Nem csak kontroll, kényelem és biztonság is – GPS nyomkövetés
Fizetett hirdetés
Tartós teszten a Sentinel Protect és a Hol Az Autó rendszere
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A GPS nyomkövetést nem csak a biztosítók és a mindent látni kívánó főnökök, a sofőrök és a privát autótulajdonosok is kedvelhetik.
Írtál már menetnaplót, lopták már el az autódat, előfordult már, hogy kérdéses volt, hogy az egyik alkalmazott kiment-e egy helyszínre, netán neked kellett volna visszaemlékezned, hogy mikor, hol jártál? Ha bármelyikre igennel válaszolsz, akkor bizonyára nagyra fogod értékelni a Sentinel Protect, illetve a Hol Az Autó szolgáltatását, amelyeket tartós tesztnek is alávetettünk.
A két rendszer egyazon céghez tartozik és alapvetően azonos, hazai fejlesztésű eszközt használ. Fotójával szándékosan nem mutatjuk meg, elég annyi, hogy apró, s némi elektronikán túl egy GPS és egy GSM-modult is tartalmaz. A GPS meghatározza az autó pozícióját, annak változásából mozgását mutatja, amit a GSM-modul adat alapon továbbít a központi rendszer felé, ahol szolgáltatás, beállítás kérdése, hogy mi történik az információkkal.
A Sentinel Protect a rablásgátlásról szól. Beállítható, hogy gyújtáslevételkor automatikusan élesedjen a rendszer, de okostelefonos alkalmazásból is kapcsolható. Kikapcsolni is onnan kell, különben gyújtásráadásra, illetve mozgásra, vagy a GPS árnyékolása, Pro csomagnál ajtó- vagy csomagtérnyitás, illetve ablakbetörés esetén is riasztást küld. Ha esetleg elfelejtettük volna kikapcsolni, az applikációból érkező jelentést az "Elfelejtettem kikapcsolni" paranccsal is lezárhatjuk, ha viszont éles a riasztás, rögtön értesíthetjük a rendőrséget, s kezdhetjük az autó nyomkövetését is - még olyan esetben is, ha az autót esetleg a saját kulcsával kötötték el. [illusztracio=http://navigator.medija.hu/files/324/belso_banner_590x151.jpg][/illusztracio] Az alkalmazás iOS és Android platformon is fut, a Windows Phone operációs rendszert használóknak pedig jó hír, hogy annak legújabb verziójában is használható már az androidos verzió. Beállítható, hogy a GPS-jel elvesztéséről mennyi idő után kérünk riasztást, kérünk-e egyáltalán. Ha például gyakorta parkolunk mélygarázsban, akkor érdemes lehet kiiktatni. Riasztást arra az esetre is kérhetünk, ha a rendszer nem tud kommunikálni az eszközzel - ez gyakorlatilag a szabotázsvédelem, mely esetén nyomkövetésünk ugyan már nem lesz, de értesülünk arról, hogy a rendszert mondjuk lekapcsolták az autó akkumulátoráról. Amennyiben nincs szabotázs, az applikáció mindig mutatja az autó aktuális pozícióját, sebességét, hogy van-e gyújtás az autón, továbbá azt is, hogy mekkora az akkumulátor feszültsége. A készülék fogyasztása miatt pedig nem kell aggódni, nem nagyobb, mint egy átlagos riasztóé. Ára sem magasabb, hiszen nettó 36 300 forintba kerül. Havidíj helyett forgalmazója inkább a negyedéves nettó 5895 forintos díjat említi, áfával viszont már havi bruttó 2500 forinttal kell számolni. Az ajtó- és csomagtérnyitásra, valamint ultrahangos beltér-érzékelővel üvegtörésre is figyelő Pro eszköz ára magasabb, nettó 77 000 forint.
A lopásvédelmi Sentintel Protect rendszeren túl egyéb lehetőségeket is ad a GPS-es nyomkövetés. Ezeket a Hol Az Autó nevű szolgáltatáscsomag alatt érhetjük el az azonos készülékkel. Azt természetesen már az alapcsomag is mindenképp mutatja, hogy éppen hol van az autó, látható, hogy merre jár az azt hajtó kolléga. Sem a cégnek, sem neki nem kell menetlevéllel vesződnie, hiszen az a weben elérhető rendszerből bármikor lekérdezhető, indulási, érkezési címmel és idővel, átlagsebességgel és még az elért maximális tempóval is. A sofőr habitusáról sokat elárulnak a lekérdezhető sebességek, igaz, egy-egy pillanatnyi gyorshajtást még nem fog megmutatni a rendszer, hiszen nem olyan sűrű az adatküldés. A havi nettó 950 forintos alapcsomaghoz mérten 400 forintos felárral adott bővített csomag esetén a hivatali és magánutakat sem kell utólag kiszűrni a menetnaplóból, egy kapcsolóval válthatunk köztük, s így a rendszer már külön, címkézve rögzíti azokat. Továbbá ismert pontok rögzítését is lehetővé teszi, mint például a partnerek címei, a cég telephelyei. Utóbbi esetén 2 helyett már 6 hónapig tárolja a rendszer az amúgy archiválható, így bármeddig megőrizhető adatokat, míg a további havi 300 forintos többletet jelentő extra csomag már 12 hónapos adattárolást ad. Meg persze még temérdek egyebet is: digitális, kódkártyás sofőrazonosítást, üzemanyagszonda és különféle ajtó-, raktérszenzorok csatlakoztatásának lehetőségét. Mutatja továbbá a használt motorfordulatszámot, gázpedálállást is, amiből már a sofőr vezetési stílusa is elég jól látható. E csomagnál van mód egy úgynevezett "őrszem" bekapcsolására, azaz a munkaterület megjelölésére, amelynek elhagyása esetén riasztást küldhet a rendszer. Jól látható, hogy a Hol Az Autó rendszer elsősorban az üzleti felhasználóknak szól, nem csak személyautókba, teherautókba és munkagépekbe is telepíthető, miként a Sentinel Protect is praktikus motorkerékpárokhoz is. A GPS-es nyomkövetés a tapasztalatok szerint több megtakarítást hoz, mint amennyibe a rendszer kerül. Az említett havidíjakon túl a készülék sem vészes, 24 hónapos Hol Az Autó hűségszerződés esetén nettó 29 500, hűségszerződés nélkül 39 500 forint, beszerelése 5 900-8 900 Ft + áfa. A rendszer ráadásul ingyen ki is próbálható, s a bővített, illetve extra csomagok mellé a gépjárművédelmi Sentinel Protect rendszer is jár.
A GPS-es nyomkövetés megléte esetén több biztosítótársaság is díjkedvezményt ad, így a rendszer ára részint meg is térülhet, akkor pedig többszörösen, ha az autót elkötik, s emiatt találják meg - máskülönben ugyanis minimális esély van arra. A rendszereket több hónapja használva is stabil működésről tudunk beszámolni, rövidebb ideig tartó kapcsolatvesztésre volt ugyan példa, de a menetnaplók például tökéletesen korrektek (leszámítva azt, ha az utunkat GPS-vétel nélküli helyen szakítjuk meg), lopás miatti tesztre szerencsére nem került sor.