Vidd el egy körre! Mitsubishi Carisma 330 ezerért

Mitsubishi Carisma 1.6 GLX Cool, 1997 - használtteszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Hihetetlen, de a Mitsubishi Carisma egyáltalán nem drága autó. Érvényes műszakival, magyar papírokkal ráadásul nincs is a próbáltnál olcsóbb e modellből. Megnéztük, milyen.


Filléres, családi használatra is alkalmas autót keresve találtunk a Carismára. Az 1995-ben megjelent, s a Holland Nedcar üzemében, a Volvo S40-nel egy gyártósoron készült háromgyémántosról csaknem mindenki tudja, hogy nem igazi japán. Na nem azért, mert annyira megbízhatatlan (Használói Véleményeink, 88 Carisma-tulaj szerint ugyanis az), hanem mert a kilencvenes évek derekán még ritkaságszámba ment az európai gyártású japán autó. Japán autót márpedig Japánból szeretnének venni a vásárlók, azaz következik, hogy Carisma helyett inkább vennének például Corollát, és ez az árakon is látszik. A Carisma ráadásul az átlagos alsó-középkategóriásoknál - ha csak egy hajszálnyival is, de nagyobb. A négy- és ötajtós karosszériák hossza egyaránt a 4,5 métert súrolja, utasterük négy, rövidebb utakra akár öt felnőttnek is elegendő. Ha van választási lehetőség, természetesen az ötajtósat érdemesebb választani, az felnyíló hátsó ablakával jóval könnyebben pakolható, amúgy 20 literrel kisebb, 430 literes csomagterű.
Hirdetés

Mi ezúttal a piac (érvényes magyar forgalmival, nem törött állapotban) legolcsóbbjának számító példányát néztük meg és vittük el egy tesztkörre, ötajtós volt. Tisztes távolság kell, hogy az áruházi dísztárcsákkal, láthatóan újrafújt lökhárítókkal felvértezett példányt épnek lássuk, rozsda szemmel láthatóan található a lökhárítók alatt. Az illesztési hézagokból és a betétekkel, lámpákkal sem bélelt első ködfényszóró-fészkekből egyértelműen látható, hogy a bármikor, de kánikulában főként könnyedén adódó kisebb koccanások bizony lehettek az előéletben; nagyobbnak azonban nincs nyoma. Rétegvastagságot mérni szinte fölösleges, a karosszérián láthatóak ködölések, a bemattult bal első sárvédő fénye gyári és elrontott utólagos munka is lehet, sehogy sem szép. Akadnak továbbá kisebb karcolások, a jobb első ajtón horpadás is, de azért semmi komoly.

Az ajtókat feltárva már kevéssel sokkal ijesztőbb a kép, bár az autó jól felszerelt, négy légzsák, négy elektromos ablak, két elektromos, fűthető tükör és mintegy két évnyi por is van az utastérben. A sofőr ülése érezhetően kiült, a kormány kissé málladozó, az állapot egy percig nem akarja feledtetni a kilométer-számlálóban olvasható 208 ezer kilométert. Sok apróság van ráadásul, ami még riasztóbbá teszi az autót, a gyári kulcsfej-ház helyett egy üdítős palack kupakja rejti az eredeti indításgátló jeladóját, a gépháztető kallantyú helyett már csak egy bowdenvéggel nyitható, és az igazi feketeleves most jön: a klíma rossz, a sofőroldali ablak az elektromos emelő hibája miatt nem leengedhető. Aki kacérkodik a Carismával, az kánikulai napokon késő esti vagy hajnali időpontot kérjen a megtekintésre. Mi elrontottuk, délben néztük meg, s a próba utáni pillanatokban kínzókamraként pillantottunk vissza a sötétkék ötajtósra.

