Vagányan spórol – Nissan Juke hibrid teszt

Vajon élhetőbb a Nissan Juke a full hibrid hajtással, és a négyhengeres motorral?

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Crossoverként manapság nehéz kitűnni a tömegből, a Nissan Juke mégis képes feltűnést kelteni az utakon. Mutatjuk, milyen lett a Nissan városi autója a hibrid hajtáslánccal kiegészülve.

Az első generációs Juke formavilága még igencsak megosztóra sikerült, viszont a crossover jelenlegi nemzedékével az elfogadhatóbb kategóriába sikerült áttuszkolnia a modellt a Nissannak. Ízlés kérdése kinek mennyire jön be a forma, az viszont tagadhatatlan, hogy mindenkiből azonnal érzelmeket vált ki, legyen az pozitív, vagy negatív. A krómdíszeket és az első fényszórókat remek érzékkel dolgozta össze a Nissan tervezőcsapata, így eltűnt az a hatalmas pukli a motorháztetőről, amit régen fényszóróként emlegettek.
Hirdetés
Az autó oldala is egészen pofás lett, ami főként a remekül megálmodott C-oszlopnak köszönhető, a süllyesztett kilincseknek jobb helyet nem is találhattak volna, de sokat dob az összképre az is, hogy csak annyi műanyagot használtak a kerékjáratoknál és a küszöbnél amennyi feltétlenül szükséges. Hátulra már egy kicsivel több jutott, a teljes hátsó lökhárító fényezetlen műanyag, de egy városi crossoverként ezt inkább a pozitívumokhoz sorolnám, hiszen egy félresikerült tolatás után sokkal költséghatékonyabb ezt cserélni, mintsem újra fényeztetni a teljes hátulját az autónak.
A kizárólag belsőégésű motorokkal szerelt változathoz képest a külsőn nem érdemes túl sok különbséget keresni, persze ez korántsem baj, hiszen azok is jól néznek ki. A villanymotorral támogatott Juke hátulról egy szolid „Hybrid” feliratról azonosítható be, míg elölről a jóval zártabb hűtőmaszk árulkodik, amely ráadásul aktív lamellákkal rendelkezik, azaz menet közben mozognak a méhsejtmintába rendezett alkatrészek, annak függvényében, hogy éppen melyik erőforrás hajtja az autót.
Hirdetés
Az utastérbe érve sem vár túl sok újdonság, viszont természetesen itt is akadnak érdekes részletek. Rögtön a műszerfal közepén, a vészvillogó mellé került egy „EV” gomb, amely segítségével utasíthatja az autót a sofőr, hogy kizárólag elektromos üzemmódban közlekedjen – már amennyiben ezt a töltés lehetővé teszi. Szintén újdonság a sima belsőégésű verzióhoz képest az e-pedal gomb is, mely közvetlenül az elektromos kézifék gombja alá került. Ennek igazán találhattak volna jobb helyet a tervezés során, mert igaz csak egyszer kell benyomni az autó indítása után, de ha véletlenül menet közben ki szerettem volna kapcsolni (például autópályára felhajtás előtt) akkor ezt csak egy nyakatekert mozdulat árán tudtam megtenni, persze lehet csak nekem nem állt kézre. Az utasteret persze nem csak ez a két gomb teszi különlegessé. A tesztautót telepakolták extrákkal, ilyenek a bőrülések, az éjszakai díszvilágítás az első két ajtóban és az automata váltó körül, valamint a multimédiás kijelzőn megjelenő 360 fokos kamera is. Utóbbit használatát csak javasolni tudom, mert a 19 colos felnik és az igencsak szűkre szabott hátsó szélvédő miatt melós mutatvány a parkolás, de hamar meg lehet szokni az autó dimenzióit, viszont nem utolsó, ha ez idő alatt egyben maradnak az igencsak sérülékeny kerekek.
Hirdetés
