10 tanács kötelező biztosítás átkötéséhez
Az autósok bő harmadát érinti a KGFB év végi fordulónapja
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Idén átlagosan 10-12 százalékkal emelkedik a KGFB átlagos díja – számolt be sajtótájékoztatóján a FBAMSZ. Az MKB ügyfelei mindenképpen váltanak.
Bár vannak kivételek, de többnyire idén is ugyanazokra érdemes odafigyelni, mint minden évben, azoknak, akik kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (KGFB) szerződésüket a régi rend szerint, év végi fordulónappal módosíthatják, válthatnak biztosítót. Ez évről-évre egyre kevesebb autótulajdonost (csak a 2010 előtt kötötteket) érint ebben az időszakban, tehát egyre kisebb egyidejű dömping éri év végén a biztosítókat, valamint a biztosítók és ügyfeleik között a független kapcsot jelentő biztosítási alkuszokat. Persze a KGFB-átkötéssel kapcsolatos tudnivalók nem csupán az év végén biztosítót váltók számára hasznosak, ráadásul idén többeknek muszáj kényszerűen új biztosítót választaniuk, így az FBAMSZ összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
- Fontos, hogy ne november utolsó napjaira hagyjuk a biztosítóváltás ügyintézését és az új szolgáltató kiválasztását, hiszen december 1. éjfélig már meg is kell érkeznie felmondásunknak jelenlegi biztosítónkhoz.
- Vegyük figyelembe a díjkalkuláció és az inkasszós összeghatár beállítása során, hogy a nettó KGFB-díjakat 30 százalékos baleseti adó is terheli.
- Szintén vegyük figyelembe, hogy ha elektronikus kommunikációt választunk, akkor a kapcsolattartás e-mailen keresztül történik, tehát a biztosítók, illetve alkuszok számára valódi, élő e-mailcímet adjunk meg.
- A legkedvezőbb ajánlat megtalálásához szánjunk időt a kalkulációra az internetes csatornákon is. A személyre szabott díjak megtalálásához fontos, hogy minden szükséges adatot adjunk meg a kalkuláláshoz a pontos végösszeg érdekében.
- A valódi díj megállapításához korábbi károkozásainkkal is tisztában kell lennünk, mert a biztosítók ma már eltérő mértékű – 15-300 százalékos – károkozói pótdíjat is felszámítanak, ami jelentősen befolyásolja a biztosítási díj végösszegét
- A KGFB ára mellett érdemes a csomagajánlatokat is áttekinteni, hiszen lehet, hogy casco, lakás-, egészség- vagy akár nyugdíjbiztosítással együtt összességében kedvezőbben köthetünk biztosítást, mint ha a legolcsóbb KGFB-ajánlatot választjuk.
- Az együttkötések viszont csak akkor előnyösek, ha az ár mellett a nyújtott szolgáltatások is kedvezőek, értékarányosak, azaz nem támasztanak különleges követelményeket és nem nyújtanak hiányos fedezetet.
- Az árak és csomagajánlatok mellett az egyéb nyújtott szolgáltatásokat is vegyük figyelembe, hiszen főleg baj esetén nem mindegy, hogyan intézik ügyeinket. Az alkuszok előnye, hogy nem csak egy biztosító, hanem a teljes piac kínálatát ismerik és összetett ügyféltámogatást kínálnak.
- Figyeljünk rá, hogy mindig évfordulóra, közös megegyezéssel szüntessük meg biztosításunkat, ne a biztosító mondja fel, például azért, mert nem fizettük a díjat. Ez utóbbi esetben ugyanis az új szerződés megkötésekor egyre több biztosító számít fel pótdíjat „megbízhatatlan előéletű” ügyfeleinek.
- Bármilyen kérdés, kétség esetén kérdezzünk. Hívjuk az ügyfélszolgálatot, vegyük igénybe a chat szolgáltatást stb.
Mivel az MKB kivonul a KGFB piacáról, ezért a következő egy évben fokozatosan mondja fel szerződéseit ügyfeleivel. Novemberben ez mintegy 25 ezer MKB-ügyfelet érint, akiknek muszáj biztosítót váltaniuk. Az MKB az eddigiek sokszorosával hirdetett díjakat, hogy már senki ne kössön új MKB-szerződést, valamint minden érintettet levélben értesített a biztosítás felmondásáról. Lényeges, hogy a levél átvételével az MKB-s ügyfelek is mondják fel biztosításukat december 1-ig, így közös megegyezéssel történik a biztosítás megszűnése. A felmondást követően legkésőbb december 31-ig kell új biztosítást választaniuk az ex-MKB-s ügyfeleknek. Szintén fontos, hogy az ügyfelek előre rendezzék egész éves fennálló díjtartozásukat az MKB-val, mert ha a díj nemfizetése miatt szűnik meg a szerződés, akkor egyrészt pótdíjat kell fizetni. Másrészt pedig kötelező újrakötni a szerződést az MKB aktuális, a korábbiaknál átlagosan 25-ször magasabb díjain, amivel mindenképpen rosszul jár az ügyfél. Mindezeket szem előtt tartva az MKB-val vagy bármely más biztosítóval kötött szerződés esetén is zökkenőmentesen lebonyolítható a kötelezőhöz kapcsolódó biztosítóváltás, tehát főszabályként a kapkodást érdemes elkerülni.
Mert ha mindenki így gondolkodna, akkor mindenki megszívatná a többiket. Ha meg mindenki kifizetné évente azt a pár száz forintot, amivel többe kerül egy normális biztosító, akkor nem…
Azt se ertem hogy mert elonyos az az mert kell minden evben fellmondani a szerzodesemet es vagy a regi vagy egy uj biztositonal kossek egy uj elonyosebb szerzodest?A rebi biztosito mert reszesiti elonyben az uj tagokat a regiek hatranyara,mikor eddig belolem eltek.Ha eb hu vagyuk egy biztositohoz annak mert nincs erdeke/esetleg lehetosege/husegemet honoralni/dijazni/?
Mert torekedjek hogy egy jo,megbizhato es termeszetesen dragabb biztositoval kossek kotelezo biztositast,amikor egy esemeny utan en, a kartevo esetleg egy olcso “no name”biztositasatol fuggok.Igy jartam a multkor;megutottek az allo kocsimat;az en biztositomat nem is erdekelte az ugy,en kellett hogy utanajarjak es fellkutassam a kartevo biztositojat.Hol van az en erdekem hogy egy jo ,biztonsagos biztositot keressek?Tisztelettel;Mane
Kresz megy már?
Miért csodálkozol?
Valószínűleg olvasták a múltkori beírásaidat a közlekedési szokásaidról. 🙂
A biztosító időben kiküldi az ügyfélnek a következő évi esedékes díját, indoklás nélkül emelhet, az ügyfélnek pedig jogában áll a szerződést felmondani.
Utánaszámoltam, nekem 66%!!!!-ot emeltek úgy, hogy folyamatosan B10-ben vagyok.
Nekem is pontosan ezt csinálták. Úgy látszik nagy kockázatot jelent a B10……… Gyorsan váltottam is, nézz körül te is, mert nagy eltérések vannak.
39 %-al emelt a biztosító B10-es besorolásban, minden indok nélkül!!