Japán kisautó klímával, 3 millióért – Suzuki Ignis teszt
Suzuki Ignis 1.2 GL teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Kívülről miniautós méretű, belülről korrekt kisautós helykínálatú, szívó benzinesével minden szempontból bajnok az új Ignis.
Döbbenet. Az Ignis egy csoda, az ember nem akarja elhinni, hogy mennyire odatette magát a Suzuki ezzel a kisautóval. Mert ez kisautó, hívja a gyár akármilyen crossovernek ultrakompakt SUV-nak, vélje az utca embere 3,7 méteres hossza alapján csupán mininek, ez egy remek kisautó. Abból is olyan, amiben gond nélkül elfér 4 felnőtt. Amúgy hivatalosan 5 személyes, hátul 3 fejtámlával, 3 darab hárompontos övvel és persze korlátozott középső hellyel - legalábbis az alapváltozatnál, a jobban felszerelt, tologatható hátsó üléses csak négyszemélyes. De micsoda lábteret kapnak a szélekre ülők! És mennyire szélesnek tűnik elöl! Az Ignis csupán helykínálatával is állakat ejt.
Alapból csinos. Az Ignis különlegessége, hogy bátran vállalható az alapváltozat is. Szokásunkhoz híven először azt a bázisverziót kértük el, amit vélhetően a legtöbben venni fognak. Az Ignis esetén ugyanis az alapverzió nem egy szinte csak elvben létező reklámáras kivitel, hanem élhető, szerethető. Ez is kellően jól néz ki, még az alap, 175/65 R15 méterű abroncsokkal is. Főként szemből csinos a forma, hátul már nem annyira decens, onnan nézve van benne némi Suzuki Alto, vagy ahogy nálunk ismertebb, Maruti utánérzés, szemből és oldalról viszont zseniális a forma.
Belülről még gusztusosabb. Kívülről is korrekt az Ignis megjelenése, de igazán akkor esik le az állunk, ha beleülünk. Kéttónusú, ahol kell világos beltér, ráadásul még narancsszínű betétek is fokozhatják az izgalmat, például az ajtóbehúzókon és a középkonzol alsó részénél. Apró szépséghiba, hogy utóbbi felső felfogatási pont híján az elöl ülők térdével találkozva jobbra-balra mozog, ám ezen simán túllendülünk. Az anyagok ugyanis kisautós mércével abszolút rendben vannak, hibátlan az ergonómia, elöl egész hosszúak, hátul csak palacktartósak az ajtózsebek. Az első ülések a tágasnak tűnő, ám valójában nem egész 1,4 méteres belső szélességű kisautóban drabálisnak tűnnek, de ez kell ahhoz, hogy ne legyenek csenevészek. Kisautós mércével kényelmük is megfelelő. Meglepetés, hogy felnőttként is kényelmes a hátsó ülés, ott két kategóriával nagyobb a lábtér, az Ignis négy felnőtt számára abszolút vállalható autó.
Menni tud, fogyasztani nem. Nem csak a helykínálat és a kialakítás meglepetés, az is, hogy a Suzuki egy hengerenkénti dupla befecskendezős, egyedien magas kompressziójú motorral olyan hajtásláncot rakott az Ignisbe, ami egyszerre takarékos, egyszerre élvezetes.
Nem véletlenül egytagú a motorpaletta, azért nincs dízel vagy hibrid hajtás, mert nincs is rá szükség.
Az 1,2 literes, turbó nélkül örök életet és egy napot ígérő Dualjet motor 90 lóerejével mókásan élénken viszi az alig több mint 800 kilogrammos autót, még 3-4 felnőttel az utastérben sem vérzik el. Fogyasztása kapcsán pedig nem is a 4,6 literes katalógus szerinti érték az érdekesség, hanem az, hogy ezt a valóságban is röhögve hozza, ha kicsit gyúrunk az „eco” vezetésre, simán 4 liter alá visszük az étvágyát, városban is simán 5 liter alatt tartható a fogyasztás, a tesztátlag pedig télen is a katalógusértéket tudta hozni: 4,6 l/100 km lett. Emelhetjük hát a kalapunkat, az Ignis valóban hibrideket megszégyenítően takarékos.Még autópályán is tüzes. A városban bajnok jellemzők után kissé félve, de az alapos tesztelés érdekében azért autópályára is elvittem az Ignist. Még ott is meg tudott lepni, kisautósan zajos persze, de nincs kimagasló hangforrás. 130 km/óránál szél-, futómű- és motorzaj is akad, de egyik sem üvöltően. A 130 km/óránál ötödikben 3500/perc fordulaton dolgozó motor meglepően élénk, ahogyan máskor is mindig, ilyenkor is azonnal reagál a gázpedál legkisebb letaposására, és még mindig vastagon 6 liter alatt marad a fogyasztás. Egy dologra érdemes vigyázni: a könnyű kisautó érzékeny az oldalszélre.
