Az ITM sajtótájékoztatója az elektromos autók és segédmotoros kerékpárok beszerzésének támogatására kiírt pályázatról. Már az első órákban meghaladta az igényelt támogatás mértéke az elkülönített összeg 80 százalékát, 4 milliárd forintot (Fotó: MTI)
Miként arról - többszörösen -
beszámoltunk, tegnap startolt a villanyautók (és elektromos robogók) új, növelt összegű támogatási rendszere. Az MTI írása és az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint az érdeklődés felülmúlta a várakozásokat. Az 5 milliárd forint keretösszegű pályázaton, már az első órákban csaknem 900-an nyújtottak be pályázatot, az igényelt támogatás mértéke meghaladta a 4 milliárd forintot - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón.
Kaderják Péter hozzátette, a pályázatban az egyéni vásárlók mellett a személyszállítási szolgáltatást nyújtó taxisok és a futárszolgáltatással foglalkozó vállalkozások is kérhettek támogatást elektromos gépjárművek beszerzéséhez. Kiemelte,
a taxisok részéről volt a legintenzívebb az érdeklődés, a pályázataikban igényelt támogatások összege megközelítette a számukra az 5 milliárd forintból elkülönített 2 milliárd forintos keret határát.
Kaderják Péter elmondta, az előző, február végén a keretösszeg kiapadásával megszűnt, legfeljebb 1,5 millió forintos támogatást nyújtó rendszer után az új támogatási rendszert - a februárban kidolgozott klíma- és természetvédelmi akciótervnek megfelelően - úgy alakították ki, hogy az minél szélesebb körben segítse elő a közlekedés zöldítését és a pályázókat az olcsóbb, a kisebb árkategóriájú elektromos autók felé terelje. Ezért a vissza nem térítendő támogatás összege 11 millió forintos beszerzési ár alatt a 2,5 millió forintot is elérheti gépjárművenként, a 11-15 millió forint közötti autóknál a támogatás maximum 500 ezer forint.
Ezen felül az idei pályázatot két speciális körre, a taxisokra és a futárszolgáltatást nyújtó vállalkozásokra is kiterjesztették. Ahogyan azt az államtitkár is kifejtette, a taxisoknál azért különösen fontos a tisztán elektromos meghajtású gépkocsik beszerzésének támogatása, mert ők tevékenységükkel jelentősen befolyásolják a városok életminőségét. A döntés értelmében a pályázatban a beszerzési ár 55 százalékáig igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást a személyszállító vállalkozók. Közölte, a futárszolgáltatást nyújtó vállalkozásoknál a pályázattal a gépjárműparkok cseréjét kívánják elősegíteni, ezért az érintett vállalkozások elektromos segédmotoros kerékpár, azaz robogó vásárlásához igényelhetnek támogatást.
A taxisok a vételár 55 százalékát kitevő támogatást igényelhettek, már az első órában be is nyújtották a számukra elkülönített 2 milliárd forintig terjedő összegre az igényt
A jelek szerint könnyedén megeshet, hogy az 5 milliárd forintos keretre már az igénylés első napján beadták pályázatukat a támogatást már február vége óta éhesen váró vásárlók, így kérdéses, hogy a nem az első napon pályázók mekkora eséllyel nyújthatnak még be igényt (
a kiemelten támogatott modellek listája itt látható). Jó hír lehet azonban, hogy kérdésre válaszolva Kaderják Péter elmondta, az igénylések kiértékelése után dönthetnek a rendelkezésre álló támogatási keretösszeg növeléséről.