Veszélyes csak a beépített guminyomás-ellenőrzőre hagyatkozni

Hasznosak a gyárilag beépített ellenőrző rendszerek, de tudni kell, hogy nem mindig működnek jól

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A nem megfelelő guminyomás sok balesethez vezet, éppen ezért fontos, hogy saját magunk ellenőrizzük az abroncsok állapotát, pláne télen.

Az egyre modernebb infotainment-rendszerek nem csak szórakoztató funkciót látnak el, hanem a biztonságos vezetéshez is egyre nagyobb mértékben járulnak hozzá. Az utóbbi évek egyik fontos előrelépése, hogy az új autók mindegyikében kötelező a gumiabroncsokba épített nyomásellenőrző rendszer. Kényelmes, hogy elvileg bármikor jelez az autó, ha kevés a levegő a gumikban - ha pedig nem jelez, nyugodtak lehetünk, hogy nincs semmi gond.
Hirdetés
Az OBDeleven járműdiagnosztikai eszközöket gyártó cég szerint viszont hamis ez a fajta biztonságérzet. A gyárilag beépített guminyomás-ellenőrzők az abroncsokba helyezett apró szenzorok segítségével működnek, melyek egyetlen áramforrása a saját kis akkumulátoruk. Ezek természetesen le tudnak merülni, automatikusan pedig nem töltődnek újra. Ilyenkor szenzort kell cserélni, a baj csak az, hogy az autók többsége ezt nem jelzi hibaüzenettel - azaz előfordulhat, hogy a sofőrnek fogalma sincs arról, hogy nem megfelelő a guminyomás. A hibaüzenet hiánya viszont nem jelenti azt, hogy minden rendben is van. Éppen ezért kritikus fontosságú, hogy a guminyomást mi magunk ellenőrizzük bizonyos időközönként a benzinkutakon, de minimum szemrevételezéssel. A Yokohama is csatlakozott az OBDeleven kampányához, ami erre igyekszik felhívni a figyelmet. A KRESZ is rögzíti, hogy a rutinszerű gumiellenőrzések kötelezőek, a fedélzeti számítógép felügyeleti rendszere nem váltja ezt ki. További segítség lehet még az OBDeleven otthoni diagnosztikai eszközének megvásárlása, hiszen ez azt is kimutatja, ha az autó guminyomás-ellenőrző rendszere a hibás. Ezekre különösen fontos télen odafigyelni, a hidegben könnyebben csökken a nyomás az abroncsokban. Az Egyesült Királyságban például a közúti balesetek 25%-ában játszik szerepet a nem megfelelő guminyomás, tehát semmiképp sem szabad elhanyagolni a fenti ellenőrzéseket.
Hirdetés
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?