Nem csak városba való. Bár méreteivel az Ignis elsősorban városban érzi jól magát, országúton legalább annyira jó, ott szinte némán, nevetséges fogyasztással fut, de még autópályán is vállalható. Futóműve barátságos, forszírozottabb helyzetekben persze jelentős az oldaldőlés. A csillapítás lehetne jobb, de a kisautók között az enyhén kemény rugózás is gond nélkül elmegy. A kormányzás több mint 3,5 volánfordulattal egy kissé, de nem vészesen indirekt, az elektromos rásegítés mértéke viszont eltalált. Talán meg fognak kövezni, de hatalmas hátsó lábterével, szinte derékszögben nyíló hátsó ajtajaival családi autónak is beválik. Csomagtere persze nem nagy, de 267 literével azért el lehet lenni.
Jó áron, jó felszereltséggel. A Suzuki árazása megszokást igénylő, alapáron az Ignis 3,755 millió forintról startol, amennyiért nagyon drágának tűnik. De ott az akciós ár, amivel rögtön 3,055 millióra esik a bázis, egy-egy kereskedői kedvezménnyel pedig 3 millió forintért is új Ignishez juthatunk. Alapáron 6 légzsákkal, ESP-vel, Bluetooth-kapcsolatos, kihangosítós hifivel és manuális légkondicionálóval. Az Ignis ráadásul lehet akár összkerékhajtású, kamera alapú vészfékrendszerrel és sávelhagyás-gátlóval felszerelt, tologatható hátsó üléses is. Következő tesztautónk olyan lesz, de én már szinte tudom, hogy a kedvenc az alapverzió lesz, már csak azért is, mert a tologatható hátsó ülés csak kétszemélyes, az összkerekes Ignis hátsó futóműve nem csatolt lengőkaros, hanem merevhidas, továbbá csomagtere is kisebb egy hajszálnyit. Az alap Ignis viszont most tényleg a lehető legjobb ajánlat a kisautók piacán! Aki innen vásárol, nézze meg, menjen vele egy kört, aztán vesse össze a konkurensek árával, fogyasztásával, hangulatával! Nem lesz jobb.
Árak
Tesztmodell alapára
3 755 000 Ft (2017.03.06.)
Tesztautó ára
3 850 000 Ft (2017.03.06.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1242 cm3
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 6000 1/min-nél
Nyomaték:
120 Nm 4000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
12,2 s
Végsebesség:
170 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,6 l/100km
Méretek
Hosszúság:
3700 mm
Szélesség:
1690 mm
Magasság:
1595 mm
Saját tömeg:
810 kg
Össztömeg:
1330 kg
Terhelhetőség:
520 kg
Tengelytáv:
2435 mm
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Csomagtér:
267-1097 l
Belső szélesség elöl:
1380 mm
Belső szélesség hátul:
1320 mm
Belmagasság elöl:
990 mm
Belmagasság hátul:
940 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
250 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1170 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1020 mm
Csomagtér hossza:
580 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1340 mm
Raktérnyílás szélessége:
970 mm
Raktérnyílás magassága:
900 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzines
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1242 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
kézi - 5 fokozatú
Nyomaték:
120 Nm 4000 1/min-nél
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
170 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
12,2 s
CO2-kibocsátás:
104 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
4,6 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
61 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
64 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
70 dB(A)
KLÍMA…kíváncsi vagyok hogy bekapcsolva mennyire “élénk” és akkor a fogyasztása 6 lit alatti-e ?
Nekem a Swiftemben le kell kapcsolni a klimát ha sportos-előzéses vezetői kedvem van és a fogyasztásban
is bőven észrevehető a növekedés !!
