Prius Koreából, akár tisztán elektromosan – Hyundai Ioniq
Hyundai Ioniq Electric Premium teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Méretét, kényelmét és hatótávját nézve ma a Hyundai Ioniq az egyik legjobb ajánlat a villanyautók piacán. Könnyű megkedvelni.
Ez is jó másolat. Nemrég írtunk az új Hyundai i30-ról, amiben számos konkurens modell felfedezhető. Nem mondható ez el az Ioniqról, ami úgy is egyértelműen egy Toyota Prius alteregó, hogy ebből - a full hybrid és a plug-in hybrid mellett - van tisztán elektromos is. A Hyundai gyakorlatilag fogta a Prius 2,7 méteres tengelytávolságát, húzott rá egy alapvetően hasonló Kamm-formát, a Prius IV-esével egyező (Cd=0,24) alaktényezőjű, de részleteiben a márkára jellemző formavilággal, és persze egy kellően moduláris hajtásláncot rakott alá.
Ezt támogatja az állam. A villanyautó előnye hazánkban jelenleg nem csupán a viszonylag hosszú távon élvezhető (helyi szinten...) emissziómentes üzem, hanem az is, hogy van rá állami támogatás. Így lehet, hogy a teljesen elektromos Ioniq felára mindössze 1,3 millió forint a hibridhez képest. A Toyotánál ugyebár a Plug-in verzió többlete kétszer ennyi a sima Priushoz mérten. Hogy még egyet rúgjunk a Toyotába, olcsóbban kaphatunk teljesen elektromos Ioniqot, mint alap Priust. Oké, azért gyorsan el kell mondani, hogy bár hiába űzi magas fokon a másolást a Hyundai, a Prius azért sokkalta finomabb autó, mint az Ioniq.
Ár/érték arányban verhetetlen. Ha viszont azt nézzük, hogy mekkora, milyen hatótávú villanyautót kapunk a Hyundai-tól, az Ioniq bizony nem talál legyőzőre. Ez nem egy kompakt modell, több annál, pont annyival, mint amennyivel egy Prius bármely Golf-osztályosnál. Tágas az utastér, széltében és hosszában is bőséggel egyaránt van hely, a csomagtér sem kicsi, 455 literes. Ami pedig a villanyautóknál igazán fontos, az a hatótáv. 280 kilométerest ígér az Ioniq Electric, ami mindössze 3 napot töltött náluk, és bevallom, egyszer sem tudtam teljesen feltölteni, hiszen 28 kWh-s akkumulátorának telítése az alap töltővel 12 óra. Oké, Type2 csatlakozós közterületi vagy wall-boksz egységből a 6,6 kW-os fedélzeti töltővel 4,5 óra alatt is megvan, meg persze ott a CCS töltő is, amivel 30 perc alatt kapunk 80%-os töltést, ám ilyenekhez nem sikerült eljutni.
Aszkéta. Ha a fogyasztást nézzük, az Ioniq esetén döbbenetesen alacsony 115 Wh/km értéket láthatunk. Városban ezt akár alul is múlhatjuk, azaz elmondható, hogy a hatótáv biztosnak vehető. Vegyes üzemben 250 kilométeres hatótávval kalkulálhatunk, ami abszolút jónak számít, és értékelendő, hogy ezt a számot a Hyundai is említi a ciklus szerinti 280 kilométeres hatótáv mellett, reálisan az Ioniq Electric ennyit tud. Ezt viszont klímával is, ami igen hatékony, alig csökkenti a hatótávot. A motorféküzem áramvisszatermelése három fokozatban állítható, lehet elenyésző és kellően intenzív is, igaz, BMW i3-tól vagy Teslától megszokott egypedálos vezethetőséget nem kapunk.
Felszerelt. Az Ioniq alapára 10,5 millió forint, állami támogatással tehát 9 millióért kaphatjuk meg, alapból igen gazdag ellátmánnyal. Egyebek mellett sávtartóval, 7 légzsákkal, ügyes vészfékrendszerrel, LED menetfénnyel, tolatókamerával és navigációval, Infinity prémium hifivel, kulcs nélküli nyitó- és indítórendszerrel, táblafelismerővel valamint bőr kormánnyal és még millió egyébbel. AC töltésből (Type2 csatlakozóval) mindenképp 6,6 kW-ot fogad, 395 ezer forintért viszont kérhető hozzá hőszivattyús fűtésrendszer, ami akkumulátor-melegítést is ad. A 400 ezer forintos felárat jelentő Premium ellátmány egyebek mellett LED fényszórót és LED-es hátsó lámpát, ülés- és kormánykerékfűtést, fényre sötétedő belső visszapillantót és vezeték nélküli telefontöltőt ad. Az extrák ugyanakkor egyenként is megkaphatók. Az Ioniq tehát nem csak jól felszerelt, jól is konfigurálható, napfénytetőt is kaphatunk hozzá. Bár egyszer csúnyán megszívatott (nem tudtam kihúzni belőle a töltőkábelt, emiatt kb egy órát eltelefonálgattam, mire megtudtam, miként lehet azt vésznyitóval elengedtetni), le kell írjam: ma ez tűnik a legjobb választásnak a villanyautók terén (garanciája 8 év/200 000 km). A kábel el nem engedése egyébként talán egyszeri hiba volt, az eTouron Ioniqkal második helyen végző Wolfgangnak is csak egyszer adódott ilyen fél év és kb 15 ezer kilométer alatt, így vele is abban maradtunk: jó autót vett. Aki hasonló összegért tud új autót venni, tegyen nyugodtan hasonlóan, a hosszú távú utazásokra meg persze szánjon időt, vagy kérjen kölcsön egy Ioniq Hybridet (hamarosan arról is írunk).
Árak
Tesztmodell alapára
10 899 000 Ft (2017.07.08.)
Tesztautó ára
11 044 000 Ft (2017.07.08.)
Műszaki adatok
Teljesítmény:
88 kW (120 LE)
Nyomaték:
295 Nm
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,2 s
Végsebesség:
165 km/h
Méretek
Hosszúság:
4470 mm
Szélesség:
1820 mm
Magasság:
1450 mm
Saját tömeg:
1420 kg
Össztömeg:
1880 kg
Tengelytáv:
2700 mm
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Csomagtér:
455 l
Belső szélesség elöl:
1480 mm
Belső szélesség hátul:
1480 mm
Belmagasság elöl:
920-1010 mm
Belmagasság hátul:
930 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
290 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1020 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1020 mm
Csomagtér hossza:
870 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1780 mm
Raktérnyílás szélessége:
1000 mm
Raktérnyílás magassága:
1000 mm
Motor és váltó
Motor:
Villanymotor
Sebességváltó:
irányváltó
Nyomaték:
295 Nm
Teljesítmény:
88 kW (120 LE)
Menetteljesítmény
Végsebesség:
165 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,2 s
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
57 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
62 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
66 dB(A)
Azért Dél Koreán kívül is van élet…bővítsd rajongási köröd Észak-Koreával.
A japán hibridekről meg inkább egy csirke fajta jut eszembe….-)
20%-kal olcsóbb, mint a Model3 az USA-ban, így mondhatni alternatíva.
Azért be kell látnod, hogy a Toyotán kívül is van élet. Bővítsd a rajongási köröd Dél-Koreával, és élvezd hozzám hasonlóan a jók kíméletlen, véget érni nem akaró harcát:)
mindegy….., jó autó, kéne