Trónok harca: márkák csatája – Kína

Több ágyban az ellenséggel - autóipari együttműködések 4. rész

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Autógyártói körképünk utolsó részében a kínai márkák kerülnek sorra.


Az 1997-ben alapított Chery Automobile Co. Ltd. a tavalyi évben nagyjából 600 000 autót, kisbuszt és SUV-t gyártott, ennek körülbelül egynegyede exportra került. Legnépszerűbb modelljük a Chery QQ, amely miatt a General Motors régebben jól berágott, hiszen a Daweoo Matiz formáit nyúlták le hozzá. Autóikat számtalan helyen gyártják, természetesen olyan országokban, ahol a másolás és a biztonsági előírások nem játszanak hatalmas szerepet, így Venezuela, Uruguay, Malajzia, Ukrajna, Törökország, Oroszország, Egyiptom, Brazília, Irán, a Fülöp-szigetek és Szingapúr is rendelkezik Chery összeszerelő üzemmel. Autóikat Chery, Karry, Rely és Riich márkanevek alatt forgalmazzák, és jövőre várható tőlük az izraeli Israel Corporationnel közösen előállított, kimondottan jó nevű autóipari beszállítók (Visteon, Valeo) alkatrészeiből épített Qoros. Első autójukat SEAT Toledo alvázra építették, jelenleg pedig állami elbírálásra vár a Jaguar Land Roverrel közösen beadott kooperációs kérelmük.

A Föld legnagyobb emberi építményéről elnevezett Great Wall Motor Companyt 1976-ban alapították, gyártási darabszámok alapján az ország 10. legnagyobb gyártója, termelésének fő csapásirányát kezdetben teherautók, majd pickupok adták, manapság pedig már szabadidő-terepjárók jelentik a gyártás gerincét. A tavalyi évben 434 500 autót gyártó Great Wall 2009 óta exportál Ausztráliába, 2011-ben pedig Bulgáriában létesítettek összeszerelő üzemet. 2010 óta a Great Wall Haval modellek a Dakar ralin is részt vesznek, az idei megmérettetést hetedik helyen zárták. Nekik is van pár globális modellre emlékeztető autójuk, a land cruiseres GW Pegasus, a Fiat Panda utánzat Haval M1, vagy a Toyota Yarist idéző Voleex C10.
A teherautókra szakosodott Jianghuai Automobile Co., Ltd., röviden JAC 2011-ben legyártott 466 800 autójával a kilencedik helyet szerezte meg a kínai termelékenységi listán. A Jianghui teherautók után szabadidő-terepjárók és buszlimuzinok gyártására is ráálltak, a 2000-es évek közepén egy darabig a Hyundai segítségével dolgoztak, majd összeszűrték a levet a Caterpillar munkagépeket készítő Navistarral. Kínán kívül Egyiptomban, Etiópiában, Vietnamban és Brazíliában is szerelik össze autóikat.

Emgrand, Englon, Geely és Gleagle márkaneveken állít elő a legkülönfélébb járműosztályokba tartozó autókat a Geely Holding Group. Rájuk sem jellemző, hogy európai gyártók modelleit vennék át, de 2010-ben 1,8 milliárd dollárért megvásárolták a Fordtól a Volvót, és nagyon igyekeznek, hogy a svédek technikáját kínai bőrbe öltöztetve is értékesíthessék, amire a kínai vezetés egyelőre nem bólintott rá. Autókon kívül motorkerékpárok is készülnek szárnyaik alatt, és tárgyalásokat folytatnak a londoni fekete taxik elektromossá alakításáról. Indonéziában, Sri Lankán, Malajziában, Oroszországban és Ukrajnában is készülnek Geelyk, továbbá Törökországban is forgalmazzák termékeiket.

A BYD Autót az akkumulátorokat gyártó BYD Co. Ltd. leányvállalataként alapították 2003-ban, az évi 700 000 példány gyártására taksált vállalat 2010-ben 519 800 eladott autóval Kína hatodik legjelentősebb gyártója volt. 2008-ban dobták piacra első nagy darabszámban gyártott full hibridjüket, az amúgy Toyota Corollát mintázó BYD F3DM-et. 2010-ben Warren Buffet is vásárolt egy 10%-os részvénypakkot 230 millió dollárért a cégből, mely 2009 óta Afrikába, Dél-Amerikába és a Közel-Keletre is exportál. A Daimler AG-vel villanyautók gyártására írtak alá megállapodást, a Volkswagen pedig akkumulátorokat és hibrid rendszerekbe való alkatrészeket vásárol tőlük.
Hirdetés
Az állami tulajdonban álló First Automotive Group Corporation Kína első, 1958-ban alapított autógyára. Személyautókon kívül buszok és a legkülönfélébb méretű haszonjárművek is megtalálhatók portfoliójukban, a Chang'an, a Dongfeng és a SAIC társaságában a kínai Nagy Négyes egyik tagja. Tavaly 2 372 711 autót gyártottak, együttműködnek a GM-mel, a Volkswagen csoporttal, a Mercedesszel, a Daihatsuval és a Toyotával. A FAW Xiali modell Kína hetedik legnagyobb darabszámban eladott személyautója.

