A legjobb recept – Toyota Yaris GRMN
Kisautó, nagy motor. Így kell ezt! – Toyota Yaris GRMN teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Elsőkeréken most nehezen találni jobb játékszert a Yaris GRMN-nél, ahogy az is szinte biztos, hogy négy honfitársunkat nagyon irigyelni fogjuk ezért a kis cipősdobozért.
A népszerű közösségi oldalon olvastam egy mélyről jövő kérdést valamelyik Yaris GRMN-ről szóló poszt alatt, hogy „Mégis minek 212 lóerő egy kisautóba?” Nincs rá szükség, egyáltalán. Azok számára, akik nem értik, miért vannak az erős autók, szögezném le gyorsan, hogy autót nem csak a funkcionalitás és a praktikum vonalán gyártanak. Hobbiautók, játszós autók ugyanúgy készülnek a gyártók által is, amik egyik ékes példája most a Toyota Yaris GRMN. Nem csupán az erőről van szó és a versenysport és az utcai autók közti átmenet sem feltétlenül média bullshit. Ugyanis a Gazoo Racing mindent megtett a Yarisszal, amivel csak gyorsabbá, stabilabbá és játékosabbá tehették, és amitől nem meccsboksz hatása van, hanem komolyan vehető sportautónak adja elő magát.
A Toyotánál kicsit máshogy állnak a versenysporthoz és az utcai autókhoz. Nem csak azért vesznek részt a raliban, vagy mennek Le Mansban, mert jó üzlet, náluk ez vallás.
Jelenlegi vezérigazgatójuk, Toyoda Akio maga is aktívan versenyez és véletlenül sem a hírnévért, a nürburgringi 24 órás futamon többször is rajthoz állt álnéven. A Gazoo Racing létrejötte is leginkább neki köszönhető, 2015-ben ugyanis összeolvasztották az összes Toyotához köthető sportrészleget, hogy végre kontroláltan, mindenhol egyértelműen jelenhessenek meg a Toyota versenyautói. Ahogy korábban TRD csomagos autók készültek közútra, úgy megszülettek ezután a GR sportcsomagos hagyományos autók, még Prius is van Japánban, ám a Yaris más. A hozzácsapott MN a Masters of Nürburgringet takarja, ami egészen egyértelműen sugallja, hol fejlesztették tökélyre a legmérgesebb Yarist.De mire lenne a fejlesztés valódi technika nélkül? Csak azzal lehet foglalkozni, amiben van potenciál, ezért olyan motort kapott, ami nem érhető el alapból.
A korábbi Yaris TS-ből származó 1,8-as négyhengerest alaposan átdolgozták, mire bekerült a legfrissebb modell orrába. Legfontosabb változás, hogy már nem szívó, de nem is a ma népszerű turbó, hanem egy jóval direktebb megoldás lélegezteti; kompresszor. A percenként több mint 20 ezres fordulatszámon egymás felé forgó két menetes henger meghajtását egyenesen a motor főtengelye adja szíjon keresztül, vagyis a motorral együtt pörög fel. Folyton működik, vagyis alacsony fordulatszámon is préseli a motorba a levegőt. Ebből adódik, hogy keveset nem lehet vele fogyasztani, de az is látszik, hogy ez nem volt szándékukban, sokkal inkább a gyorsaság. Az egynyolcas piszkosul hamar felpörög, amire szükség is van, mivel magas fordulatra tervezték. 6800-nál adja le a 212 lóerőt, a 250 Nm nyomatékból viszont 200-at már 3000-nél produkál.A start technikás, kikapcsolt kipörgésgátlóval óvatosan kell bánni a gázzal, különben csak pörköli a gumikat elöl, még másodikban is. Fergeteges tempót lehet vele autózni, és közben a hangja is tisztességes. Nincs hanggenerátor, itt a motor üvölt és a kipufogó fújását halljuk magas fordulaton, de a tempóhoz nem csak ez kell. Az új lengéscsillapítókat a Sachs fejlesztette, és a 2,4 centis ültetés mellett tisztességesen fel is keményítették a futóművet az alap Yariséhoz képest. Négydugattyús fékeket az Advicstól szereztek, de GR emblémásra és fehérre fényezték őket, 275-ös hűtött és vágott tárcsákra harapnak, kellően erővel is lassítják a Yarist. Hátul maradtak az 1,5-ös fékei, állítólag azok is épp elég hatékonyak. Bitang jól mutat a 17 colos mélyfeketére fényezett kovácsolt alumínium felniken, állítólag azon is nyertek kerekenként másfél kilót, hogy nem öntött alumínium tárcsákat használtak. A Yaris GRMN súlya még így sem annyira kevés, mint gondolnánk, 1135 kiló, azt a fölösleges 135-öt szerintem le lehetne adni a hátsó sor és a kárpitelemek kihajításával.
