Ultrakompakt SUV, vagy jól marketingelt miniautó? Íme az Ignis!

Dísztárcsás csúcsmodell? Nem egészen! Suzuki Ignis GLX Allgrip teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Még mindig érdekes teremtés az új Ignis, kívül-belül kreatív megoldásokkal dolgozó külseje mögött azonban egy egyszerű, mégis kellemes autó lapul. De mi is ez valójában? És ami fontosabb: miért nincs belőle több a hazai utakon?

Nem kell mindig kaviár, főleg igaz ez manapság, amikor még egy új Ignis is közel 6 millió forintba kerül, kedvezményes áron. Összkerékhajtással és magas felszereltséggel, bár a téli felnik okán dísztárcsákkal éppen azt bizonyította, hogy rengeteg olyan autóhasználónak lenne tökéletesen elegendő egy ilyen kisautó, aki ehelyett hatalmas SUV-okkal járja a várost, legtöbbször egyedül.
Hirdetés
Méretei alapján aligha lehet bárhová kategorizálni, a Suzuki például "ultrakompakt SUV"-ként emlegeti, amiben amúgy van némi ráció. Hozza ugyanis a crossoveres formát, hasmagassága sem kicsi, hajt mind a négy kereke és meglepően magas az üléspozíciója, mindemellett a praktikumra sem igazán lehet panaszkodni. Meglepően sok hely van benne, ráadásul hátul sem kell szűkölködni, hiszen nem zsúfoltak bele még egy harmadik biztonsági övet is: az Ignis bizony négyszemélyes. Az említett hátsó ülések viszont síneken csúsztatva előrébb húzhatók, illetve a támlájuk meredeksége is állítható, így akár meg is duplázhatjuk az alapesetben 204 literes csomagtartóját, az ülőhelyek feláldozása nélkül. Ha belegondolunk az általános iskolák előtt napi szintű jelenségbe, hogy a hatalmas monstrumokkal hozzák az egy vagy két gyereket az iskolába egy gyors bevásárlás, vagy épp munkába rohanás előtt, ezeknek az autóknak nagyjából a 90 százalékát tudná kiváltani egy ilyen Ignis a praktikuma miatt.
Hirdetés
Ráadásul bent sem kényelmetlen, persze azért nem is kell túl nagy elvárásokat támasztani felé. A műszerfal egyszerű és logikus, nem halmoz el felesleges impulzusokkal, de az átlagos felhasználónak minden információt megad, miközben az összes kezelőszerv kézre áll és megfelelő tapintással, kapcsolási érzettel rendelkezik. Az Ignis vezetési élmény terén is meglepetést okozott, és nem csak a magas üléspozíciója miatt. A futóműve kellemesen kirugózza az úthibákat, a kormány visszajelzése korrekt, egyedül a karosszéria oldaldőlése válhat zavaróvá, ám az is csak olyan sebességeknél és erőhatásoknál, amelyeket aligha érne el vele az átlagos felhasználó. Mindez még összkerékhajtással is igaz: bár az Ignis AllGrip gond nélkül megbirkózik a földutakkal és a telekjárással, valódi terepezésre nem feltétlenül a legjobb választás, ám ezzel a legtöbb SUV modell így van.
Hirdetés
A vártnál pörgősebb volt a négyhengeres, 1,2 literes alapmotor is, teljesen korrektül mozgatta városi és országúti körülmények között a mindösszesen 900 kilós karosszériát, ráadásul ilyen körülmények között 5 liter üzemanyaggal is beéri 100 kilométeren. A motor egyébként nem turbós, lágyhibridsége pedig a remek start-stop rendszer mellett némi alacsony fordulatszámnál elérhető nyomatéktöbblettel is szolgál. 83 lóereje bőven elég a legtöbb hétköznapi feladathoz, még autópályán sem volt igazán bajban, persze itt szigorúan 130 km/h a legmagasabb utazósebesség, hiába 165 km/óra a végsebesség. Autópályán egyébként 6 és 7 liter között fogyaszt a sofőr lábának nehézségétől függően. Az összkerékhajtásos Ignis tehát lényegében a crossoverség abszolút minimuma, a lehető legpozitívabb értelemben. Az árakat már érintettük, ám azért megéri részletesebben foglalkozni a dologgal: a legalapabb, csak elöl tekerő és valóban a képen látható dísztárcsákkal érkező GL modell 5,75 millió forintba kerül a Suzuki kedvezményével. Az egyetlen probléma, hogy jelenleg csak feláras fényezésekkel érhető el, így ideiglenesen a legolcsóbb Ignis 5,92 milliót kóstál. Az összkerékhajtás kizárólag GL+ felszereltséggel közösen választható, így jelenleg 6,84 millióról indul és fűthető üléseket, tetősínt, illetve alufelniket is tartalmaz, ám a tesztautó a még ennél is magasabb, GLX csomagot kapta, amellyel a tempomat és a különböző vezetéstámogató rendszerek is járnak.

A homokszürke metálfényt is hozzáadva 7,24 milliónál állt meg a matek.

A mai autóárak mellett tagadhatatlanul logikus döntés lehet, ám egy házon belüli konkurensről semmiképp sem szabad megfeledkezni. Az Ignis ugyanis az elméleti alapáron is csak 30 ezer forinttal olcsóbb az összkerékhajtással ugyanúgy kérhető, ráadásul ötszemélyes Swiftnél, a kötelezően feláras fényezést is beleszámolva pedig már 140 ezer forinttal drágább is. Az igazi meglepetés viszont, hogy a Swift több extrát kaphat és még úgy is olcsóbb tud maradni a csúcs-Ignisnél, igaz, ekkor már csak 20 ezer forinttal.
Műszaki adatok
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

2 thoughts on “Ultrakompakt SUV, vagy jól marketingelt miniautó? Íme az Ignis!

Vélemény, hozzászólás?