Íme a SkyDrive SD-03, amely a cég állítása szerint forradalmasíthatja a jövő nagyvárosi közlekedését
2018-ban, Japánban a városi légi mobilitást elősegítő Köz- és Magánszféra Tanácsa megkezdte a működését, ekkor alapították a SkyDrive nevű céget is. A SkyDrive hosszútávú célja teherszállító drónokkal és repülő autókkal forradalmasítani a közlekedést, főleg a nagyvárosokban. De mi is az a repülő autó? Általános definíció még nem született, erre valószínűleg csak akkor kerül majd sor, amikor több ilyen eszköz is meghódítja a piacot, és meglesznek a valódi közös ismertetőjegyek. Jelenleg ezeket a kísérleteket a kompakt méret mellett az elektromos meghajtás, a teljes robotpilóta, valamint a függőleges fel- és leszállás képessége jellemzi. Mivel ebben nincs benne, hogy tudniuk kell gurulni, vagy a földön más módon helyet változtatni, így közel sem a Vissza a Jövőbe trilógia második részének autószerű valamijeire érdemes gondolni.
A beltere sem egy autó utasteréhez hasonlít, itt is inkább a helikopterek és repülők technikája köszön vissza
A kísérletek tehát már léteznek, és prototípusok is vannak, ám eddig mindig akadt egy igen fontos bökkenő: a hatóságok. A Toyota által támogatott SkyDrive SD-03 prototípusa elsőként jutott át ezen a biztonsági szűrőn, kérelmüket október 29-én hagyta jóvá Japán illetékes szerve, a Mezőgazdasági, Infrastruktúra, Közlekedési és Idegenforgalmi Minisztérium. Ezzel a hatóság komoly vizsgáztatási procedúrát követően igazolta, hogy az SD-03 kialakítása, szerkezete, szilárdsága és teljesítménye megfelel a szükséges biztonsági és környezetvédelmi követelményeknek, lényegében engedélyezte, mint repülőgépet.
Kétméteres magasságával és négyméteres hosszával még akár autók közt is parkolhatna...
...ám szintén négyméteres szélessége miatt ezt csak két egymás melletti parkolóhelyen tehetné meg
Az SD-03 méreteit tekintve két parkoló autónak felel meg, 2 méter magas, 4 méter széles és 4 méter hosszú. A négy sarkában két-két saját motorral rendelkező rotor található, ezek külön-külön forognak ellentétes irányba, így akár a nyolcból kettő meghibásodása esetén is biztonságosan tud landolni a gép.
Az egyszemélyes prototípus végsebessége 100 km/h, az elején fehér lámpákat kapott, az alján pedig piros LED fényt, amivel lentről is megfigyelhető a mozgása.
Három éven belül tervezik a kereskedelmi forgalmazását, főképp légitaxi-társaságok számára.
"Nagyon örülünk, hogy típusalkalmassági bizonyítványra vonatkozó kérelmünket elfogadták, és továbbra is szoros együttműködésben fogunk dolgozni a kormánnyal és a minisztériummal egy teljesen biztonságos és megbízható repülő autó kifejlesztésén.” – nyilatkozta Fukuzawa Tomohiro, a SkyDrive vezérigazgatója.
Így néz ki az SD-03 éjjel. Elöl és hátul fehér és piros lámpákat kapott, amelyek alulról is látszanak, hogy a földről is egyértelmű legyen, merre áll az orra
Az SD-03 már tavaly a levegőbe emelkedett, 2020. augusztus 25-én, az első tesztrepülésén körülbelül négy percig körözött egy emberi pilóta és egy számítógéppel támogatott vezérlőrendszer irányítása alatt, miközben a helyszíni műszaki személyzet folyamatosan felügyelte a körülményeket és a repülőgép működését. Erről természetesen videó is készült, ami alább megtekinthető.