Eddig is egy kimondottan jó autó volt, így a frissítés után sem okozott csalódást a koreaiak családi modellje. Csúcsfelszereltséggel, 2,2 literes dízelmotorral, ám mindösszesen 5 férőhellyel próbáltuk.
Az orra alapján teljesen új generációnak is tűnhetne
A hatalmas hűtőrács mögött egy régimódi dízelmotorral is kérhető
A Sorento negyedik generációja éppen a hagyományos, szögletes, egyszerű, mondhatni visszafogott formatervével hódított a 2020-as megjelenésekor. Éppen ezért lep meg, hogy mennyire jól áll neki a futurisztikus orr, ami a modern Kia modellek velejárója. A látványos élek további kiemelése miatt még robusztusabb, méginkább tekintélyt parancsoló az összkép, ám ez nem csak szemfényvesztés.
4,81 méteres hosszához 2,82 méteres tengelytáv tartozik
1,9 méter széles
1,7 méter magas
A Sorento ugyanis hatalmas, a hátsó két szükségülés nélkül gyakorlatilag feleslegesen nagy. Előre sajnálom azokat a városi anyukákat, akikkel sikerült megetetnie a marketing szakembereknek, hogy egy ekkora monstrumra van szükségük a gyerekek iskolába hurcibálásához, mert ilyen méretekkel és ekkora holt terekkel szűk helyeken manőverezni senkinek sem egyszerű, még a rengeteg kamerával sem. A 11,6 méteres fordulókört és az orbitális holttereket leszámítva azonban városi körülmények között is egészen jól használható. Persze, továbbra is tud sofőr nélkül, gombnyomásra előre-hátra araszolni, de azért lássuk be, ez a legtöbb szoci időkben épült óvoda alulméretezett parkolójában sovány vigasz.
A műszerfal letisztultabb formát kapott a frissítéssel
A digitális műszeregység 12,3 colos
A központi kijelző szintén 12,3 colos
Ez is már megszokott megoldásnak nevezhető a Kia modellekben
A kényelem az utastér frissítésekor is fontos szempont maradt, ám most egy jóval letisztultabb, egyszerűbb, ezáltal átláthatóbb csomagolást választottak a mérnökök. A digitális műszeregység és a központi kijelző itt már megszakítás nélkül, egyetlen üvegfelületként uralja a teret, alatta pedig a Kia multifunkciós érintőpaneljének is jutott hely. Ezzel szokás szerint válthatunk, hogy a klímát, vagy az autó alapvető funkcióit szabályozzuk. Ezen a téren a frissítés előtti, kitapintható, odanézés nélkül használható változat nekem jobban tetszett.
Az alapáras műbőr ülésektől sem kell megijedni
A második sor is síneken mozog
A térérzet mindkét sorban bőséges
Az ülések tartás és anyagminőség terén is kiemelkedő szintet hoznak, természetesen elektromos állítás, memóriafunkció, fűtés és szellőztetés is jutott a csomagba. Helykínálat terén a második sor is meglepően tágas, ám a három teljes értékű ülés helyett még itt is inkább a két szélső utas kényelme volt a mérvadó. A csomagtartó alapesetben 697 és 902 liter között mozog 5 személy mögött, ez az adat magában az extra két ülésért kiált, ahogy a síneken előre-hátra csúsztatható középső sorra is azért van szükség, hogy beférjen még két utas hátra. Ha ezeket az üléseket is ledöntöd, akkor 2 köbméter feletti a raktér.
Hány napra kell menni, hogy ezt a csomagtartót plafonig tudja tölteni 5 ember csomagja?
A hátsó ülések 60:40 arányban dönthetők
Akár 2085 literes raktér is kialakítható
Az autó orrában ismét egy hagyományos megoldás, méghozzá egy 2,2 literes dízelmotor található. A 193 lóerős csúcsteljesítménynél sokkal fontosabb a 440 newtonméteres maximális forgatónyomaték, hiszen ez 1750 és 2750 közötti percenkénti fordulattartományban elérhető. A megfelelő dinamikához azonban egy jó váltó is kell, amit újabban nem minden gyártónak sikerül eltalálni. Itt azonban a nyolcfokozatú, duplakuplungos megoldás megugorja a lécet. Gyorsan reagál, az esetek többségében sikerül kitalálnia, hogy mit szeretne a sofőr, illetve a váratlan helyzetekbe sem gabalyodik bele annyiszor, mint egyes konkurensei. Kérhető elsőkerekesként és összkerekesként is, ám a legtöbb vásárlónak teljesen felesleges kifizetni a kardántengely 800 ezer forintos felárát. Igazi terepezésre ugyanis aligha való ez a monstrum, függetlenül attól, hogy teker-e hátul.
A motortér kissé üresnek tűnik, más piacokon fér ide nagyobb motor is a 2,2 literesnél
Sokkal jobban boldogul az országutakkal és az autópályával, ahol meglepő csendben, kellő erőtartalékkal a lábad alatt, és a kategóriától elvárható kényelem mellett tölthetsz el akár hosszú órákat is a sofőrülésében. Autópályán ugyanis akár 6 liter alatt is tartható az étvágya, országúton pedig az 5 liter sem akadály. A városban azonban kényelmesen bele tud nézni a kétszámjegyű fogyasztásértékekbe is, főként a tömege és a rövid távokon kevéssé hatékony dízelmotor miatt. A futóműve, a kormányzása, illetve a fékrendszere is inkább a kényelmes, visszafogott közlekedésre hangolt, mintsem kanyarvadászatra.
Hátulról nézve kevesebb az újdonság, ám apróságokkal itt is modernizálták a típust a koreaiak
A hivatalos árlistában jelenleg a legolcsóbb erőforrás a dízel, ami 18,74 millióról indul. Ne tévesszen meg senkit az egykor csúcsfelszereltséget jelentő Platinum elnevezés, ez mostanra belépő változattá lépett vissza. A tesztautó Kryptonite csomagos alapára 21,34 millió, mindezt egy napfénytetővel, az összkerékhajtással, a "Volcanic sand" névre hallgató homokszínű fényezéssel, automatikusan sötétedő belső tükrökkel és digitális kulccsal megspékelve a vételár 23 385 000 forint. Egyáltalán nem olcsó tehát a Sorento, de a konkurensekkel összevetve egyáltalán nem is drága. Főleg akkor nem, ha figyelembe vesszük, hogy a prémiumgyártók között is akad, aki jóval több pénzért kínál kevesebbet.
Itt igazából csak szépíteni volt mit, az esztétika pedig relatív: a Sorento eddig is egy jó autó volt, mindez a frissítéssel sem változott meg
Értékelés
Pozitív
Tágas, kényelmes, országúton és autópályán keveset fogyaszt, hatalmas a csomagtartója
Negatív
Alig kihasználható összkerékhajtás, 5 személyes kialakítás