Nagyon jók a sportülések, nem annyira kemények, hogy fájjanak hétköznap, de kellően tartanak is, ha arról van szó. A Yaris felépítéséből kiindulva ezek kicsit magasra kerültek, de lejjebbről már rossz lenne a kilátás a magas műszerfal miatt, szóval ez egy ilyen játszma. A kormány ugyanaz, mint a friss GT86-é, de nem kisebb, mint a gyári Yaris kormány, egyébként bent ennyi a változás. Még talán a váltógomb más, de valahogy maga a szerkezet is annyira úgy tűnik, hogy az eredeti, túl béna ahhoz a kihegyezettséghez, amit a többi egységgel csináltak. Akad, nagyon kell figyelni, hogy hová kapcsolunk, mert van olyan, hogy behúzzuk, ahová kéne, mégsem kattan be, borzalmasan nagy a holtjátéka. A multimédia szóra sem érdemes, ahogy az összeszereltség sem a legjobb, cserébe viszont a háromajtós karosszéria ellenére is van hátul láb- és fejtér is, bár a sportülések mögé beszállni macerás, épp ezért mondanám, hogy felesleges a hátsó sor.
A kuplung keményebb, mint ami kényelmes, de egy kis gépészkedés sosem árt, egyébként hétköznap is kényelmesen használható a Yaris GRMN, mert a futómű sem vészesen kemény. Klassz játék, de teljesen egyértelmű, hogy nem közúton kell szórakozni vele, mert amilyen tartományban ezt élvezni lehet, az már rég túl van minden szabályon. A mechanikus Torsen sperrdifivel a legélesebb kanyarból is teljes tempóval képes kikanyarodni, versenypályán ördögi, amit művel. Az erősen limitált gyártás tiltott gyümölccsé tette a Yaris GRMN-t, az meg még inkább elérhetetlenné teszi, hogy itthon csupán négyet adnak el az Európába szánt 400 példányból. Kiváló járgány, és akik tudnak elsőkerekes autóval igazán élesen autózni, azt mondják, hogy a ma kapható legjobb. Hétköznapi sofőrként magam is jobban élvezek egy GT86-ot, de értem, miért kerül itthon 10 millió 30 ezer forintba egy Yaris GRMN; és nagyjából az is garantálható, hogy az értékét minimum tartani fogja a kis darabszám miatt. Kihasználni viszont csak ellenőrzött körülmények között lehet, ami kicsit behatárolja, de
ezzel pályára kell járni, ott kevés jobb játékszer lesz nála.
Árak
Tesztmodell alapára
10 030 000 Ft (2018.07.11.)
Tesztautó ára
10 030 000 Ft (2018.07.11.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1798 cm3
Teljesítmény:
158 kW (215 LE) 6800 1/min-nél
Nyomaték:
249 Nm 5000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6,5 s
Végsebesség:
230 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
7,5 l/100km
Méretek
Hosszúság:
3945 mm
Szélesség:
1695 mm
Magasság:
1510 mm
Saját tömeg:
1135 kg
Össztömeg:
1545 kg
Terhelhetőség:
410 kg
Tengelytáv:
2510 mm
Karosszéria-kivitel:
csapotthátú
Csomagtér:
286 l
Belső szélesség elöl:
1400 mm
Belső szélesség hátul:
1380 mm
Belmagasság elöl:
930-1010 mm
Belmagasság hátul:
930 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Ülőlap hossza hátul:
450 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
400 mm
Csomagtér hossza:
680 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1400 mm
Raktérnyílás szélessége:
1000 mm
Raktérnyílás magassága:
850 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro6
Hengerűrtartalom:
1798 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális (6 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
249 Nm 5000 1/min-nél
Teljesítmény:
158 kW (215 LE) 6800 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
230 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6,5 s
CO2-kibocsátás:
170 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
7,5 l/100km
Fogyasztás a használónál:
11,5 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
67 dB(A)
Ez a cikk most rendhagyó abból a szempontból, hogy az írások jórészt ösztönző jelleggel születnek: hogy a potenciális vevőkhöz közelebb hozzák az autókat, a vásárláshoz löketet adjanak. Erre az autóra viszont csak a nyálát csorgathatja az olvasó, mivel már nem lehet hozzájutni. Fura ez egy Toyota esetében…
kisautó erős motor a recept (?), de ez kiscsúnyaautó, erős motor, illetve folytatnám a sort a kisautó kisembereknek…szóval, számomra ez nem pálya már eleve a méret miatt, de legfőképp azért nem mert csúnya mint a bűn.
de számomra felfoghatatlan, hogy egy CHR-t letervező banda egy ilyet kitol magából, lehet tényleg ezek a kisautók nőknek készültek eredendően (logikusnak tűnik) és azért vannak igy elba…cseszve.
corolla,auris mind normális kinézetű autó (főleg a legújabb 2019-es), a chr előremutató, vagány (ha nem nézem, hogy egy megemelt értelmetlen minikupésuv amitől hányok) szóval ez a maris vonal nagyon maris számomra még mindig ez, bár valóban nem én vagyok a célközönség.