SÚLYCSÖKKENTÉS…bizony eddig sem arról voltak e kisautók híres-sek hogy ütközéskor biztonságosak
és még ha “gyűrödési” elemeket be is építenének akkor sincsenek mesze a becenévtől mint a Trabik:
papír-jaguár….
LE-rő EMELÉS…Turbó, kompressziónövelés, dupla befecskendezés,…és minél kisebb ccm ?Bizony ez hosszú
életre utal !!!
Annó a régi böhöm Jeep-emnek nem volt ennyi LE mint ezeknek a kis “mitugrászoknak” és szép is volt
halgatni a finom kis fordulatú duruzsolását ..
De tény hogy a súlycsökkenés további fogyasztáscsökkenést eredményez.
Jaja, 86-tól készítettek alumínium 1,3-as 101 lóerős dupla vezérműtengelyes 16 szelepest, a világ legkisebb ilyen motorját a GTI swiftbe, de nem tudnak motort gyártani. 2005-ben a fapados swiftjükben is egy ilyen, végtelenül megbízható, szinte elektromotor módjára lineáris teljesítményleadású DOHC 16v alu motor van. És nem csak a nagy szilárdságú acél miatt fogyasztanak az új motorjaik kevesebbet, mert azonos súly mellett a 2005-ös swift utáni 2010-es bő 1-1,5 literrel kevesebbet fogyaszt.
Ez nem igaz. A suzukinak a 80-as évektől máig van turbómotorja, és még a motorkerékpárjaikba is tervezik.
Ma láttam egy ilyen Ignist Pesten. Élőben sem szebb, mint a képeken és sokkal kisebb, mint gondoltam.
És mit tudsz meg az átlagfogyasztásról ha nullázod a számlálót egy max 5-10km-es városi kerülőben? SEMMIT, max, hogy többet mutat mint, amit a gyár ígér.
“tesztvezetéskor is rákérdezek hogyan lehet megnézni, hiszen eléggé fontos”
Fontos, miután az autó hozzád került. Látszik, hogy nem érted: Nem releváns a fogyasztási adat, mert a tesztautónak állandóan nyomkodják a gázpedálját. Fiat Bravo 150 lovas 1.4 T-Jet-et vezettem próbanapon, az átlag 12 liter volt, ennyiből bőségesen elmegy egy V6 is de egy V8 is átlagos használatban.A valóságban meg egy Bravo nem fog 12 litert kérni…
Egy négykerekű sportcipő, Adidas jellel az oldalán, ronda, instabil, és idétlen. A belseje szép, de kicsit giccses. Kipróbáltam, kevésbé billeg, mint az elődje, de 4 millió forintért autót is lehet venni. Túl van árazva, és mégis egy olcsó hatást keltő Suzuki. Nyilvánvalóan nem annyira komfortos, mint egy Kizashi, de akkor is gyatra a minősége.
Ez így van, de nem nyomkodtam a műszerfalat. Elsősorban az autót figyeltem, a kényelmét, vezethetőségét, komfortját, menettulajdonságait. A fogyasztás természetesen lényeges, de csak ezek után jön. Ez a tesztút érdeklődés, kíváncsiság volt részemről, egyelőre nem akarok autót cserélni. Van 3 jó autóm, amikkel elégedett vagyok. Nem érné meg több mint 3 millió Ft-ot beinvesztálni, annyival semmiképpen sem nyújtana többet egyiknél sem. A szomszédpukkasztás meg nem motivál. 🙂 A 100 km-enkénti 5-6 literes fogyasztásból meg akármelyik autómmal kijövök.
Nem lettek lenullázva az órák induláskor. Csak az SX4 S-Cross-ról tudok nyilatkozni, ahol pillanatnyi fogyasztásmérő működött. Normál közúti hajtásnál 5 literig ment fel a jelzés, pontosabban 0-és 5 liter között ugrált. Motorféknél 0, teljes benyomott gázpedállal 10 liter/100 km jelzést mutatott. Tesztautóknál mindig fals értéken áll az átlagfogyasztás jelzés, a nem átlagos vezetés miatt.
