A kamion mellett kerékpározik gondtalanul egy férfi az autópályán - vajon tudta, hogy a KRESZ tiltja ezt? (Fotó: Instagram.com/magyarkozut)
Korábban a piroson áthajtó biciklisekkel kellett foglalkozni, most viszont egy még ennél is veszélyesebb szituáció történt, ráadásul pár napon belül kétszer is, különböző helyen. Egy férfi ugyanis csütörtökön az M1-es autópályán, egy másik pedig vasárnap kora reggel az M3-as leállósávján tekerte a kétkerekűjét,
néhány hete pedig rollerrel próbálták meg ugyanezt. Még mielőtt trend lenne belőle, elmondjuk: a KRESZ ezt tiltja, mert életveszélyes. Arról nincs információ, hogy a videón látható kerékpárosok nem ismerték a rájuk vonatkozó szabályokat, vagy ismerték, de nem foglalkoztak velük, az viszont biztos, hogy csak a szerencsén múlt a túlélésük. Az autópályán ugyanis a kerékpárosnál jóval nagyobb súlyú járművek haladnak el nagy sebességgel alig pár méterre, amelyeknek már a menetszele elég lehet ahhoz, hogy kis balszerencsével kibillentse az egyensúlyából a biciklist. Az autópályán további veszélyfaktor, hogy egy esetleges baleset, vagy annak elkerülése további, nagy sebességű ütközéseket eredményezhet, így nem csak a saját életével játszik, aki oda kerékpárral felhajt.
Balra az M1-es autópályán készült felvételből, jobbra pedig az M3-as autópályán készült felvételből látható 1-1 kimerevített képkocka (Fotók: Instagram.com/magyarkozut)
A Magyar Közút arra kéri a közlekedőket, hogy soha, semmilyen körülmények között ne kövessék ezeket a rossz példákat, amelyeket a KRESZ is egyértelműen tilt. A szabályozás szerint a gyorsforgalmi utakon ugyanis csak olyan járművekkel szabad közlekedni, amelyek legalább 60 km/órás sebességgel képesek folyamatosan, tartósan haladni. Más járművekkel az autópályára felhajtani szigorúan tilos. Ráadásul a videóra vett biciklisek a leállósávon közlekedtek, amelyet csak meghatározott járművek használhatnak folyamatos haladásra. Az M1-es és M3-as autópályán kerékpározó személyek tehát több szabálytalanságot is elkövettek, amivel rendkívül nagy veszélybe is sodorták magukat és másokat egyaránt. Szerencsére egyik esetnél sem történt baleset, illetve személyi sérülés.
Persze tilos, meg hülyeség csinálni, de valójában semmivel nem veszélyeseb, mint sima országúton menni, ahol egy csomó autós fél méteres oldaltávolsággal húz el a bringás mellett 90-110-zel, mert épp jönnek szemben a másik sávban, vagy csak simán jónak ítéli meg így is. Azokról nem is beszélve, akik szemben érkezve pont a bringással egy vonalban előznek, és így megint csak max 1 méteres oldaltávolsággal szemben húznak el. A pályán legalább van elég oldaltávolság.