Ízlés kérdése, hogy egy kisautó, vagy egy CH-R, az viszont tény, hogy a CH-R méretei ellenére jóval szűkebb és kevésbé használható, mint egy Yaris. Sportmodell szempontjából pedig nem volt kérdés, hogy a lehető legkisebb karosszériát választják, nyilván az Aygóba nem fért volna bele ez a motor, a Yarisba viszont gond nélkül. Ez nem szűk kocsi, meglepő módon még hátra is be lehet ülni és csomagtartója is van.
valóban csak izlés kérdése végülis, szóval legyne szubjektív ez a része ja. A súlyt nem néztétek meg? 1130 kilót érdekesnek tartom úgy, hogy jóval kisebb motorral (1.3, minusz kompresszor stb), jóval könnyebb alkatrészekkel (ami csak 100 lóra van tervezve) 1100kg az új yaris…..
kipróbálni nem próbáltam, de tengelytávból ítélve lehet, hogy el lehet férni végülis elől kényelmesebben, mint egy swiftben.
lehet az élmény autózás is szubjektív lett már, de itt a 210lóval szerintem esélytelen a normális rajt, gps szerinti 6.5-et hoztátok akár egyszer is? vagy nem is próbáltátok?
(a szerpentínezés is opció lehet nyilván, de felém pl. nincs rá lehetőségg, ha épp arra vágyok, illetve kanyarba nagy sebességgel, sokkal rosszabbul jövök ki, ha az aszfalt szélén, vagy közepén egy orbitális kátyú tátong és belezúzok)
Az 1,5-ös Yaris súlya 1040 kilónál kezdődik, a GRMN-é 1135 úgy, hogy könnyebbek az ülések és a felnik is az alapverzióénál, ekkora különbség már nem olyan kevés a nagyobb motor tekintetében. A stabilitásról az újrahangolt futómű biztosít, 2,4 centivel van alacsonyabban az egész kocsi, mint az alapverzió. Nyilván kicsit más az érzés a magasabb üléspozíció miatt, de ehhez hozzá lehet szokni és láttunk már oldalán leparkolt MX-5-öt is, szóval a megborítás helyzet kérdése is, amíg az aszfalton marad kiváló az úttartása a GRMN-nek. Nem mértük a gyorsulást, de hamarosan megjelenik az oldalon egy videó, amiben a legfőbb konkurensekkel gyorsul, az eredmény beszédes.
na de a lényeg, hogy nem mértétek meg 🙂 tehát mindenki “katalógus” adatból építkezik, én mindenhol 1100kg-t látok az 1.3-as yarisra…ez lehet igaz, ez lehet, hogy nem.
yt-os videókat néztem gyorsulásáról, végülis 6.5-6.6 sec alatt tudja úgy tűnik az óra szerinti 100-at, ami nyilván valós 96 körüli km/h, ami egyébként nem mondható rossznak….ILLETVE, ha az árát is nézem, akkor de 😀 😀 😀
ez tényleg csak az unatkozó, milliómos toyota fanatikusoknak vagy kisautó fanatikoknak való…még a 8 millióra is azt mondanám, hogy sok ezért, mikor a clio rs majdnem ugyanilyen sullyal, de nagyobb kasztnival ugyanezt tudja…egyelőre csak használtan kevés km-el 4.5-5millióért :/ a külső meg szubjektív, de ég és föld a kettő itt is, pedig nem vagyok francia fan, de az egy jó kisautó.
Jó kis autó, de teljesen irreális az ára. Több mint 10 millió. Még leírni is röhejes!
Igazán érdekes, hogy a cikk író érti, hogy miért kerül ennyibe.
Lehet magyarázgatni ezt az abnormális árat, de egy ilyen Toyotát csak a teljesen fanatikusok vesznek meg, akiknek nem számít az ár/érték arány és tele vannak pénzzel.
Ezek szerint te is pontosan jól érted, miért ennyi az ára. Ez egy limitált darabszámú sportos kisautó, ahol nem karbon matricázásért és egy sportkormányért indítottak külön kis széria gyártását, és igen, valóban a tehetős fanatikusoknak szól.
Kedves Tamás!
