Az új lámpa még csak a távoli jövő, ám nem árt számolni vele: ha nem is így, de valahogy biztosan változni fog a közlekedés az önvezető autók elterjedésével
Az új, még csak elméleti szinten felmerült, fehér jelzőlámpa az önvezető autók széleskörű elterjedésekor válhat szükségessé az IFLSience cikke szerint. A legújabb szimulációk ugyanis azt mutatják, hogy az önvezető autók elterjedésével a legnagyobb probléma az emberi tényező képletbe emelése lenne. Ebben segíthetne a fehér jelzés, ami a környező önvezető autók viselkedéséről árulna el információkat a sofőröknek.
Továbbra is a zöld lámpa jelentené a szabad jelzést és a piros szólítana fel a megállásra, ám a fehér jelzés esetén kivételes helyzetekben a piroson is át lehetne hajtani a koncepció szerint.
Az önvezető autók ugyanis rendszerként működnek, kommunikálnak a környező autókkal és a lámpákkal is, így sokkal több információjuk van a környezetükről, mint az átlag sofőröknek, lényegében előre tudják, hogy ki, mikor és merre fog fordulni, melyik másik önvezető autó mikor és kinek lesz útban, és így tovább. Ennek következtében hiába piros a lámpa, ha az önvezető autók tudják, hogy nem fogják keresztezni egymás útját a folyamatban, akkor akár át is hajthatnának a piroson, ezzel csökkentve az utazás idejét és üzemanyag-felhasználását, a dugók enyhítésével javítva a városi közlekedést. Ali Hajbabaie, a kísérlettel kapcsolatos tudományos munka szerzője elmondta: ha csak az autók 30 százaléka önvezető volt a szimulációban, már akkor is 10 százalék feletti mértékben javult a fehér lámpás kereszteződések terheltsége.
Ha azonban az önvezető autók közé hús-vér sofőrök kerülnek a forgalomban, akkor ez a folyamat megakadhat, hiszen ők nincsenek benne ebben a bonyolult információs rendszerben, így nem látják megfelelő mértékben előre a
"jövőt", és csak a megszokott módszerekkel tudják előre jelezni a szándékaikat a többi (önvezető vagy nem önvezető) közlekedőnek.
Ebben segítene a fehér lámpa, ami egyszerűen annyit jelentene: ha az előtted haladó autót követed, akkor behajthatsz a kereszteződésbe.
Ha nincs önvezető autó előtted, vagy nem arra tartasz, amerre ő azt a hagyományos irányjelzőjével is jelezte, akkor a hagyományos lámpák jelzései maradnának a mérvadóak. Természetesen ilyen fehér lámpát csak azok a kereszteződések kapnának, amelynek jelzőlámpái képesek kommunikálni az önvezető autókkal, illetve bevezetésüknek is fontos feltétele az önvezető járművek arányának számottevő növekedése a területen.
Az elméletet a lehetséges bevezetés előtt valós körülmények közt is tesztelni kell, erre elsőként a különböző kikötőkben és forgalmasabb, önvezető autókkal már most is rendelkező területeken kerülhet sor.
Az új lámpák a tesztüzem során ugyanis valószínűleg csak az önvezető autók esetében hoznának a szimulációval azonos eredményt, itt is az emberi tényező a kérdéses, a sofőröknek ugyanis meg kell tanulniuk a rendszer működését és hozzá kell szokniuk a szabályos használatához. Mivel az elméletet először kísérleti projektként tesztelni kell, és az ezt követő esetleges bevezetés után is csak az önvezető autók elterjedésével érne el Magyarországra, ezért mindez még a távoli jövő zenéje, ám maga a koncepció mindenképp érdekes. Szerintetek lenne értelme így gyorsítani a városok forgalmát?
https://www.vezess.hu/hirek/2022/10/26/az-onvezeto-auto-egy-hatalmas-nagy-atveres/
Ennyit erről!