A kínai fantasztikus négyes tagja a szintén állami kézben álló, wuhani székhelyű Dongfeng Motor Corporation. Autóik, buszaik és teherautóik a hazai és a nemzetközi porondon is népszerűek, és alkatrészgyártással is foglalkoznak. 2011-ben legyártott 2 762 600 járművükkel a második helyen végeztek, és ők rendelkeznek a legtöbb külföldi együttműködő partnerrel: Nissan, Nissan Diesel, PSA, KIA, Honda, Cummins, Tata a sorban. Modellek szintjén Kia Pride és Sportage, Honda Civic és CR-V, Citroën ZX kerül ki a Dongfenggel közösen létesített összeszerelő üzemekből, s hozzájuk kötődik az ősszel a magyar piacon is várható DFSK kishaszonjármű is.

A Chang'an Automobile anyacége a katonai felszereléseket gyártó China Weaponry Equipment, tulajdonosa a kínai állam. Főképp olcsó, megfizethető személy- és törpeautókat, kisbuszokat és kishaszonjárműveket építenek, tavaly egészen 1 837 000 példányig jutottak.
[kepallobal=394936]Mercedes és Hyundai a Beijing Automotive partnerei között[/kepallobal]
Külföldi partnerekből ők sem szenvednek hiányt, a Ford, a Suzuki, a PSA is lepaktált a Chang'annal, ezek eredményeképp Suzuki Alto és Swift, Ford Focus, Fiesta, Edge és Mondeo modellek is épültek a kínai gyártónál, amely mellékesen már a hibrid és elektromos járművek gyártásával is szépen lépeget előre.
Az állami tulajdonban álló Beijing Automotive Group több leányvállalaton keresztül termel, a röviden csak Beiqi néven emlegetett cég Hyundai és Mercedes modelleket épít a hazai piacra, tavalyi 1 398 000-es termelésük a kínai toplista ötödik helyét eredményezte. Többször is próbáltak gondban levő európai márkákat megszerezni, a Saab, a Volvo és az Opel is látókörükbe került, végül a Saab gyártósorait, motor- és váltóépítési technológiáját tudták megszerezni a GM-től, így régebbi 9-3-as és 9-5-ösöket gyárthatnak saját márkanév alatt a kínai piacra, exportra nem kaptak engedélyt. Az idén C70G néven piacra kerülő Saab-ivadék kínai nevének fordítása az "úriember kincse", azaz nem szerénykednek a névadással. A Daimlerrel közösen létrehozott Beijing Benz C- és E-osztályos Merciket állít elő a hazai piacra.

A SAIC Motor Corporation Limited tavalyi 3,64 milliós eladásával uralkodó hazájában. Övék volt az első kínai-külföldi vegyesvállalat, a Volkswagennel való együttműködésük a mai napig gyümölcsöző, a GM-mel 1998-ban szövetkeztek. 2011-ben dobták piacra a Maxus elnevezésű haszongépjármű márkát, s alájuk tartozik az egykor brit MG, valamint a leghíresebb kínai luxusmárka, a Roewe. Tavaly áprilisban indították újra az MG gyártását a márka longbridge-i üzemében, és elsőként az MG6-os típust kínálják a szigetországban. A SAIC és partnerei által gyártott autók Baojun, Buick, Chevrolet, Iveco, Skoda, Volkswagen és Wuling márkaneveken kerülnek piacra.

A sor végére még egy állami cég került, a hivatalosan Guangzhou Automobile Group Co., Ltd., röviden GAC Group névre hallgató csoportot 1997-ben hozták létre. Partnereinek száma nem szerény: Mitsubishi, Honda, Isuzu, Toyota és Fiat szerepelnek a listán. A Hondával a City alapú Everust dobták piacra tavaly, az Isuzuval buszok építésére szövetkeztek, a PSA termékeit pedig 1985 és 1997 között gyártották főleg állami és taxi célú felhasználásra. Még mindig szép számmal látni GAC eredetű Peugeot 504 és 505 típusokat Kína utcáin. Június végén nyitották a Fiattal együtt működtetett gyárat Csangsza városban, ahol a Dodge Darton alapuló Fiat Viaggiót fogják előállítani. A GAC Group szponzorációval is jelzi, hogy hamarosan szeretne kitörni a hazai piacon, és megmérettetni magát a nemzetközi porondon, hiszen tavaly ők voltak a rotterdami asztalitenisz világbajnokság szponzora, idén pedig az ITTF világkupa névadó szponzoraként támogatják a kínai sikersportágat.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

One thought on “Trónok harca: márkák csatája – Kína

Vélemény, hozzászólás?