Drágán add a dízeled – Opel Insignia 2.0 BiTurbo teszt

Opel Insignia 2.0 BiTurbo Stop-Start Sport teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Öt ajtóval, OPC-kiegészítőkkel, fullos belsővel és az elérhető legerősebb dízellel járt nálunk régi ismerősünk, az Insignia.



Mielőtt nekiesnénk a mostani tesztautó taglalásának, vegyük át, milyen Insigniákat kóstolt eddig az Autónavigátor: kétliteres dízel automatával kezdtünk, majd jött az E85-tel hajtható turbós, utána megint dízel összkerékhajtással, az elektronikus póráztól megfosztott OPC Unlimited, majd utoljára az 1,4-es kis benzines turbó volt soron.
Ezúttal ismét egy nagyágyú, a különleges, de nem túl józan opció, a két turbóval erősített dízel következett, amit Sport felszereltsége és nyomokban OPC-elemeket tartalmazó kiegészítői tettek kívánatossá. De vajon mennyire?
Hirdetés

A járókelők arcát figyelve eléggé, a tetőablakos fehér Opel vonzotta a tekinteteket, pedig a finom szabású és drága bőrözésű elektromos, memóriás üléseket, az adaptív, távolságtartós tempomatot, vagy épp a navigációs rendszert kívülről biztos nem észlelhették. Legfeljebb az autórajongóknak tűnhetett fel a szélvédő felső, középső részének nagy részét kitakaró, utat, sötétedést és csapadékot figyelő, radaros, kamerás egység. Amivel nemcsak a kijelölt tempót tartja az autó, hanem akadály észlelése esetén figyelmeztet, majd szükség esetén fékez is helyettünk, annak elhárulásakor pedig ismét az eredeti tempóra emeli a sebességet. Már alacsony sebességtől is működik, így országúton városokat átszelve sem kell kikapcsolni a rendszert, elegendő, ha mindig alátoljuk az általa kívánt fokozatot, beállítjuk a kívánt tempót, s kormányzunk, a gázadásról és fékezésről gondoskodik helyettünk, ám vigyázat, állóra fékezést nem kínál, már csak a manuális váltó miatt sem.

Azt már az eddigiek alapján is jól tudjuk, hogy az Insignia formája szép, karosszériája ultra merev, hangszigetelése pompás, utastere pedig - legalábbis elöl - igen kényelmes. Hátul sem vészes, a fejtér az ötajtósban kicsit szűkös, és az ülések formázása is inkább 4 személyre optimalizált: ismerünk tágasabb lehetőséget ebben a kategóriában. A kiváló minőségérzet érdekében mindent tömítettek, szigeteltek, megnöveltek, és ezt bizony a forgalmi megfelelő bejegyzése is hűen mutatja, az autó saját tömege 1741 kg. Biztonságos, ez nem is kérdés, de a menetdinamikán is érezteti hatását. Hiába a 195 lóerő és a 400 Nm, valamint a régebben egész más jellemzőket takaró BiTurbo-felirat, megrettenni, hátrahőkölni biztosan nem fogunk ebben az autóban, legfeljebb elismerően bólintunk, ez azért tényleg megy.


A kétliteres dízel biturbó nem új konstrukció, a GM nemrég elaltatott, majd mostanában feltámadni készülő svéd almárkájánál már foglalkoztatták korábban. Mivel soros négyhengeres motorról beszélünk, a két turbófeltöltő - egy kisebb és egy nagyobb - egymás után, egymás munkáját segítve, kiegészítve helyezkedik el a táplálékláncban. A kisebbik már alacsony fordulaton életre kel, és szorgos pörgésével igyekszik kiküszöbölni a dízelmotor lustálkodását, a középtartományban egyszerre ketten küzdenek a nagyobb, testesebb nyomatékért, majd a görbe felső harmadában a kicsit már kiveszik a munkából, nehogy túlpörögje magát, s idő előtt kilehelje lelkét. A vicc az, hogy annyira lineárisra hangolták működésüket, hogy vezetés közben nem is igazán érezni, hogy feltöltött motornak adjuk a gáz(olaja)t.


A menet számai sem egetverőek, a 8,7-es gyorsulás nem présel az ülésbe, autópályán viszont jó hasznát vesszük a tartalék lovaknak, még 120-130-ról is lelkesen gyorsítana tovább hatosban, ha a szabályok engednék. Így viszont be kell érnünk azzal, hogy az előzésre lassan elénk ugró, majd lomhán visszamászó kamionoknak megalázó dinamikájú gyorsítással jelezzük, legközelebb inkább nézzenek tükörbe, mielőtt cselekednek. Hangját is jól eldugták, kerregése csak kívülről fájdalmas, az utastérben kellemesen alacsony adatokat rögzítettünk, s nem csak műszerrel, füllel sem hat tolakodónak a kétliteres működése. Tesztautónk felszereltsége Sport, ami elég magas szintet jelöl, ha valami hiányt kellene említeni, akkor a kamerás tolatóradar - pittyegő van - és talán az intelligens kulcs és motorindító rendszer ugranak be: előbbi nem hiányzott, bár elérhető, utóbbi viszont nincs, és ez főleg annak fényében szomorú, hogy a konszerntárs Chevynél a kisebb, olcsóbb autók is bírják ezt a hasznos kiegészítőt. Szóval kinek való ez az Insignia?