Korábban volt hogy az új Picantót próbáltam. Ahogy kitolták a szalonból, 14 litert mutatott az átlagfogyasztás mérő, onnan indultam a teszt útra. kb. 10 km megtétele után sikerült leredukálni a kis Picantónál 6,5-re.
Visszatérve az SX4-re, átlagos, nyugodt vezetéssel 5-6 liter/100 km között megáll a fogyasztása szerintem. Ehhez nem feltétlenül kell “lehelni” a gázpedált, de nem kis autóról van szó.
Ebből csak a motorja kellene. A többi egy ratyi tejfölösdoboz csak…
Ez tesztautóknál valószínűleg pont releváns érték lehet.
Majdnem 4 millás alapárával tutti, hogy nem lesz népautó… Legalábbis nálunk nem. Ezért az árért egy kategóriával nagyobb dél-koreait vesz az ember!
[b]“Akinek ez nem teccik az azért lehet mert a túlárazott luxusautója mögül nem tud megbírkózni a ténnyel hogy egy szívó benzines is tud ugy fogyasztani mint egy TDI.”[/b]
Igen, annyit eszik mint egy modern, 15 mázsás diesel kombi vegyesben. Emiatt kellene tapsikolni? Én nagyobb dolgoknak szoktam örülni, pl. ha sikerül egy mondatot leírnod helyesen. 😀
ELÍRÁS!
A cikkben 2 személyesnek van feltüntetve egy helye…. az ha jól tudom abban az esetben 4 személyes.
Üdv!
A [i]“turbósítási mánia”[/i] szimpatikusabb mozgásparamétereket kölcsönöz az autónak.Tegnap vezettem a Vitarát a 120 LE-s 1,6-ossal, utána meg az SX4 S-Cross-t, az 1000-es 3 hengeres 112 LE-s turbo motorral. A kis 3 hengeres sokkal jobban “tol”, jóval csendesebb, kulturáltabb minden fordulatszám tartományban. Érzésre 140-150 LE-s szívómotorként viselkedik abban a “nagy” kaszniban.
Jót nevetek mindig mikor leszólják ezt a japán márkát.
Mintha nem is tudnák hogy GSX-RR motorokat is terveznének, gyártanának.
A valóság meg az hogy a kis motorokkal az élen a Hondával karöltve akkora tapasztalatuk van mint senkinek pont a sportmotorok tervezése végett.
A szopósmalac VW konszern is ezért akarta rátenni a kezét a Suzukira mert mai napig nem tudtak, tudnak ilyen magas szinten tervezni.
Talán a Ducatitól ellopták megtanulták már hogyan kell szintet ugrani, mondjuk a Desmo.. vezérléssel.
Nem volt pénzük?
Jobban járnál, ha a feles energiád a blogodra fordítanád. 🙂
nem a szívómotorban van tartalék, hanem a nagyszilárdságú acélban.
egyébként milyen tartalékra gondolsz? egy busszal megelőzöm ezt a bodegát, hagyjál már. ha meg valakinek nincs pénze 1 literrel több benzire, minek tart kocsit?
az egy dolog, hogy kotyog…de még nem is középen van…. :DDDDDDDDDD
Milyen auto az aminek kotyog ujonan a kozepso konzol resze?
Milyen auto az aminek kotyok a kozepso konzol resze?
Ugyan az a motor van ebben is mint az új Balenoban. Abban is jó ez pedig 55 kg-al könnyebb.
Ilyen jó fogyasztási adatok mellett télleg semmi értlme másik motornak.
Ha kisebb lenne és haladni akarsz vele sokat fog fogyasztani, a nagyobb meg minek?
Akinek ez nem teccik az azért lehet mert a túlárazott luxusautója mögül nem tud megbírkózni a ténnyel hogy egy szívó benzines is tud ugy fogyasztani mint egy TDI.
Nem mutattak meg semmit, legfeljebb azt, hogy nem volt pénzük utánamenni a legújabb fejlesztési trendeknek.
Két kisebb japán gyártó (Mazda, Suzuki) megmutatta, hogy még bőven vannak tartalékok a szívómotorokban, ennek fényében végképp nem értem ezt a turbósítási mániát.
Első ránézésre hátul nagyobb lábtér van benne, mint egy Focus kombiban.
A belső design már-már Citroenes ötletes.