Az egyik, ha nem a legjobb N modell a Hyundaitól
Jó úton halad a Hyundai azon cél felé, hogy az igazi benzinvérűek kedvenc márkaként zárják a szívükbe. Bár ez furcsán hangozhat most, amikor a csapból is az folyik, hogy még a mikulás manócskái is kizárólag villanyautókat fognak gyártani 2030-tól, vagy negyventől, vagy ötventől. Persze erre a jövőképre még Yoda is azt mondaná, annyira ködbe burkolódzik, hogy foglalkozzunk inkább a jelennel. A Hyundai pedig pont ezt teszi, mert látják, hogy még mindig elég sokan vagyunk, akik szeretnek vezetni: gyorsan. Az utóbbi néhány év során egymás után mutatta be sportos modelljeit a dél-koreai márka, itt az öreg kontinensen belekóstolhattunk az i30 N-be, hamarosan érkezik a Kona N, most épp az i20 N-ről „beszélünk”. Viszont felettébb szomorú, de nem kapunk a Veloster N-ből, illetve kérdéses az Elantra N érkezése is, pedig Michelisz Norbi kellő hírverést csap neki a WTCR-ben. Sebaj, örüljünk, annak, ami van!
A diffúzor csak díszbetét
A megfelelő gumiabroncs is elengedhetetlen az élményhez
Mondjuk, ha a kisméretű hot hatch-ek piacát nézzük, akkor az nem ad okot nagy hurráoptimizmusra. Pedig milyen szép számú társaságból lehetett választani nem is oly rég, de ebből mára lényegében csak a Fiesta ST, a Mini Cooper S és JCW maradt, esetleg a GR Yarist tudom még említeni, de ő azért egy kicsit más dimenzió. Na, de akkor nézzük, mit adtak nekünk a dél-koreaiak! Először is feltűnő köntöst. Az i20 harmadik generációja már eleve látványos az éles vonalakkal díszített karosszériájával, morcos arca tökéletesen áll a sportos változatnak is, persze azért kezelésbe vették a „sminkmesterek”.
Nem elég erősnek lenni, annak is kell látszani. Ehhez léteznek már jól bevett szokások, de a „hogyan tegyünk sportosabbá egy modellt” című tankönyvtől egy picit eltértek a Hyundainál, aminek nagyon örülök. Persze jómagam imádom a méhsejtmintás hűtőrácsokat, az i20 N újat mutat. Kicsike kockás zászlókat mintáz a maszk. Zseniális húzás!
A többi részlettel pedig követik a „tankönyvet. Légbeömlők az első lökhárítóban, vörös díszcsík annak alján, illetve körbe a szoknyákon, illetve a diffúzort mintázó díszbetéten, egyetlen nagy, ovális kipufogóvég, egyedi felnik, szürke színnel piros féknyergekkel , illetve a látványos hátsó szárny, és meg is vagyunk. Kellőképpen vadra sikerült a forma, még úgy is, hogy a fehér fényezéssel akár el is veszhetne egy N modell a forgalomban, őszintén szólva bármelyik másik jobban áll neki.
Mindegyik fényezés jobban áll neki a fehérnél, de még így is mutatós
A kis kockás zászlós hűtőmaszk zseniális. De látványos a hátsó szárny is, a 18 colos felnikkel egyetemben
Bent már nem szárnyalt annyira a fantázia, néhány kék díszítés, illetve a kék cérna alkalmazása oldja a szürkeséget. Hívogatóak a kék gombok a sportkormányon, na meg az a piros is, ezekre hamarosan kitérek. Természetesen járnak a fém pedálok és a sportülések elöl, fejtámlájukban N jelöléssel. Funkciójukat tökéletesen ellátják, tartanak rendesen, derékban és combtájon is. A hatfokozatú, manuális sebességváltó gombjára is jutott egy kis kék dísz, amúgy meg tökéletesen illik a sofőr markába. A szeme előtt pedig 10,25 colos digitális műszeregység kapott helyet, amelyen az üzemmódtól függően más a színvilág, de mindegyiknél szép a grafika, könnyű a leolvashatóság. Ugyanez igaz a 8 colos, érintőképernyős infotainmentre is, amelynek menürendszerében könnyű navigálni. Habár nem követelmény egy sportos masinánál, de az i20 N ötajtós maradt, így hátra is könnyű beszállni, de itt azért a szokásos kisautós helykínálat vár, viszont a csomagtér is jól használható, hiszen alapból 352 literes.
