Több száz fővárosi taxis bukta engedélyét

Folytatódik a budapesti taxisok fokozott ellenőrzése

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Eddig csaknem négyezer taxit vizsgáltak meg a BKK munkatársai, minden negyedik esetben szabálytalanságot találtak, több százan megbuktak.

A Budapesti Közlekedési Központ közleménye szerint az elmúlt hét hónap alatt 3782 taxit vizsgáltak meg a Fővárosi Önkormányzat közlekedésszervezőjeként eljáró BKK járműminősítő munkatársai. Lesújtó, de minden negyedik eljárásban szabálytalanságot tártak fel. A taxiellenőrök továbbra is éjjel-nappal, munkanapokon és hétvégén folyamatosan, gyakran a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság közterület-felügyelőivel közösen ellenőrzik a taxisok tevékenységét, és kiemelt figyelmet fordítanak az új taxirendelet előírásainak betartatására. A taxivizsgán eddig megjelent csaknem négyezer kocsi vizsgálata mellett az ellenőrök összesen 6579 próbautazásos taxiellenőrzést végeztek el 2014. március 31-éig, és csaknem minden második esetben találtak szabálytalanságot: leggyakrabban a nyugtaadási kötelezettség elmulasztását, illetve az előírtnál drágább fuvardíj felszámolását. Miként azt a BKK írja, a taxik ellenőrzését elsősorban a pályaudvarok, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros taxiállomásai vagy frekventált helyei közelében végezték, és figyelembe vették azokat a hozzájuk beérkezett utaspanaszokat is, amelyekben a megkárosított utasok az indulási helyüket megjelölve kérték a túlzottan magasnak tartott fuvardíj kivizsgálását.
Hirdetés
A vizsgálat részletei
A taxiállomás-használati szerződés megkötése előtt a taxik komplex ellenőrzési minősítő vizsgálaton esnek át, ahol a jármű külső és műszaki jellemzőit, a klímát, a bankkártya-elfogadást, a műszaki megfelelőséget ellenőrizik. A 2013. szeptember 1. és 2014. március 31. közötti időszakban 3782 taxi minősítő vizsgálatát végezték el. Ezek közül 2909 jármű felelt meg az előírásoknak, 863-nál hiánypótlásra, javításra volt, illetve van szükség, 10 járműnél pedig véglegesen elutasították a kérelmet, azokat javíthatatlanul alkalmatlannak találták a taxizásra.
A fuvarszervezők működési feltételeinek előzetes vizsgálata is a BKK feladata. Az ellenőrzés kiterjed a szolgáltató pénzügyi megfelelőségének vizsgálatára, az infokommunikációs eszközükre vonatkozó műszaki előírások teljesítésére, a diszpécseralkalmazások megfelelőségére, valamint védjegyoltalom alatt álló szabadjelző jóváhagyására. Budapesten korábban 21 fuvarszervező társaság tevékenykedett. Közülük 13 társaság kérelmezte előzetes minősítését. Március 31-éig tizenegy társaság minősítése volt sikeres. Egy társaság az informatikai minősítésen való alkalmatlansága miatt jelenleg ismételt auditra vár; további egy, a hiánypótlás teljesítésére váró társaság a minősítési eljárásban időközben minősített cégbe olvadt.
Minősített és regisztrált budapesti fuvarszervezők
  1. Főtaxi Autóközlekedési és Szolgáltató Zrt.
  2. Taxi Plus Europe Kft.
  3. Reklámtaxi Fuvarközvetítő Kft.
  4. RT5 Taxi Holding Kft.
  5. Taxi4 Kft.
  6. City Taxi Fuvarszervező Szövetkezet
  7. Városi Taxi (Centrum Taxi Szolgáltató Kft.
  8. 6X6 Taxi Közlekedési Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
  9. TOP Taxi-2000000 Kft.
  10. Tele 5 Taxi Hungary Kft.
  11. MB Elit Luxury Kft.

Összesen 5503 nyílt és 6579 próbautazásos ellenőrzést végzett a BKK a 2013. szeptember 1. és 2014. március 31. közötti időszakban. Ezek során 364-szer kezdeményezte Budapest Főváros Kormányhivatala Közlekedési Hatóságánál a taxiengedély visszavonását, mert az ellenőrzött taxinak nem volt érvényes taxiállomás-használati engedélye; a próbautazásokon 1711 alkalommal (az ellenőrzések mintegy 26%-ánál) tapasztalták, hogy a szolgáltató a fuvarfeladat befejeztével nem ad nyugtát vagy számlát a fuvardíj átvételéről. Erről bizony a NAV is értesítést kapott. A próbautazások alkalmával 585 esetben tapasztaltak árdrágítást, vagyis a rendeletben rögzített hatósági árnál magasabb ár alkalmazását. Ez együtt járt a taxaméter mérésének külső befolyásolásával, hamisszámla-adással, illetve a viteldíjmérő óra használata nélküli szolgáltatásvégzéssel, aminek következtében a taxiállomás-használati engedélyt azonnali hatállyal felmondták, értesítették a Közlekedési Hatóságot, és kérték az árdrágító szolgáltató taxiengedélyének visszavonását. Ezzel párhuzamosan eljárást kezdeményeztek a Fogyasztóvédelmi Hatóságnál is a vásárlók megkárosítása miatt. Meglévő engedély nélkül a jelek szerint kevesen taxiznak, 91 alkalommal tapasztalták ezt a BKK munkatársai. Ezekben az esetekben eljárás megindítását kezdeményezték a NAV-nál, valamint az illetékes közlekedési hatóságnál.
A razziának nincs vége, a BKK-sok továbbra is folyamatosan ellenőrizik a taxisok tevékenységét éjjel-nappal, munkanap és hétvégén, kiemelt figyelmet fordítva a hatóságilag rögzített ár betartására. Az ellenőrzések egy jelentős részét a BKK a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság közterület-felügyelőivel közösen végzi, de közös ellenőrzéseket hajtanak végre a NAV-val, Budapest Főváros Kormányhivatala Fogyasztóvédelmi Felügyelőségével, és a rendőrséggel is.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?