Volt kavics, nincs kavics. Vagy mégis? – Szélvédőjavítás otthon
Szélvédőt javítani házilag lehetséges? Kipróbáltunk egy megoldást
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Elég dühítő, mikor a felpattant kavics a szélvédőn kap gellert, otthagyva a nyomát, esetleg tönkretéve az üveget teljesen. Van, amikor elég egy gyors javítás is, ami akár otthon is kivitelezhető.
A szélvédőjavítás ördögi műveletnek tűnhet, és sokak számára nem jelent megoldást, ha a sérüléstől végigreped a szélvédő. Azokra a sérülésekre, amikből még nem indult el a repedés, van megoldás, amit a legtöbb pláza parkolójában is megtalálunk. Ezek a szélvédőjavító állomások egész egyszerűen működnek, sok helyen időpontra sincs szükség, ráadásul megvárhatóak. Ha ezek árait nézzük, olyan 4500-tól kezdődnek a munkadíjjal és a felhasznált anyaggal együtt, ám ez sérüléstől függ, de jellemzően egy egyszerű kőfelverődés nem lépi át a 10 ezer forintot.
Az ő üzletüket 3230 forintos árával sem fogja romba dönteni egy ilyen egyszerű javítószett, ugyanis a művelet elég kényes, teljesen érthető, ha inkább profira bíznánk.
A Versachem csomagja még az általánosan kapható javítószetteknél is egyszerűbb -mind összetételre, mind használatra, de nagyjából ugyanazt az eredményt érhetjük el vele.
Furcsa lehet, hogy néhány ilyen olcsó eszközzel megjavíthatunk egy ilyen sérülést, de akár össze is jöhet.
Erősen sérülésfüggő, valamint hogy mikor történt a felverődés.
A csomag tartalma továbbá egy egészen kis tubus Resin (gyanta) nevű ragasztó. A szélvédők összetétele nem túl bonyolult, ma már az összes autóban szabály szerint biztonsági szélvédőt alkalmaznak a gyártók. Ez minimum kétrétegnyi üveget jelent, amiket speciális ragasztóval illesztenek össze. Ezért nem zuhan be az egész az ölünkbe sérüléskor, hanem apró szilánkokra törik, de a helyén marad - vagy legalábbis nagyobb darabokban, de sérülést kevésbé okoz az utasokon. Ez a ragasztó UV fényre köt, tehát napon kell száradnia. Amíg viszont a folyamat tart, addig árnyékban kell tartanunk az autót.Ami nincs a szettben, de még szükséges, az egy gombostű, ugyanis amennyire tudjuk, vagy merjük, ki kell takarítanunk a sérülést. Óvatos mozdulatokkal piszkáljuk ki az üvegtörmeléket és a koszt, különben nem fog sikerülni a művelet maradéktalanul. Nekem vélhetően ezért nem sikerült, mert a sérülés több éves volt, és mivel a kék részen találta el a kavics, nem volt szükséges a javítás, vagy a csere, műszaki vizsgán ez még átcsúszott. Fontos hogy minden tiszta legyen, én féktisztítóval pucoltam le a szélvédőt, mielőtt felragasztottam volna a talpat.
A kis szürke csövet töltsük meg a ragasztóval, állítsuk bele a fecskendőt és húzzuk fel az alsó vágatig. Ezt a fecskendőt egy kis tartószerkezettel egészítették ki, ugyanis ebben a kihúzott állapotban kell maradnia 10 percig, ilyenkor keletkezik vákuum és szívja ki a sérülésből a levegőt, ami helyére befolyik a ragasztó. A következő lépésben vegyük le a fecskendőt, tegyük vissza, majd toljuk be, hogy a fölső vágaton akadjon meg. Így 20 percet kell pihennie, ilyenkor nyomás alatt még több ragasztó jut a sérülésbe. Bentről az egész folyamatot figyelhetjük, de akár egy tükröt is rakhatunk a szélvédő mögé. Nyáron egyszerűen nekiállhatunk ennek az egésznek,
Ilyen hideg időben egy kicsit föl kell fűteni a szélvédőt, hogy a ragasztó ne dermedjen meg egyből.
Utolsó lépésként vegyük le az egész szerkezetet, a tapadókoronggal együtt, ki fog folyni egy kis ragasztó, egyszerűen töröljük fel, de a sérülésen maradjon.Kellett még maradnia pár csepp ragasztónak a kis tubusban, abból most pár cseppet még tegyünk a sérülésre és gyorsan rakjuk rá azt a kis átlátszó műanyag lapot, ami a csomagban volt. Most vigyük napfényre az autót, ha tiszta az ég, elég fél óra, ha borult, felhős, akkor hagyjuk kint egy órát minimum. Végül tépjük le a műanyag lapot és egy pengével óvatosan kaparjuk le a felesleget a szélvédőn, vigyázzunk, hogy ne karcoljuk meg azt. Ebben az utolsó lépésben simára alakítottuk a felületet, ha maradt is sérülés, mint nálam, akkor sem fog kosz, vagy víz menni bele.
Ez a szett egy sérülésre elég, nálam kettő volt egymás mellett, a nagyobbikat próbáltam megoldani vele.
Többé-kevésbé sikerült, én látom a változást, de nem olyan feltűnő, mint amilyen eredményeket a nagy videó megosztón találhatunk. A Versachem szettje kicsit több mint 3000 forint (legalábbis a Kauffernél), otthoni mókolásra jó lehet és sikerülhet is megjavítani a sérülést, így aki érzi a bátorságot, azt biztatom, hogy próbálja ki, rontani nem fog a helyzeten, de mindenképp legyen türelemmel és legyen alapos. Néhány ezrest foghatunk rajta, ha sikerül, nagyobb sérüléseknél persze keressünk fel egy szervizt.
ClearPlex