Egyértelmű a rokonság, a japán mérnökök is tudták, hogy nem feltétlenül kell súlyos dollármilliónyi fejlesztés árán eltakarni az ismerős arcot
Az első fényszórókon nem csak a menetfény LED
A hűtőrácsot sem gondolták túl, ennél a modellnél nem is igazán kell
Hágában jártunk a Toyota és a Stellantis közötti haszonjármű-együttműködés eddigi legnagyobb dobásának menetpróbáján. És ahogy az a képeken is jól látszik, az említett autó nem más, mint a Fiat Ducato egy újabb emblémával, ezúttal Toyota Proace Max néven.
Persze, felmerülhet a kérdés, hogy mégis mi a nagy szám abban, hogy egy újabb Ducato-klón érkezett a piacra, ám a válasz közel sem ilyen egyszerű.
A Toyota ugyanis már a kisebb Stellantis modellekel is bebizonyította, hogy igenis el lehet adni a francia technikát, ha valóban ott van mögötte a japán márka minőségbiztosítása, szervizhálózata és ügyfélkezelése. Na most akkor ezt képzeljük el úgy, hogy a Ducato még jó is.
Rengeteg méretben elérhető, a legkisebb, L2H1 Proace Max modell 5,41 méter hosszú, a tengelytávolsága pedig 3,45 méter
Szélessége 2,05 méter, míg a magassága 2,25 méter, ám ne feledjük, hogy ennél jóval nagyobb is létezik belőle
A legkisebb változat teljes raktérkapacitása kereken 10 köbméter, ami melósnyelvre lefordítva 4 EUR raklapnak felel meg
Mert lássuk be, nem véletlenül toronymagasan a leggyakoribb ez a platform a kategóriájában a kontinensünkön: a típus márkától függetlenül egyszerű, logikus, strapabíró, kellően erős és tartós, illetve ami a legfontosabb, jó áron kínálják a konkurensekhez képest. Erre jön még rá a Toyota ígérete, miszerint - azonos felszereltség esetén mindösszesen 2,5 százalékkal drágábban - az autóhoz jár a 3+2 évre és akár 250 ezer kilométerre kiterjeszthető garancia, az országúti segélyszolgálat, illetve a Toyotától megszokott színvonalú ügyfélkezelés. De térjünk inkább vissza az autóra!
A műszerfal szinte csak a logók terén különbözik a klónoktól
A műszeregység akár 7 colos TFT egységet is kaphat a két szegmens-kijelző közé, míg a központi kijelző 5 vagy 10 colos lehet, a képen az utóbbi látható
Az utastér 3 ülést rejt, a helykínálat a kategóriában megszokott. Az ülés állíthatósága és a kézifék, illetve a váltókar elhelyezése is a platform jól ismert hagyatéka, bár hozzá kell tenni, hogy az elektromos modelleken mindkettő fizikai összeköttetés nélküli megoldást kapott a műszerfalon. A futómű és a sofőrülés is teljesen megfelelő kényelmi szintet hozott, ám a két utasülés formáján és párnázásán érezhető a spórolás. Ráadásul a tesztkör - a várható felhasználáshoz hasonlóan - az autópályáktól a főutakon és elővárosi területeken át egészen a holland belvárosok kerékpársávokkal összefirkált 30-as zónáiig mindent magába foglalt.
Megmaradtak a Ducato jellegzetességek, mint például a kézifékkar, a váltógomb és az ülésállítás módja
A kormány sem teljes egészében Toyota, itt is akadnak ismerős részletek
A középső ülés kisasztallá alakítható
A valóban vegyes tesztkör miatt természetesen a motort is próbára tudtam tenni többféle szituációban, ám a tapasztalatok előtt érdemes tisztázni, hogy pontosan melyik erőforrásról is beszélünk. Az egykori PSA csoport ugyanis korábban saját, Peugeot eredetű motorokat használt a platformon, ám ezek nagyobb arányban hibásodtak meg, így az egyesüléskor mindenki átvette a 2,2 literes, Fiat dízeleket. Ezeket használja a Toyota is, 120, 140 és 180 lóerővel, a tesztelt példányban a középső teljesítményszinttel rendelkezett. A 140 lóerős dízel csúcsnyomatéka 350 newtonméter a hatsebességes kézi váltó miatt, nyolcfokozatú automatával 380 newtonméter lenne. A motor a kategóriatársakhoz képest halkan jár, kulturált és kellően erős, a 180 lóerős változatra leginkább a 3,5 tonnás vontatási kapacitás miatt lehet reális szükség.
Az összes erőforrás már az új, Euro 6/IV normát teljesíti, a kisebb modellekre jellemző AdBlue meghibásodási hajlam nélkül
Ami a rakteret illeti, a különböző külső méretek függvényében 10, 11,5, 13, 15 és 17 köbméteres lehet. A hátsó ajtók alapáron 180 fokban, felárért akár 270 fokban is nyithatók. A Toyota modell a tolóajtó környékén extra festést és rozsdavédelmet is kap, akárcsak az autó alja, a hazai katalógus apalján pedig Magyarországon minden esetben teljes burkolatot kap a raktér.
