Tisztajármű-irányelvet illesztettek a magyar jogrendbe

Zöld járművek beszerzését írja elő az új kormányrendelet az állami és önkormányzati szektorban

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A jelenlegi energiaárak mellett különösen aktuális és fontos lépés a tisztajármű-irányelv jogrendbe illesztése - írta Vitézy Dávid, a Technológiai és Ipari Minisztériumközlekedésért felelős államtitkára a Facebook-oldalán.

A kormányrendelet minimális arányokat határoz meg az alacsony vagy nulla helyi károsanyag-kibocsátású személy- és teherautókra, városi, elővárosi autóbuszokra. A városi buszoknál ez azt jelenti, hogy mostantól minden második újonnan beszerzett busznak már az uniós rendelet szerinti tiszta járműnek kell lennie. A szabályozás két időszakot határoz meg, az első 2025 végéig, a második 2026-tól 2030-ig tart. Az első időszakhoz képest a másodikban a tiszta járművek beszerzési aránya tovább nő, biztosítva a fokozatosságot.
Minden szervezet a rendelet hatálya alá tartozik, amely közbeszerzést ír ki, mindegy, hogy a járműveket vásárolja, bérli, vagy lízingeli. Ide tartozik a minisztériumi autóktól a posta járművein át a közszolgáltatást végző városi buszokig minden közbeszerzés útján vásárolt jármű. Fontos, hogy a regionális, illetve távolsági autóbuszokat nem érinti a jogszabály, tekintve, hogy a megfelelő technológia egyelőre nem áll rendelkezésre a piacon - írta Vitézy Dávid államtitkár. Az előírások mindkét referenciaidőszakra meghatározzák, hogy a teljes perióduson belül járműfajtánként az összes magyarországi beszerzésen belül mekkora arányban kell szerepelniük a tiszta járműveknek, sőt, a nagyvárosokra (főváros és megyei jogú városok) a buszok esetében külön szabályozást ír elő.
Hirdetés
A 3,5 tonna feletti tehergépjárművek és városi buszok esetén a tiszta közúti jármű kategóriába tartoznak a gázos (CNG, LNG), az akkumulátoros és a hidrogéncellás elektromos, illetve az ezen technológiákat vegyítve alkalmazó hibrid meghajtású járművek az uniós szabályozás szerint. A zéró kibocsátásúak ezen belül az elektromos és hidrogéncellás járművek, illetve a jövőben megjelenő, szintetikus üzemanyaggal működő, zéró kibocsátású belsőégésű motorokkal hajtottak is - ismertette az államtitkár. Kifejtette még, hogy az arányok betartását a városi buszokat illetően a TIM irányításával létrejött országos közlekedésszervező fogja koordinálni, ellenőrizni. A többi járműtípus (személygépkocsik, tehergépkocsik) esetében ezt a feladatot a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) látja majd el. A kormányrendelet részletesen szabályozza, hogyan. A buszokat üzemeltetőknek zöld járműbeszerzési terveket kell készíteniük, és már ott be kell mutatniuk a tiszta járművek arányát, és eszerint kell eljárni a tervezett közbeszerzéseknél is. A szabályok azt is megengedik, hogy több cég összeálljon, és együtt számolva teljesítse a kvótákat. A közzétett arányok alapján nem kell tehát minden beszerzésnél, de még évente sem betartani az előírt arányokat, de az ötéves periódusokon belül országosan igen, ennek figyelembevételével fogják engedélyezni a buszbeszerzéseket és folytatják a városok számára ehhez támogatást biztosító Zöld Busz Programot - jelezte Vitézy Dávid.
Hirdetés

Forrás: MTI
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?