Több mint státusszimbólum? – elektromos Mercedes G-osztály teszt
Vajon mennyi kompromisszummal jár a villanyos G-osztály? Máris mutatjuk!
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
A jól ismert sziluett ezúttal elektromos hajtáslánccal érkezik, annak minden előnyével és hátrányával. De ki lehet-e merészkedni a vadonba a tisztán villanyos G-osztállyal? Az alábbi tesztben ennek jártunk utána!
Nem csak a zöld rendszám árulja el, hogy ebben a G-osztályban bizony nincs belső égésű motor
A csomagtér-ajtón a pótkerékre hajazó domborulat ezúttal más szerepet kapott
A hűtőmaszk és a motorháztető kialakítása is megkülönbözteti a többi G-osztálytól
4,62 méter hosszú, 1,93 méter széles, 1,99 méter magas, a tengelytávja pedig 2,89 méter. A saját tömege 3085 kilogramm
Az ajtónyitógombra G betű kerül elöl és hátul is
Elöl a kék féknyergen a Mercedes-Benz felirat olvasható
A sárvédők ívét a jobb légellenállás érdekében átszabták
Hátul a lámpatestek ugyanoda kerültek, mint a korábbi G-osztályok esetében
A tárolórekesz gombbal nyitható, benne a töltőkábel
Apró Easter Egg a rekeszben
Ha már töltés: a nyílás az autó jobb hátulján található
A luxus az utastérben kezdődik
Bár a külső alapján a G-osztály egy keményvonalas terepjáró, az utastér egyértelműen a luxust képviseli. Az anyaghasználat az összes kezelőszerven jól érezhetően a legmagasabb minőségű, de a legtöbb periférián kívül eső részen sem találni olcsó, kopogós műanyagot. A műszerfalon szerencsére nem vitték túlzásba a kijelzők méretét, a digitális műszeregység és a multimédiás érintőképernyő egyaránt 12,3 colos. Szinte minden fontos funkció külön fizikai gombot kapott, ami ugyancsak örvendetes.
A műszerfal letisztult, egységes megjelenést kapott. Az érintőképernyő alatt hívható elő az offroad menü, de innen indítható el a G-turn forgás is, erről egy kicsit később
Az utasoldalon egy méretes kapaszkodó található, amely – ahogy több más elem – karbonhatású burkolatot kapott, és az Edition One kivitelekben pedig egy különleges plakett is kerül ide
Klímapanel fizikai gombokkal
A középkonzolon egy érintésérzékeny pad a hangsúlyos, amellyel a menüben lehet nyújtózkodás nélkül barangolni
A kormányon szintén a jól ismert, érintésérzékeny gombokkal találkozni
A lámpatestek viszont fizikai gombbal vezérelhetőek, sőt, ide került az elektromos rögzítőfék kapcsolója is
Az érintőképernyő túl messze van a vezetőüléstől, főleg a jobb oldala. A G-osztályban is egyetlen gombnyomással kikapcsolható a sebességtúllépésre figyelmeztető csipogás a panel bal felső sarkába „kattintva”
Elöl aszfalton és terepen is remek élmény közlekedni vele, bőséges a térkínálat, és remekül tartanak az ülések. Hátul sokkal szűkebb élettérrel kell beérni, és ebből még a két képernyő is elvesz egy keveset. Azért a fűthető ülések itt is adottak
Felárért cserébe rendelhető két 11,6 colos érintőképernyő hátra is
Mi hajtja?
A G 580-ba négy villanymotort építenek, mindegyik kerékre jut egy. A rendszerteljesítmény 587 lóerő és 1164 newtonméter. Az energia tárolásáról 116 kilowattórás akkumulátor gondoskodik, amely a WLTP ciklus szerint maximum 473 kilométeres hatótávot tesz lehetővé. A márka állítása szerint 10-ről 100 százalékra nem egészen 12 óra alatt tölthető fel 11 kilowattos oszlopon, de a maximális kapacitással – 200 kilowattal – a 10-80% akár 32 perc alatt is megoldható. Ugyanezen feltételek mellett 15 perc alatt 170 kilométerre elegendő áramot képes felvenni a technika. De mit mutat a valóság?
A motorteret egy jókora műanyagburkolat védi
Milyen élmény vele közlekedni?
A G-osztállyal eddig sem volt egyszerű elvegyülni a forgalomban, azonban az Edition One kék fényezésnek köszönhetően a konkrét tesztautó szinte mindenki figyelmét felkeltette. De nem csak emiatt kiváltságos élmény vezetni a G 580-at. Remekül elnyeli az úthibákat a futómű, amely Comfort módban kifejezetten lágy. A kormányon lévő „váltókarokkal” ahogy a legtöbb elektromos autónál, úgy itt is a rekuperáció szabályozható, amely ha maximális visszatáplálásra van állítva, szinte egy az egyben kiváltja az egypedálos módot, a féket csak megállás esetén kell használni (illetve vészhelyzetben termesztésen). Az egyenesekben elképesztő módon meg tud indulni a 3,1 tonnás üres tömeg ellenére, a kanyarokkal viszont nem ápol jó viszonyt, középgyors tempónál is képes elúszni a hátulja, de ezt nem is pályanapozásra tervezték, szóval nem jár érte fekete pont. Cserébe jópofa funkciókkal igyekszik kárpótolni. Külön tetszett, ahogyan az autó a fényekkel bánik az utastérben. Például a szellőzőnyílások körvonala fűtés esetén pirosan, míg hűtés esetén kéken világít.
Rengeteg vezetéstámogató rendszer segíti a vezető dolgát
A fő attrakció természetesen a G-turn
A műszerfalon kiemelt helyet kapott a G-Turn kapcsolója, mellette rögtön ott a Low Range gomb
Mennyibe fáj mindez?
Az elektromos G-osztály alapára 44 975 590 forint. A tesztautó az Edition One kivitelt kapta, ez további 16 345 000 forinttal dobja meg a költségeket. A két hátsó képernyő további 1 165 000 forintba fáj, de a fűthető kormánykerék, illetve első szélvédő is 565 000 forintos többletkiadást jelet. Az extrák listáját még hosszasan sorolhatnám, ám ezek nagy része nem haladja meg a 100 ezer forintot. A sok kicsi sokra megy elv viszont itt is érvényesül, hiszen a tesztautó végső ára 80 337 140 forint.
Te bevállalnád több mint 80 millió forintért az elektromos G-osztályt?