A simán belsőégésű motorral szerelt Juke modellekkel szemben a leglátványosabb különbség mégsem a karosszérián, vagy az utastérben figyelhető meg, hanem a motortérben. A négyhengeres, 1,6 literes motor mellett ott figyel az inverter is, az energia tárolásához szükséges akkumulátort pedig a csomagtér alá rejtették a Nissan tervezői. A már említett benzin erőforrás 93 lóerős teljesítménye mellé társul a 48 lóerős villanymotor, ezzel a rendszerteljesítmény 141 lóerőre rúg. Kár lenne tagadni, hogy jól szuperál a városi terepjáróban is a hibrid hajtás. A Nissan ígérete szerint akár 67 százalékban is képes a városokban kizárólag villanyhajtással közlekedni a Juke, de az országutakon is akár 21 százalékkal csökkenhet a károsanyag-kibocsátás. Ezt érzésre maximálisan tudja a Juke hajtása, sőt, talán ennél még többet is, hiszen a japán gyártó saját elmondása szerint 55 km/h fölött mindenképpen beindul a belsőégésű motor, de nálam az autóúton 110-es tempónál is bekapcsolt az EV mód, azaz csak a villanymotor hajtotta az autót egy rövid ideig. Lakott területen belül éppen az ellenkezője figyelhető meg, a benzinmotor csak néha-néha kapcsol be, akkor is csak azért, hogy az akkumulátor töltse. Ehhez persze kell a sofőr is, mert az e-pedal funkcióval egyszerű energiát termelni, nagyrészt én is így közlekedtem az autóval. Természetesen nem csak érzéseimre szeretnék hagyatkozni, miközben a hajtásláncról áradozom, a fogyasztás úgyis a benzinkúton derül ki. A gyári érték szerint a kombinált fogyasztásnak valahol 5,2 liter környékén kellene megállapodnia 100 kilométerre vetítve, azonban nálam 6,5-re jött ki a matek. Persze gyorsan hozzáteszem ez nem a Juke hibája, hiszen a tesztút során bőven autópályáztam is vele, az pedig köztudottan nem tesz jót a hibrid járművek étvágyának. Ha már a fogyasztást tisztáztuk, nem mehetek el a legfájóbb pont mellett sem, ami egyértelműen az autó ára. Itthon az alapszintet jelentő N-Connecta felszereltséggel ellátott autó 12 490 000 forintról indul, de a képeken látható Tekna csomaggal felszerelt tesztautó ára már a 13 millió forintot is átlépte a rengeteg extrának hála.
Értékelés
Pozitív
Igényes utastér, fiatalos megjelenés, szinte jelentéktelen menetzaj, kiváló audiorendszer
Negatív
Az óracsoporton nincs magyar nyelvű menü, lassú multimédiás rendszer
Árak
Tesztmodell alapára
12 490 000 Ft (2023.08.28.)
Tesztautó ára
13 190 000 Ft (2023.08.28.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Teljesítmény:
105 kW (143 LE)
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,1 s
Végsebesség:
166 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,2 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4210 mm
Szélesség:
1800 mm
Magasság:
1593 mm
Saját tömeg:
1810 kg
Össztömeg:
2560 kg
Terhelhetőség:
410 kg
Tengelytáv:
2636 mm
Karosszéria-kivitel:
Crossover
Csomagtér:
354-1237 l
Motor és váltó
Motor:
hibrid (benzin)
Motorosztály:
euro 6
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
hatfokozatú automata
Teljesítmény:
105 kW (143 LE)
Menetteljesítmény
Végsebesség:
166 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,1 s
CO2-kibocsátás:
114-117 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,2 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,5 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