Némi kékség töri csupán meg a szürkeséget
Fontosak az N-gombok. A váltógomb tökéletesen marokra áll
Felpattintva a motorháztetőt négy hengerrel találkozunk, ami örvendetes. Az 1,6 literes, turbós benzinmotorból 204 lóerőt és 274 Nm forgatónyomatékot facsartak ki, ami tekintve az autó 1190 kilogrammos üres tömegét, igencsak széles vigyort jósol a vezető arcára. Természetesen nem csak a motort szabták sportosra, a sebességváltót is a nagyobb teljesítményhez igazították, illetve a futómű alkatrészeit is a terheléshez szabták, illetve az egészet baromira feszesre hangolták. Ami öröm a vezetőnek, de a többiek lehet szitkozódnak majd miatta egy kicsit, de hát ez erről szól.
Töltőlevegő-hűtője is van a négyhengeres, turbós masinának
Mint már említettem, üzemmódválasztó is található benne, ami Eco, Normal Sport és N fokozatot kínál, utóbbiból kettőt is, amelyek testreszabhatók. Az Ecót inkább hagyjuk, a Normal az tényleg normális, a Sport pedig tényleg sport, a lényeg viszont az N, ahol egyedileg beállítható a kormányzás, a menetstabilizáló, a kipufogóhang, illetve a fordulatszám-vezérlés. Mindent a legdurvábbra állítva már-már versenyautóvá válik a gép. A kipufogó röfög, hörög, szörcsög, gázelvételkor durrog, a piros REV gombbal pedig beállítható, hogy visszaváltáskor apró gázfröcssökkel horkanjon fel a motor.
A színház tehát maradéktalanul megvan, és ehhez igazodik az autó viselkedése is. Fantasztikus ahogy betapad a tempós kanyarokban, bár ennek az élménynek a maximalizálásához érdemes bepipálni az extralistán a részlegesen önzáró differenciálművet.
A kormányzás nagyon pontos, az út minden centijéről kapunk visszajelzést, a váltókar pedig rendkívül precízen mozog a fokozatok között, de azért határozott mozdulatokkal kell kezelni. Ugyanígy a fék is pontosan adagolható, fáradásra nem mutatott hajlamot. Egy kanyargós hegyi úton garantált a széles vigyor a vezető arcán, legszívesebben egész nap hajtaná az ember. Megunhatatlan. Valójában még kikapcsolt menetstabilizálóval (ezt csak menüből lehet teljesen) is döbbenetesen stabil marad, a hátulja maximum nagyon szar úton moccan meg, amikor megdobja a felület egyenetlensége. Az i20 N győztes típus, nem akar egyetlen tizedet sem a kanyarokban hagyni. Jóval stabilabbnak éreztem más kis forró ferdehátúaknál, amelyeknél jobban mocorog az autó fara, amikor „elkönnyül”. És közben nem eszi le az ember gatyáját, mert a rajtautomatikát próbálgatva, sokat élményautózva is megelégedett átlagosan 8,9 liter benzinnel 100 kilométeren.
Igazi mestere a kanyarvadászatnak
A hab a tortán, hogy nem is drága. Jó, legalábbis, ha a kategóriáján belül nézzük. 7 999 000 forintról indul, jelentősen felextrázva, többek között automata klímával, esőérzékelős ablaktörlővel, holttérfigyelővel, sávtartóval, ülésfűtéssel, kormányfűtéssel, Bose-hifivel. Ám fontos, hogy a FUN csomagot mindenképp meg kell rendelni a felejthetetlen élményhez. Ez tartalmazza ugyanis az önzáró diffit, a rajtautomatikát és a fordulatszám-megtartó rendszert, valamint a kipufogóhang-szabályzást. Megéri a 300 ezer forintot, de aki még most elszalad leadni a rendelését egy i20 N-re, szériafelszerelésként megkapja!
A FUN csomagot mindenképp érdemes hozzá megrendelni
Végső soron mindig arra a következtetésre jutok, hogy mindennapi örömautónak egy ilyen kis hot hatch a tökéletes. Szép és jó, ha egy autó orrában, vagy fenekében 500-600 lóerő lapul, de csak akkor, ha versenypálya is van a tulaj kertjében. A kompakt kategória forró ferdehátúi viszont már szintén abba a kategóriába tartoznak, amit a bekezdés elején ecseteltem. Nem túl erősek, bőven a kezelhető tartomány, nagy utasteret és nagyobb csomagteret adnak, nevezhetjük őket felhasználóbarátnak. De a nagyobb tömeg picit kisebb élményt jelent. A kisautókból készülő forró ferdehátúaknak ugyanúgy elfogadható a térkínálatuk, ellenben könnyebbek, és az élményhez ez nagyon fontos. Szomorú leszek, ha kihalnak. Egyelőre nincs olyan villanyautó, ami a helyükre léphetne. Lehet példálózni a kiváló súlyelosztással, meg az elképesztő gyorsulással. Amíg száz meg száz kilogramm ballaszt lapul bennük, addig a közelébe sem érhetnek annak az élménynek, amit például egy i20 N ad. Szóval mindenképp csapjatok le egy ilyen kis örömautóra, ha ti is szeretitek a vezetés nagybetűs élményét.
