Miért hívják vissza az öreg Swifteket?
Csaknem 125 ezer ős Swiftet hív vissza a Suzuki
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Tizenéves autókat visszahívni? Felelős még bármennyire ilyen korú autóiért a gyártó? Mi is az a jótállás, a szavatosság, meg a termékfelelősség?
Szinte a csapból is folyik a hír: a Suzuki 124 375 darab 1997. október 1. és 2002. október 1. között gyártott, második, azaz első generációs hazai Swiftet hív vissza, mivel az első lengéscsillapító rozsdásodása miatt a tengelycsonk leválhat róla, ezáltal "az autó mozgásképtelenné válhat" - a gyár szerint. Szerintünk viszont ez akut balesetveszélyt jelent! Igazából ez egy szokványos visszahívás, profin kivitelezve, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által biztosított adatok alapján az aktuális tulajdonosokat levélben értesítve. A visszahívás során az egri, már megszűnt Berva Finommechanikai Rt. gátlóit cserélik, szakszerűen párban - amennyiben szükséges.
A visszahívási kampány kicsit nyilván megtépázza a Swift, Használói véleményeink alapján is kitűnő hírnevét, ám azt eddig is tudtuk, hogy a modell legnagyobb ellensége a korrózió. Ugyanakkor fényezi a márkát, elismerésre méltó, hogy az akár 13 éves Swifteken is a gyári gondoskodás keretében cserélhetnek komplett első McPherson gólyalábakat.
Azonban nem csupán a márkanév hitele, az esetleges perekkel komoly kártérítési költségek is kockán forognának, ha a Suzuki nem tette volna meg a visszahívást. Utánanéztünk, hogy az autógyártóknak, illetve a kereskedőknek milyen felelősségvállalásaik vannak termékeik kapcsán, tisztázzuk, hogy mi a garancia, a szavatosság, a jótállás és a termékfelelősség.
- A garancia lényegében csak köznyelvi szó, jogi vonatkozásban pedig a jótállással azonosítható. A jótállás értelmében a kereskedő garantálja, hogy egy bizonyos időtartamon belül a termék kifogástalanul fog működni. Jótállás azonban nem minden termékre, csak a 151/2003. (IX. 22.), az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló kormányrendeletben tételesen említettekre, köztük az autókra vonatkozik. A jótállás időtartama alapvetően 1 év, de a forgalmazó vállalhat többet. A szavatosságnál szigorúbb szabály értelmében a hibás teljesítésből eredő jogvita esetén a gyártónak, illetve a forgalmazónak kell bizonyítania, hogy ő hibátlan árut adott el és a hiba a fogyasztó nem rendeltetésszerű használatából származik. Azaz a fogyasztó a hiba jelentése után elvileg ölbe tett kézzel várhatja annak javítását vagy rosszabb esetben saját vétkességének bizonyítását.
- Szavatosság minden újonnan eladott termékre vonatkozik s ennek értelmében az eladó azért vállal felelősséget, hogy az eladáskor hibátlan terméket adott át, tehát nincsen olyan rejtett hibája, amely csak később fog kiderülni. A szavatosság időtartama a vásárlástól számított 2 év, azonban csak az első hat hónapban igaz az, ami a jótállásnál, azaz csak eddig köteles a kereskedő bizonyítani azt, hogy a hiba a vásárláskor nem volt benne a termékben s az a nem rendeltetésszerű használatból ered. Hat hónap elteltével azonban a bizonyítási teher megfordul s ekkortól a vásárlónak kell bizonyítania, hogy a termék gyártási hibás volt. Ez esetben a fogyasztó közvetlenül fordulhat független szakértőhöz, de tudnia kell, hogy a vizsgálat költségeit neki kell megelőlegeznie és az csak az esetben jár számára vissza, ha kifogása alaposnak bizonyul. Ekkor azonban a javításra vagy az árleszállításra is joggal számíthat.
- A visszahívott Suzukikra pedig a termékfelelősség érvényes. Az 1993. évi X., a termékfelelősségről szóló törvény értelmében ugyanis a gyártó 10 évig felelős a hibás termék által okozott kárért, márpedig a hiba miatt jelentős vagyoni és akár személyi sérülés is történhet. Felvetődik azonban a kérdés, hogy a 10 évnél idősebb Swiftek esetében miért vállalja magára a lengéscsillapítók cseréjét a Suzuki. Egyrészt természetesen a márkanév védelméért, másrészt, mint dr. Fülöp Zsuzsannától, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivőjétől megtudtuk, egy ismert gyártási hibából eredő baleset kapcsán indított perben a termékfelelősség 10 éves elévülési ideje ellenére is elmarasztalhatja a bíróság a gyártót.
Ez tényleg durva!Remélem nem menet közben tört el a tulajdonos alatt.Köszönjük szépen a képet,így konkrétan tudni fogja mindenki,hogy mik lehetnek a következmények.Én azért most is azt mondom,hogy komoly ejnye-bejnye meg irgum-burgum a magyar beszállítónak,még ha nem is létezik már ez a cég.