9 thoughts on “Vagányan spórol – Nissan Juke hibrid teszt

    • 2023.09.03. at 13:22
      Permalink

      Mindenkinek más a fontos. Egyik embernek a legfontosabb, ami a másiknak lényegtelen. Lassan 10 éve minden autómban 2 zónás a klíma. Én soha nem értettem, hogy ennek mi értelme van. Soha nem használtam még úgy, hogy egyik oldalon 19 fok legyen, a másikon meg 22. De még nem is nagyon ültem olyan ismerős autójában, akinek ne „Sync” üzemmódban lett volna.

  • 2023.08.28. at 18:33
    Permalink

    Hr16de- renaultban h4m a motorkód vagyis a motorháztetőt felcsapva felülről ugyanaz a szívóbefecskendezős 1.6-os láncos kézi szelephézagállíthatós motor mint 2011-óta csak atkinson ciklusra állítva, legalábbis a renault.
    A váltó más lehet mert itt 1 villanymotort ír ami a renaultnál 2. ami sokkal kevesebbet fogyasztott nála.
    A cliót a VW bxzi Göbölyös is vinné. tesztet is rakott fel a y….ra

  • 2023.08.29. at 13:08
    Permalink

    Ez a motor közös tervezés volt már a Nissannal ez nem sima Renault az a K4m ez meg H4m.
    Mindenesetre kommentben azt írta valaki a clio y…tube teszt alatt hogy a yaris hibrid majd 1 literrel kevesebbet eszik neki városban.
    A durva viszont az hogy a Renault teljesen eladta a belsőégésű motorfejlesztését a kínaiaknak.
    Akkor a régi meglévőt használják? érdekes….

  • 2023.08.29. at 19:19
    Permalink

    Ezek a hibridek csak Budapesten életképesek, máshol semmi értelmük. Talán még a Balatonra lejárásra is megfelelhet, de csak a budapestieknek. Mivel a sztrádán csak csigatempóban lehet haladni.

  • 2023.09.03. at 13:26
    Permalink

    Egyébként nem nagyon értem, hogy ennek a hybrid dolognak mi az értelme. Renault Captur-unk (is) van 3 éve. A sima 1.33 TCe motorral a hosszútávú fogyasztása 5,7-5,9 között alakul jellemzően főúton és városban felesben használva.

  • 2023.09.10. at 10:18
    Permalink

    Nekem ez a hajtáslánc megane kombiban van bár az plugin, de Olaszország autópálya 1600km 4 fö klíma dugig pakolva tempomat 130 és fölötte 5,7re jött ki (ilyen távon a plugin irreveláns ill ez volt a legtöbb amit képes voltam kihozni belőle, ettől csak kevesebb), itthon 5 fővel országút dugig klíma Eger Szentes Hajdúszoboszló Eger 1 hetes mindenfelé kocsikázással 4,2, ez is kb 700km volt. Nem erőbajnok és egy hirtelen előzésnél néha tényleg tétova a rendszer, de nagyon kellemes, jól használható. 2 Renault Arkanas ügyfelem van, akik Hollandia oda vissza 5,1, de általában 5 alatt járnak vele. Nagyon hatékony és finom müködésü rendszer, és ezen föleg azok lepődnék meg, akik előtte hiybrided próbáltak egy T. szalonban, ill akiknek az van, meg szoktak döbbenni, ez mennyivel finomabb csendesebb. Nem reklám, tény.

    • 2023.09.12. at 20:48
      Permalink

      Amikor vettük a Capturt megnéztem a plug in hybrid változatot is. Pontosabban az árlistát néztem meg. Annyival drágább volt, mint a sima benzines, hogy 400-450 ezer km alatt hozta volna be a felárat (2 liter fogyasztáskülönbséggel számoltam a plug in javára), ez pedig évi 10 ezerrel számolva 40 év. Ezek olyan számok, hogy értelmetlen vele bármit is kezdeni.
      Az egyébként tök mindegy, hogy egy autó 5 litert fogyaszt vagy 6-ot. A különbség ott van, hogy 6-ot vagy pl. 12-t.
      A plug in a zöld rendszám miatt igazából cégnek éri meg. Egyik családtagom kifejezetten emiatt vett zöld rendszámos autót a kft-je nevére. Nincs cégautó adó, nincs parkolás. Ez 2-3 év alatt több milliót is jelenthet. Ráadásul céges autóból a lízing ÁFÁ-ja is visszaigényelhető (bár ehhez nem kell zöld rendszám). Egy korábbi kolléganőm kifejezetten azért vett egy használt VW Up-ot, mert a belvárosban havonta 100 ezret vagy még többet is megtakarított a parkoláson.

Vélemény, hozzászólás?