár, és járnak hozzá Isofix gyerekülés rögzítési pontok is. Kulcs nélküli az indítás és már alapból kétzónás a klíma, valamint minden BMW-hez jár 5 évre vagy 100 kilométerre szóló szervizszolgáltatás.
Az A4 nem ad keveset, de az árban foglalt szervizzel jobbak nála a többiek. Az A4 ütőkártyája, hogy takarékos és az adatok alapján alapáron is elfogadható dinamikájú
A Mercedes kedvez a sokat autózóknak. Bár csak 4 év a díjmentes szerviz, de a kilométerkorlát 120 ezernél lett meghúzva. A C esetében alap az ütközésveszélyre figyelmeztető és az éberségfigyelő rendszer, a hűtés és fűtés is kétzónás és automata. A hármasból az Audi ezek alapján élen jár a vezetéssegéd-rendszerek terén, mivel 85 km/óráig minden a kocsi útjába kerülő veszélyforrás előtt képes teljesen állóra fékezni - alapáron is. A BMW hangulata a leginkább vezető- és vezetés orientált, igaz sportosságról 136 lóerővel még kár beszélni. A Mercedes meg ott van a csillag erejével és egy nyugodt, jó szinttel képviselteti a márkát. Plusz pénzért persze mindegyik lehet sokkal erősebb, gyorsabb és űrkomposan felszerelt is. Innentől nem marad más, mint hogy ki-ki maga eldöntse, melyik tulajdonság alapján, melyik induló ajánlat a legszimpatikusabb számára.






























