Pedig nem lenne olyan rossz, egy takarítás, egy picivel hűvösebb idő kellene csak, és még akár vásárlásra ösztönző is lehetne a szinte nevetségesen olcsón, 330 ezer forintért kínált Carisma. Ha ugyanis belehuppantunk, s indítókulcsát elfordítottuk, motorja pöccre röffen be, egyenletes alapjárattal dohog – szó szerint, ugyanis a hátsó kipufogódob nem gyári, hanem utólagos, kissé öblös hangú, dupla krómnégyzetben végződő. Fontosabb azonban, hogy a még csak Euro-2-es emissziós normájú, mindössze 90 lóerős 1,6 literes, 16 szelepes benzinmotor a mai, agyonfojtott, persze tisztább üzeműekkel szemben döbbenetesen harapósan húz, érezhetően könnyedén viszi a mindössze 1,1 tonnás autót. A váltó sajnos Renault-származék, nem japánosan precíz, az áttételezés korrekt, 100 km/óránál 2800-at fordul percenként a főtengely. A 12 másodperces 100 km/órára gyorsulás teljesen jó, s a 180 km/órás végsebesség is az. Jó tudni, hogy közben mindez azért nem színtiszta orosz rulett, négy légzsák utazik a fedélzeten – a EuroNCAP töréstesztjén csupán első lufikkal szerelt verzió szerepelt, nem túl jó, 3 csillagos eredménnyel, négy légzsákkal jó eséllyel csillagból is négy lett volna.
Mitsubishi Carisma 1.6 GLX, 1997 alkatrészárai

Hátsó kipufogódob 18 400 Ft/db - Marix
Olajszűrő 640 Ft - Vasco
Vezérműszíj-készlet 24 490 Ft/oldal - Gates
Vízpumpa 11 000 Ft - Graf
Első féktárcsa 5 650 Ft - Nipparts
Első fékbetét 6 230 Ft - Nipparts
Kuplungszett 28 000 Ft - Aisin
Hátsó lengéscsillapító 9 600 Ft - Al-Ko

Forrás: Zs+U Kft.

A menetdinamika tehát nem rossz, s a vezethetőség általában sem az, a kormányt szervo könnyíti, az átlagos teljesítményű, csak elöl tárcsás, hátul dobos, blokkolásgátlós fékrendszer kielégítően dolgozik, a futómű kissé feszes, de legalább a futás- és a kanyarjellemzők sem rosszak. Míg tehát ücsörögni nem épp kellemes a Carismában, vezetés közben nem fogunk panaszkodni, hacsak nincs épp kánikula. Most viszont az van, így a piac jelenlegi legolcsóbb Carismája döntésre szólítja azokat, akik olcsó, de mégis elfogadható méretű, családi használatra is alkalmas autót keresnek: klímája az eladó szerint csak egy új ékszíjat igényelne, és már menne is, ha tényleg így van, akkor a vevő jól is járhat, pláne, hogy hagyományos ékszíjból kap is egy bontatlant az autó mellé, amihez még GPS is jár. Ha viszont kételkedik és inkább vár egy kicsit, lehet, hogy később ilyen, tisztességesen ijesztő, de mégsem olyan rossz állapotú példányt sem talál majd ennyiért. A használtautó-vásárlás sajnos ilyen, rizikós, de segíthet benne egy szervizlátogatás, ahova már úgy megy a leendő vevő, hogy az átvizsgálást és esetleg az ottani javításokat akár ki is fizeti, ha tényleg csak azokra van szükség, amiket az eladó említett. Mi nem tettük meg, jobb ugyanis, ha az autóvásárló saját maga látja, hogy mit kell(ene) megcsináltatni.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.30. at 20:40
    Permalink

    Milyen érdekes, hogy kis hazánkban minden jobban öregszik…
    Primeram 224e km-t mutat, kormány kezd kopni, ülés itt ott puhul, én egy 100e-re többre tippelem a futását. tudom nem szép dolog a német autókkal jönni, de érdekes ennél ezerszer szebbeket lehet találni németeknél, igaz valós km adattal, de nem ilyen gány külső belsővel. ami meg így néz ki, az meg 600 euroba kerül, ami reális.
    Értem, hogy nem drága az autó, de szar a klíma, nem egy az el. ablak, ha ezek javítását beleszámoljuk, akkor már drága, főleg hogy utána még mindig egy gány autóban ülünk. Persze vmi lótufuti melóskocsinak még jó lenne.
    sok sikert az eladáshoz.