Alapáron 180, felárért 270 fok
Az egyéni felépítmények mellett a platós teherautó és a háromirányú billencs is elérhető a gyárból
Összességében igaz a Proace Max modellre is, ami a többi Ducato-klónra: ha nem is a kategória legjobbja, de minden téren egy teljesen vállalható színvonalat hoz, kimondottan jó áron. És hogy mi pontosan ez a jó ár? Nos, ez nagyban függ a változattól, hiszen ezer meg egy formában, akár gyárilag választható egyéni átalakításokkal is kérhető a modell a billencstől a hűtősön át az üres alvázig. A hazai piacon ráadásul a raktér padló- oldal- és kerékívburkolatai, valamint a magasabb modelleknél a kabin tetején a felső polc is alapárasak, így nettó 10,61 millió, azaz bruttó 13,47 millió forintért vihető haza. Ha mindehhez a Toyota hátterét, a gyorsabbnak igért express szervizt, illetve a Toyota alkalmazottak által végzett gyártósori minőségellenőrzést és a színvonalasabb korrózióvédelmet is hozzászámoljuk, akkor egyáltalán nem kizárt, hogy ez lesz a kategória új bajnoka.
A Toyota Proace furgon új arca a legnagyobb újdonsága
Új biztonsági extrák sorát hozza alapáron az EU-s előírásokra reagálva
A család legkisebb tagja, a City egyenesen hasonlít az új C-HR crosoverre, ha eléggé hunyorítok
A rendezvényen szó esett még a frissített kisebb modellekről, amelyek Toyotásabb arcot és rengeteg új, immáron kötelező biztonsági extrát kaptak, valamint a lágyhibrid rendszerrel felvértezett, jövőre érkező Hilux is megmutatta magát. A Proace City és Proace Van modelleket vezettük is, ám ezekről túl sok újdonságot nem tudok elárulni nektek azon kívül, amit ti is láthattok a képeken.
A Hilux lágyhibrid legnagyobb előnye, hogy alig fogod észrevenni a különbséget
Valamelyest egyenletesebb teljesítményleadás egy hajszállal kedvezőbb fogyasztással, a megszokott köntösbe csomagolva
Újdonság az üzemmódválasztó, azon kívül a kabin is a szokásos
A Hiluxot nem vezethettük, azonban erről a modellről jóval többet tudtunk meg. Jövőre a megszokott motorok indítógenerátoros lágyhibrid rendszerrel érkeznek, így a takarékosság mellett egyenletesebben tudják majd a teljesítményt is leadni. Mindez egyedül a GR Sport változatokra nem igaz, a januártól elérhető, sportosabb küllemmel rendelkező újdonság a jelenleg is kapható, 2,8 literes erőforrással válik elérhetővé. Technikai módosítást alig kap a sportmodell, így egy teljesen más megközelítés, mint mondjuk a Ranger raptor, amely mellé a gyártó pozícionálja, ám így a haszonjármű mivolta terén sem kell kompromisszumokat kötni.
Az igazi főszereplő persze egyértelműen a Proace Max volt: te mit gondolsz, siker lesz a Toyota emblémás Ducato?
Az a baj ezzel a Ducatóval, hogy már öregecske, kb. 8-10 éve a piacon van, és a Toyota ezzel még hosszú távra tervez, miközben a Renault pl. most jött ki az új Masterrel, radikálisan új külsővel, de ennél a Ducatónál még a szintén nem túl friss Crafter is modernebb 😀 Ettől függetlenül biztos jócskán lesz rá vevő, a kisebb Toyota-logós testvérei is gyakoriak a magyar utakon, gondolom, ez Európa-szerte is jellemző.
Közben gondolkodtam egy kicsit, és szerencsétlen csóri Iveco Daily már az egyetlen európai furgon, amit talán még sosem emblémáztak át. Arra miért nem vet szemet senki? Ugyanolyan ikon, mint a többi riválisa. Azt sem értem, a Renault Masterből miért nem készül Mitsubishi-emblémás változat…
Kissé el vagy tévedve az évszámokkal a Ducato korát illetően. 😀 A jelenlegi generáció ugyanis – és most kapaszkodj meg – 18 éve van a piacon. 2006 óta a jelenlegi generáció fut, csak az orrát rajzolták át modernebbre nagyjából talán 10 éve. És látszólag, az eladási számok alapján a vásárlókat egyáltalán nem érdekli a dolog. 😀
Én azt új generációnak vettem, és világosan emlékszem, hogy amikor anno reklámozták(kb. 8-10 éve), nagyon nagyra voltak magukkal, hogy kismilliónyi ajtónyitás-csukást végeztek a furgonokon a piacra dobás előtt, hogy majd bírják az igénybevételt. A Fiat mérnökeit dicséri, hogy 2006-ban egy olyan szinten a korát megelőző haszonjárművel rukkoltak elő, hogy a Toyota és az Opel 2023-24-ben is hajlandó adoptálni és hosszú távra tervezni vele 😀
Szóval több benne a kaizen, gemba meg a banzai.
Sziasztok. Az Iveco Daily létezett Renault Mascott néven a 2000-es évek elején és létezett Zaztava néven is.(bár utobbi lehet hogy licenc volt)