Villanyautóban is etalon? Teszten a Volkswagen e-Golf
Volkswagen e-Golf (2017) teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Idén nem csak a Volkswagen Golf, annak elektromos változata is megújult. Mindez alig látható rajta, pedig erősebb és nagyobb hatótávot adó lett. Villanyautóként is számolni kell a Golffal!
Vannak autók, amelyek kifejezetten villanyautóként születtek meg, így aztán, ha a villanyautózás szóba kerül, jó eséllyel azok a modellek is. Ilyen például a Nissan Leaf (ami a világ legkelendőbb villanyautója), vagy a Renault Zoe (ami Európa kedvenc elektromosa), netán a BMW i3, ami talán a leginkább trendi. Vannak továbbá olyan modellek, amelyek úgy mellesleg elkészültek elektromosként is, ilyen például a Ford Focus, a Kia Soul, vagy a Volkswagen Golf. A Golf minden, csak nem hivalkodó, ez igaz rá elektromosként is, ha nem lenne rajta a zöld rendszám, a legtöbb ember meg nem mondaná a specifikus lökhárítóból, a hűtőmaszk egyedi csíkjából, az egy-egy emblémából vagy a speciális felnikből, hogy ez a helyi szinten emissziómentes kivitel. Ennek megvan az az előnye, hogy míg a legtöbb villanyautót sokan kényszeresen le kívánják nyomni az utakon, a Golfot nem. A Golf az Golf, villanyautóként is.
De ha ez nem lenne elég, a frissítés is kvázi láthatatlan, pedig nem kevéssé fontos. És nem is azért, mert új, minden eddiginél szebb grafikájú navigációs kijelző kerül a középkonzolra (alapáron), ami felárért szép képű tolatókamerát is adhat (mindig tiszta lencsével, az ugyanis a felnyíló hátsó embléma alá került), hanem azért, mert a teljesítmény 100 kilowattra (136 LE), a csúcsnyomaték 290 newtonméterre nőtt, s emiatt a frissített e-Golf a vele szinte egyező megjelenésű korábbinál is fürgébb. Meg persze nagyobb hatótávú, ugyanis akkumulátorból is a korábbinál nagyobb, 35,8 kWh kapacitásút kapott. Ezzel 190 helyett már 300 kilométeres hatótávot ígér, amit akár túl is tud lépni, ám a téli tesztnél inkább a gyakorlati hatótávot próbáltuk, ami még fűtéssel is 200 km feletti. Fontos információ, hogy felárért kaphatunk hőszivattyús fűtést, ám az a tesztautóban nem szerepelt. Így aztán az utastér temperálása érezhetően rontja a hatótávot. Lehet persze játszani az ülésfűtéssel, már amennyiben megrendeltük az azt adó téli csomagot. A fogyasztás amúgy erősen fura, 12,7 kWh/100 km a gyári vegyes érték, a gyakorlatban azonban még a 15 kWh környéke is csak bűvészkedéssel hozható össze, legalábbis 5 Celsius fok környékén autózva.
A felszereltség egyébként több mint érdekes, távolságtartós tempomat is alapáron jár a már említett navigáción túl. Voltaképp villanyautóhoz különösen hasznos a távtartós tempomat, ha például egy kamion mögött szélárnyékban szeretnénk autózni, a fogyasztást minimalizálva. Ugyanakkor meg kell hagyni, az e-Golf nem a fillérhuszároknak szól. Hanem azoknak, akik minőségi villanyautóra vágynak. Az e-Golf gyakorlatilag kikezdhetetlen, nagyon minőségi, de persze azért lehet benne hibát is találni. Ilyen a viszonylag lassú AC tölthetősége, mintegy 7-8 óra kell ahhoz, hogy egy Type2-es töltőről telítsük az akkumulátort, otthoni konnektorról másfélszer ennyi idővel számolhatunk, de van persze CCS villámtöltés, amivel 45 perc alatt 80%-os akkutelítést kapunk. Csak ilyen töltő igen kevés van.
Talán megszokást, meg persze kicsit sok gépészkedést igényel, hogy a motorfék, azaz az energiavisszatöltés (rekuperáció) D üzemmódban is három fokozatban állítható, de ha egypedálos vezethetőséget szeretnénk, választhatjuk a B-módot is, ami extra erős motorféket ad - lejtőn igen hasznosan. Az e-Golf amúgy bámulatosan jól vezethető. Érzésre kicsit nehéznek tűnik, bár ez talán inkább csak a "van benne anyag" érzés, saját tömege ugyanis alig több mint 1,5 tonna, ami abszolút korrekt a 4,27 méter hosszú villanyautótól. Nagyon jó pont, hogy nem csak az utastér tágas, a csomagtér is. Az álpadló alatt könnyedén elfér a konnektoros töltő és a Type2 töltőkábel is, utóbbi külön táskában jár az autóhoz.
Elsőre talán túlárazottnak tűnik a 11,5 millió forintos e-Golf, de tudva azt, hogy az állami ártámogatással ez 10 millió forint alatti vételárat jelent, látva a gazdag ellátmányt, ez már nem is vészes. Ha pedig vezetjük is egy kört, rájövünk, jó áron adják az e-Golfot, ugyanis vezethetőségével, kényelmével, autószerűségével nagyon erős kihívó a villanyautók között. Nem is értem, miért nem fogy belőle több, sem itthon, sem Európa nyugatabbi felén, az e-Golf részesedése ugyanis minimális a Golfokon belül és a villanyautók között is, pedig töltése egyelőre ingyenes is lehet, de még otthoni konnektorból is 6 forintos kilométerenkénti "üzemanyagköltséggel" számolhatunk, karbantartása pedig szintén jóval olcsóbb, mint egy belső égésű motoros változaté. Továbbá nincs rá cégautó- és teljesítményadó, átírási illeték, zöld rendszámával a legtöbb helyen ingyen parkolhat. Aki 10 millióért autót vesz, próbálja ki, légyszi!
Árak
Tesztmodell alapára
11 450 320 Ft (2017.12.04.)
Tesztautó ára
12 647 540 Ft (2017.12.04.)
Műszaki adatok
Teljesítmény:
100 kW (136 LE)
Nyomaték:
290 Nm
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,6 s
Végsebesség:
150 km/h
Méretek
Hosszúság:
4270 mm
Szélesség:
1799 mm
Magasság:
1473 mm
Saját tömeg:
1540 kg
Össztömeg:
2020 kg
Tengelytáv:
2629 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
341 l
Motor és váltó
Motor:
Elektromos
Sebességváltó:
irányváltó
Nyomaték:
290 Nm
Teljesítmény:
100 kW (136 LE)
Menetteljesítmény
Végsebesség:
150 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,6 s