Ma már a legtöbb nagyobb áruházban kapható autós "svájci-bicska", mely egyetlen nyéllel kombinál kefét, jégkaparót és akár ásót is
Még nyáron, autópályán, azaz a legveszélytelenebbnek tűnő úton is bármikor hosszú időre beragadhat az ember, de télen, hidegben és sötétben, pláne lakott területen kívül elakadni sokkal kellemetlenebb, mint mondjuk egy autópálya-dugóban ácsorogni. Miként nyáron is ajánlatos, hogy legyen az autóban ivóvíz, ez télen is elengedhetetlen, de mellé még néhány kötelező útravalót érdemes az autóba készíteni, főként, ha hosszú útra készülünk, sok lakott területen kívüli szakasszal.
Láthatósági mellény és folyadék is feltétlenül legyen az autóban télen
Ilyen a termoszba bekészített meleg tea – ami nem helyettesíti a tiszta ivóvizet, kevésbé szomjoltó, de a testet jobban átmelegítő. A folyadék mellé némi energiabombát is érdemes betárazni, ízlés szerint csoki, müzli-szelet néhány táblával mehet a kesztyűtartóba, elakadáskor kincset fog érni. A téli autózáshoz eleve ajánlott a réteges öltözködés, hiszen legtöbb esetben jéghideg autóban indul az utazás, az utasteret bemelegítve azonban érdemes a téli rétegeket levenni. Elakadás esetére azonban pluszrétegeket is érdemes bekészíteni, egy meleg pokróc széthajtogatva nem vesz el sok helyet a csomagtér aljából, akár a padlószőnyeg alá is betárazható, így sosem fog hiányozni, ha épp szükség lenne rá. Ugyanonnan a vontató-kötél sem hiányozhat, gyakorlatilag nem vesz el helyet a pótkerék mellett, viszont árokba csúszáskor elengedhetetlen a szabaduláshoz Elemlámpa mindenképp legyen az autóban, lehetőleg csekély fogyasztású, erős fényű, LED-es, ilyen ma már 2-3 ezer forintért kapható, a legpraktikusabbak a fejre pántozhatók, így a kéz szabadon tevékenykedhet az esetleges hibajavításon. Kesztyűből többet is érdemes vinni, egyrészt legyen a kezet melegítő, másrészt szereléskor az újak szabad mozgását nem akadályozó – a legjobb persze, ha a két jellemzőt egyszerre tudja egy, de az átnedvesedés miatt akkor is legyen pót.
Pokróc, vontatókötél, zseblámpa is észrevétlen tárazható a csomagtér aljába
Hosszabb utazáskor mindenképp komolyan kell venni a télen tágabban értelmezendő kötelező tartozékok listáját. Ausztriában és Svájcban kötelező, de mindenhol erősen ajánlott a láthatósági mellény. Ezeket az utastérben kell elhelyezni, hogy már ott felölthetőek legyenek. Az ablakok hó és jégmentesítésére műanyag jégkaparót és kefét, seprűt is érdemes az autóba tenni. A kerekek kiszabadításához egy apró ásó is jól jöhet és jeges úton vagy kocsi-kihajtón sokat érhet egy-egy leselejtezett rongyszőnyeg is, melyet a kerék alá téve sokszor leküzdhető egy-egy kritikus pont.
Egy bikakábellel és egy már járó motorú autóval a legtöbb téli indítási probléma orvosolható
Miként az autóba csokoládé formájában magunknak is érdemes „energiahordozókat” tárazni, autónkból sem hiányozhat a legfőbb energia, azaz az üzemanyag. Ha biztosra akarunk menni, akkor ne hagyjuk fél alá süllyedni az üzemanyagszintet, így akár egy napig is fűtésre fogható az elakadt autó motorja. Külföldön különösen figyelni kell az időbeni tankolásra, sok helyen a hazainál ritkább a kúthálózat. Miként korábbi cikkünkben írtuk, az akkumulátorok leginkább télen adhatják be a törülközőt, ezért télre praktikus egy bikakábel. Akik csapatban indulnak hosszabb útra, például síelni, azok a kötelező tartozékokat egymás között meg is oszthatják, de nekik különösen ajánljuk, hogy teljes készletet vigyenek. Több autóval több gond adódhat. Ha az autóba már minden fontos téli felszerelés bekerült, egyetlen dologra kell még figyelni indulás előtt, mobiltelefonunk akkumulátorát töltsük teli, ha útközben van esély a lemerülésére, szerezzünk be egy autós töltőt.
Ha a hely engedi érdemes berakni még:
– váltó cipő/zokni
– pzs/wc papír/higi kendő