  • 2017.10.30. at 20:40
    Permalink

    [i]Sajnos a japán autók (még ha ez csak kis részben is tekinthető annak) sokkal rosszabbul öregednek, mint az európaiak.[/i]

    hááááát…ez 29 éves :))) saját :))

    [url]http://www.carstyling.hu/car_shower.php?id=5919[/url]

  • 2017.10.30. at 20:40
    Permalink

    A Mitsubishi Carisma azért nem drága, mint a japán autók, mert nem japán 🙂

    Amúgy nem értem. Valaki azért vesz autót, hogy tönkretegye? …ért nem lehet vigyázni a saját tulajdonára az embernek?

    A faterom 18 éves swiftje is így néz ki. 490 000 kilométer van benne, és iszonyat lelakta. Új autót akart venni. Mondtam neki, hogy vegye meg az én 12 éves autómat az árának feléért, úgyis csak tönkreteszi, ha venne valamit 3-4 millióért.

    Le is b-szom ha látom, hogy nem vigyáz rá, mert idegesít. Emberek odafigyeljetek már! Ilyen jól megy, hogy szét kell k-rni az autótokat?

  • 2017.10.30. at 20:40
    Permalink

    Sajnos a japán autók (még ha ez csak kis részben is tekinthető annak) sokkal rosszabbul öregednek, mint az európaiak. A kormányon és váltógombon jóval hamarabb észrevehetőek a használat nyomai + ezeknél az ülések is nagyon hamar kiülődnek. A nagy baj, hogy a II. szériájú Carismán sem javítottak számottevően, így akár 2004-ben is a ’90-es évek közepén érezheted magad…ami összehasonlítva az akkori konkurenciát, eléggé problémás…és még azt sem mondanám, annyival megbízhatóbb, amennyivel kevesebb elektronika van benne.
    Nem feltétlenül állja a konkurenciával az összehasonlítást – csoda, hogy ilyen sokáig gyártották. Középkategóriás árat kérni egy alsó-középnél hajszálnyival nagyobb méretért és semmi olyan tulajdonságért, ami indokolná a felárat, hiszen nem igazi japán autó…

    Aki ilyet készül venni, alaposan nézze meg a konkurenciát is! A piac kérlelhetetlenül áraz…a népítéletes vélemények sajnos jórészt megalapozottak és valósak.

  • 2017.10.30. at 20:40
    Permalink

    Ez a kocsi szegény, egy rém igénytelen és nemtörödő valakié lehetett. Nézhetne ki sokkal jobban is szegény kocsi…elég csak az ajtóburkolatra és az ablakemelő kapcsolokra nézni…katasztrófa. Akié volt az úgy használta ezt a kocsit mint egy gumicsizmát falun amivel a disznókat mennek etetni…vagy elhányni a ganét a tehenek segge alól…a kulcs is erre mutat…
    El tudom képzelni, hogy mi egyébb tákolmány van még a kocsin amit a cikk írója nem vett észre…
    Nekünk a családban van egy 1993-as Seat Toledo I de amire rendesen ügyelve van….hát kár, hogy nem tudom megmutatni, hogy egy autó nézhet ki szépen is a tulaj akar rá ügyelni…amiért 15 éves a kocsi, nem kell a kapcsolóin zsírba ragadt poros trutymó legyen. De sajnos ez a jellemző a kis hazánkra..ha valami nem zsír új akkor lelakjuk mig egy szar lesz belőle és közben sóvárgunk a vadiúj cuccra amit aztán újra le lehet lakni(ahelyett, hogy ügyelnénk arra amink van)

  • 2017.10.30. at 20:40
    Permalink

    165e vel vettem első tulajtól. Most van benne 265e! Kormány a gyűrűmtől szétmállott, bal egyet már cseréltem, bal egy ablakemelő cserélve, klíma kondinál a kábel évente csere hogy cool legyen:) Most jelenleg a kaki francia renault váltó hullott szét benne. De már hosszú ideje hűségesen szolgál,szeretem!

Vélemény, hozzászólás?