Hűha, ez nem jól néz ki! Bizony nagyon úgy fest, mintha ez lenne a következmény… Kedves mocsa, ha lehet töltse fel az Autónavigátorra is ezt a fotót!
Hihetetlen ez a törődés.
Nekem a 2000 es kiadásu mondeomon most cseréltek küszöböket, és sárvédőíveket.(a lengéscsillapítót már régebben) De a kutya sem foglalkozik vele hogy micsoda szar minőségü anyagból van!
Pedig újkorába majd 3 swiftet adtak volna az áráért.
A “selejt” miatt igazán csak a citroen gyár és a citroen hungária ég már évek óta!:-) [url=http://www.selejt.hu]www.selejt.hu[/url]
Csak ezek inkább a végsőkig takargatják a takargatnivalót bízva abban, hogy nem derül ki soha a nagy nyilvánosság előtt, hogy milyen minőségű autókat adtak el hazánban az elmúlt egy évtizedben. A szerencsétlen károsultakkal meg nem foglakozik senki a hatalmas korrupciónak köszönhetően.
Sokat fikázták már a hazai suzukit, de szerintem ez korrekt tőlük, hogy ezt bevállalták és javítanak akár 13 év után is!
Lehet hogy ami jelenleg benne van az autókban jobb minőségű, mint az amit most szerelnek bele a visszahívás során…
Lehet, hogy a régi lengéscsillapítóval még akár 20 évig is elmenne az a kocsi és ezt akarják elkerülni, mivel manapság már mindent úgy terveznek, hogy az egy adott időn belül “elhasználódjon”, hogy le kelljen cserélni egy újra…
A rozsdásodásról meg annyit, hogy az idősebb kocsik legjobban igénybe vett részeit alvázvédővel nem árt utófesteni, persze miután megfelelően letisztítottuk a rozsdás felületet rozsdamaró+egyéb dolgokkal…
Szerintem minden idős autó elkezd rozsdálni, ez a korral jár, nem lehet mit tenni ellene…
(egy 24 éves autó tulajdonosa)
Sziasztok!
Az én autóm 2001.12-ik havi gyártmány. A rozsdásodás szintén megfigyelhető a már jelzett helyen. Azonban arra lennék kíváncsi, hogy kapott-e már valaki levelet, hogy az ő tulajdonában lévő autót érinti ez a probléma. Én még nem kaptam levelet, azonban az autonavigátor által közölt alvázszámomnak csak az eleje passzol, a vége nem. Ezek szerint akkor nem tartozom bele abba a csoportba akinek cserélik?
Köszönöm a válaszokat! További szép napot kívánok!
Üdv: Ákos
Gyanús ez nekem. Létezik még olyan ember, aki 14 évig használ egy lengéscsillapítót??? Nem arról van szó inkább, hogy az aműgy is híresen megbízható Swiftek tulajdonosait becsalogassák a szervízbe? Sokan mondják, hogy ha Swifteket nem törnék, a gyári márkaszervizek éhkoppon maradnának, mert “olajcserékből” nem lehet eltartani egy műhelyt. Arról nem is beszélve, hogy kiváncsi lehet szerintem a Suzuki arra is, hogy milyen állapotban futnak az akkor legyártott autói. A visszahívásból én hiányolom azt, hogy amennyiben a kocsi tulaja valamilyen okból már kicserélte a lengéscsillapítókat, a javítás, a csere költségét visszatérítsék a tulajnak. Pláne, ha azt korábban a szakszervíz hiba észlelése alapján végezték el.
Ez aztán a korrekt döntés. A mai világban az ilyen sztori ritkább a fehér hollónál. Gratula Suzuki. Forever SUZUKI!
Én is azt sajnálom a leginkább, hogy tulajdonképpen a Suzuki gyár egy magyar vállalkozás selejt terméke miatt ég.
Emlékszem hogy Esztergom indulásakor nem tudott a magyar acélipar megfelelő minőségű lemezt kínálni a Suzukihoz, ezért még azt is külföldről kellett beszállítani. Egy szaros lemezt…
Nagyon szimpatikus döntés ez a Suzukitól.Már csak azért is,mert ennyi idős autókon már általában egyébként is tönkremennek a lengéscsillapítók,főleg a hazai utakon.De ugyanakkor meg kell jegyezni azt is,hogy a hazai beszállító munkájára annyira sajnos nem lehetünk büszkék….
Nos a Swift II. a szocialista autóiparhoz képest csúcs volt, de nyugaton akkor is a legalsó szint. A híres megbízhatósága az egyszerű konstrukciónak köszönhető. Egyébként nem volt rossz kocsi, csak törékeny és a motorja még a kis tömegéhez viszonyítva is elég szerény. Csakis városi kocsinak ajánlatos használni, eleve annak is szánták. A magyar utak szépen kinyírták a futóműveket..