Gazdag embernek, olyannak, aki sokat jár autópályán, s az sem árt, ha ennek jó részét Németországban teszi. Vételára ugyanis 11 920 000 forint. Ötajtós, azaz 530 literes csomagtere könnyedén pakolható. A váltója pontos, de opelesen csiszolatlan, adaptív, hangolható futóműve igen kellemes, jól palástolja a tömeget, a kormányzás - formás OPC-s kerékkel - pontos, fékei rendben vannak. Külseje ízlés kérdése, motorja erőteljes, de nem kiemelkedően, és két literrel két turbóval túl takarékos sem lehet. Városban, stop-starttal, de nem óvatoskodva, simán 8 liter fölött nyakal, autópályán normál tempóval 6,5-7 literrel lehet végighasítani 100 kilométert. Országúton még lejjebb lehet vinni, de ehhez felesleges a BiTurbo, bármelyik dízel tudni fogja. Annak jó, akinek időnként szüksége, kedve és lehetősége is van arra, hogy hosszabb távon 200 km/h vagy afeletti tempóval tolja egy extrákkal teletömött, kényelmes középkategóriásban. Önök sok ilyen embert ismernek?

Értékelés
Pozitív
Megjelenés, biztonság, kényelem, futómű, felszereltség
Negatív
Korlátozott kilátás, nehézkes váltó, rakoncátlankodó elektronika
Árak
Tesztmodell alapára
9 260 000 Ft (2012.11.28.)
Tesztautó ára
11 902 000 Ft (2012.11.28.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1956 cm3
Teljesítmény:
143 kW (194 LE)
Nyomaték:
400 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
8,7 s
Végsebesség:
230 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,9 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4830 mm
Szélesség:
1858 mm
Magasság:
1498 mm
Saját tömeg:
1741 kg
Össztömeg:
2035 kg
Tengelytáv:
2737 mm
Karosszéria-kivitel:
limuzin
Csomagtér:
530 l
Belső szélesség elöl:
1540 mm
Belső szélesség hátul:
1440 mm
Belmagasság elöl:
920-1010 mm
Belmagasság hátul:
900 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
220 mm
Ülőlap hossza elöl:
540 mm
Ülőlap hossza hátul:
510 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1200 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1060 mm
Csomagtér magassága:
420 mm
Csomagtér hossza:
1100 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1900 mm
Raktérnyílás szélessége:
870 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
Euro 5
Hengerűrtartalom:
1956 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális - 6 fokozatú
Nyomaték:
400 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
143 kW (194 LE)
Menetteljesítmény
Végsebesség:
230 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
8,7 s
CO2-kibocsátás:
129 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,9 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,9 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.30. at 10:50
    Permalink

    [i]“Annak jó, akinek időnként szüksége, kedve és lehetősége is van arra, hogy hosszabb távon 200 km/h vagy afeletti tempóval tolja egy extrákkal teletömött, kényelmes középkategóriásban. Önök sok ilyen embert ismernek?” [/i]

    Miért kellene sok ilyen embert ismernünk? Jól értem, hogy a kocsi létjogosultságát firtatja a kedves szerző?
    Ez az autó ezzel a felszereltséggel és műszaki tartalommal éppen annyira “értelmetlen” mint egy M Packettes BMW 3-as, vagy egy S Line A4 Audi. A különbség csak annyi, hogy azok az autók M packet és S line nélkül is többe kerülnek ilyen felszereltség mellett. Csak az Audit néztem 11,8 millió mezei változatban, 177 lóval, hasonló felszereltséggel.
    Egyszer egy kedves ismerősömmel beszélgettem az összkerekes OPC Turbo Insignia kapcsán, és ha vonakodva is de belátta, hogy azt a műszaki tartalmat amit az Opelék az OPC turbóval adnak az “megéri az árát” azaz nincs túlárazva. A Brembo fékeket a Haldexet, a turbós szörnyeteget, és a rengeteg innovatív műszaki újdonságot nem lehet olcsóbban adni.
    Na most ha az Opel 11,5 -ért adja azt amit a premium gyártók 12,5 – 13,0 -ért akkor azt hiszem rendben vagyunk.
    Azt készséggel elismerem, hogy ezt az autót nem a magyar piacra szánták, és nem itt várnak eladási rekordokat. Viszont idehaza is sok 3-as BMW-t, A4-et, és C Klasse-t látok hasonló felszereltséggel, így felvetődhet a kérdés, milyen alapon vonjuk kétségbe az OPC line Biturbo CDTi Insignia létjogosultságát?

  • 2017.10.30. at 10:50
    Permalink

    Most ez hogy is van? Ez a motor akkor annyira új , hogy a 2.0multijetre raknak 2 turbót vagy csak elvan írva mert ugyan az 1.9multijet motorból van dupla turbós. A Saab is alkalmazta az 1.9multijet (TTiD) motort 180Le-vel. Régen amikor még csak bemutatás alatt állt az insignia már akkor behintették hogy lesz 1.9CDTI (multijet!) 212Le-vel és 400Nm-el. Ebből lett úgy látszik 195Le és 400Nm. A mostani Lancia deltaban már mióta megjelent azóta van 1.9-es 190lovas multijet 400Nm-el 1400ford/perc-től!

  • 2017.10.30. at 10:50
    Permalink

    Üdv minden kedves olvasónak! A cikkhez mint Opel értékesítő szólnék. Az ár listaár és szinte bárki flottázható, akinek van egy őstermelői igazolványa, vagy egyéni vállalkozó, esetleg közalkalmazott, orvos, ügyvéd, vagy szakmai kamarai tag! Flottakedvezmény 20%! Ugye így már nem is drága! A cikk írójának írom, hogy így félrevezető a cikk és drágának titulálják az autót!
    Redzoli Pécs

Vélemény, hozzászólás?