Elöl utazni élmény, hátul már nem annyira de azért praktikus az ötajtós megoldás
Az N-mód egyedi megjelenítést ad
Értékelés
Pozitív
Látványos kasztni, vezetési élmény, ár
Negatív
Olcsó hatású műanyagok az utastérben
Árak
Tesztmodell alapára
7 999 000 Ft (2021.10.20.)
Tesztautó ára
7 999 000 Ft (2021.10.20.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Teljesítmény:
152 kW (207 LE) 5500-6000 1/min-nél
Nyomaték:
275 Nm 1750-4500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6,7 s
Gyári vegyes fogyasztás:
6,7 l/100km
Méretek
Karosszéria-kivitel:
ötajtós
Belső szélesség elöl:
1470 mm
Belső szélesség hátul:
1440 mm
Belmagasság elöl:
940-1000 mm
Belmagasság hátul:
935 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
530 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1220 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1060 mm
Csomagtér magassága:
510-800 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1370 mm
Raktérnyílás szélessége:
1040 mm
Raktérnyílás magassága:
620 mm
Motor és váltó
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
6 fokozatú manuális
Nyomaték:
275 Nm 1750-4500 1/min-nél
Teljesítmény:
152 kW (207 LE) 5500-6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6,7 s
Gyári vegyes fogyasztás:
6,7 l/100km
Fogyasztás a használónál:
8,9 l/100km
Hátulról csúnya. Minden másban „must-have”.
Sosem értettem a belső kopogós műanyagokat fikázókat. Lehet, hogy azért, mert nekem csak ilyen kopogós műanyagos autóim voltak. Nem ültem Rolls-Royce-ban, Aston-Martinban, sőt be kell valljam még merciben sem.
Sziasztok! Tudtok egy váltóáttételt? Egyenlőre még online nem találtam, közeli kereskedésben sincs se infó, se tesztautó. Furán is néztek rám, amikor kérdeztem, de nem szeretnék feleslegesen rövidre átételezett, 130-nál 4000-rel pörgő motorú autóval járni. Ezt a négyezret abból gondolom, hogy az egyetlen hasonszőrű modell, amit találtam „családon” belül, a Kia Ceed GT-t, szintén 204 pacival, 6. fokozatban pl 2000-nél kb. 73 km/h-val szalad, amit elég rövidnek tartok. Legfőbb ellenfélnek, a Fiesta ST-nek ugyanennél a fordulatnál kb 83 km/h a tempó. Ez szerintem elég jelentős különbség. Megköszönném, ha tudnátok valami hasznossal szolgálni ez ügyben.
Szerintem gyenge szalonban jártál, nekem 1 óra alatt küldték a műszaki adatokat, még augusztusban. Bemutató autót ne keress az országban, amit előrendeltek a szalonok mind elkelt. (Az egyik meglett:) Ha rendelsz, 10-12 hónap.
Egy kis matek: 6. Végáttétel: 0,756; diffi : 3,941. A gyári gumi kerülete kb. 198 cm. Induljunk ki a 4000-es fordulatból:4000:0,756:3,941= kb. 1342,5 kerékfordulat x 1,98 m=2658,2 m/min, ez 159 km/h!!!!
5500-nál 220. Próbáltam, tudja, meg Yotube video is van fent erről.
A 6. hosszú, mint a vonatfütty, de csak akkor használom, ha hazafelé rötyögök a mókázásból. Ilyenkor mellesleg 130-nál max. 6,5-öt eszik…….A könnyű testet viszi az erős motor.
Ezzel 1-2-3, esetleg 4.-ben érdemes játszani, 140-150-el már veszélyes egy 1140 kg-os autót egy kanyarba bedobni. A koreai mérnökök ügyesek, raktak bele egy baromi hosszú utazós hatodikat, ha mégis el kell menni A-ból B-be, és nincs más……