Én ezt az autót meg akartam venni a Toyota Mayernél. Évek óta nyaggattam őket, hogy az újonnan náluk vásárolt TS Corolla és TS Yaris után mikor lesz már egy méltó utód. (a GT86 nem ez a kategória)
Szóltak, hogy kb. 2017 októberében lehet foglalózni ez a Yarist, de az árát még nem tudták.
Közösen megsaccoltuk, hogy valahol 8 és 8,5 millió körül lesz az ára. Ezt el is fogadtam, annak ellenére, hogy nagyon nem volt olcsó már úgy sem, de valóban komoly kis autó, hát legyen.
Mikor megjött a hivatalos ára együtt dobtunk egy hátast.
Természetesen nem rendeltem meg.
Két hónappal később befizettem a Hyundai i30N-re. A fejem vertem volna a falba, ha előtte 8,5-ért megrendeltem volna ezt a Yarist.
Egy napon nem említhető a két autó, elismerve a Toyota erényeit.
Azt azért világossá kell tenni, hogy az ember nem versenypályákon közlekedik, ezért nem a verseny gének az elsődlegesek.
Egyébként a Hyundai még így is gyorsabb minden téren, max. egy gokart pályán nem, de a Hungaroringen már igen.
Sajnos az tény, hogy mi is meglepődtünk, mennyire limitált és ezáltal drága is lett a GRMN miközben nincs köztes modell az 1,5 és eközött. Lehet, hogy ezt most kicsit túltolták a japánok, ugyanakkor talán készülnek valami egyszerűbbel is, nyilván ez nem csak nálunkn borította ki a potenciális vásárlókat. Minden esetre vélhetően nem volt rossz választás az i30 N, kicsit élhetőbb darabbnak tűnik, mint a Yaris. Bár nálunk még nem járt, időpontunk már van a tesztautóra, ugyanakkor bővebb használói véleményre mindenképp kíváncsiak vagyunk 😉
Én sem értem a Toyotát, hogy pl. az Aurisba miért nem teszik bele a 2,0-es turbó motorjukat 240 lóerővel, vagy már rég beletehették volna a 2,0-es 200 lovas szívó motort a GT86-ból.
Így a sportos vonal leépítésével biztos elvesztettek jó pár kuncsaftot.
A Hyundai meg pont meglépte ezt a vonalat, ami nekem most nagyon jól jött.
Az i30N-ben most van 6500km, így még nem sok tapasztalatom van vele, de a TS Corolla után döbbenetes az alacsony fordulaton ébredő hatalmas nyomaték és erő.
Az összeszerelési minősége példás. A legrosszabb úton is csend van az autóban.
Nem nyekereg, nyöszörög benne semmi.
A veszélyes az, hogy nem érezni benne a sebességet, így nagyon észnél kell lenni, mert könnyen a megengedett duplájával lehet haladni, ha az ember nem figyel.
Valószínűsítem, hogy nem lesz olyan tartós mint a Toyota, de azért bízom benne, hogy hosszú távon sem fog komoly csalódást okozni.
Az 5 év km korlátozás nélküli garancia nem rossz dolog, de a 10.000km-kénti olajcsere azért mellbe vágott. Szerintem ezt túltolták egy kicsit, de nincs mit tenni.
Már voltam vele a Hungaroringen is. Nagyon meg voltam elégedve az ott nyújtott teljesítményével. A Michelin Pilot Supersport gumik valóban nagyon jól tapadnak.
A motorerő, a nyomaték és a fékek is hozták az elvárt szintet. Elég jó időt lehet vele autózni.
Menőmanó: most olvasom, hogy megvan az új jövevény, gratulálok hozzá, sok örömöd legyen benne. A Tiéd is ilyen “babakék” színű, mint szinte az összes tesztautó? Ahogy látom, nem túl bőséges a színpaletta hozzá:
https://www.google.hu/search?q=hyundai+i30n&client=opera&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiP2vWrsKXcAhWKa1AKHUioDzIQ_AUICigB&biw=1024&bih=631
És milyen menet közben ez a jó kis ropogós, durrogós hang? Gondolom, elég sokat hozzátesz az élményhez.
Szia Csalfa!
Köszönöm!
Nekem nem tetszett az alap “babakék” szín, így a sötét metál szürke mellett döntöttem és nagyon jól tettem. Nagyon tetszik az autó megjelenése. Nagyon jól passzol a gyári felnihez is, mert abban is van sötét szürke betét.
A Corolla és a Yaris is metál fekete volt, így azt már nem akartam választani.
Nagyon jó hangja van az autónak már alapból is, de a durrogás a legsportosabb csomag része, amit nem mindig szoktam használni. Hirtelen gázadásnál és gázelvételnél valóban nagyokat tud “csattogni”.