Teljesen más, de így is jó. Renault Clio RS teszt
Renault Clio RS 1.6 Turbo EDC teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Pár év múlva meglátjuk, de ebből a Clio RS-ből valószínűleg többet fognak eladni, mint a korábbiakból. Egyik szemünk sír a szívómotorért és a kézi váltóért, a másik viszont nevet.
Ötajtós és csakis ötajtósan kapható, de nem baj, mert praktikusabb így
A polgári kivitelekhez képest picit ültetett, jóval feszesebb futómű, kéjes terpesztés és látványelemek - így forró egy ferdehátú
A tesztautó "részben" Cup csomagos volt, ami a 18 colos fekete felnikben és a vörös féknyergekben mutatkozott meg. Ötajtós sportosság, durrogás és rotyogás
És miért is tituláltuk divatdiktátornak a Renault-t? Mert nincs konkurense, aki hasonlóképp kizárólag ötajtósan és kizárólag dupla kuplungos váltóval árulná hot hatchét. Aminek a formáján nagyon nincs mit magyarázni (amúgy meg a polgári Clio is elég sportosan fest). Úgyis a LED-es nappali menetfény vonzza leginkább a tekinteteket, már túl a pompás (és súlyos 470 ezer forintos felárral kínált) Sirius sárga metálfényen meg a 18 colos fényes fekete felnin... A vöröslő féknyergek és az F1-imitáló ezüstös lökhárítóbetét szinte észrevétlen szerénykednek, akárcsak a szolid tetőszárny, a diffúzor és a kipufogó két trapézvége. Tapasztalataink szerint ez a sárga szín mindent überel, s az érdeklődők 90%-a erre kérdezett, ezt dicsérte, s ez alapján akár még többnek, még drágábbnak is gondolta az autót.
Ebben a ligában a piros öv fontosabb a helykínálatnál, elöl mindenesetre kényelmes az RS, hátul meg elmegy. Megint csak kiemelendő, hogy praktikusan ötajtós a kasztni
Kicsit színes, kicsit sportos, érzetre jól összerakott
Balról jobbra: sima automata, sport és race. Utóbbi állás a legjobb, toronymagasan
Balra a tempomat és a határoló, jobbra az RS Drive üzemmódválasztó
Az EDC elvileg 150 milliszekundum alatt vált, s amennyiben nincs forgalmi meg egyéb hangszennyezés, mechanikai zajokból is bőven jut az utastérbe. És visszagangolásnál zsíros gázfröccsből, gázelvételnél durrogásból és rotyogásból - igen, mint a Mini Cooper S-nél is. Hogy a hangok zöme művi, akusztikai truváj, annyi baj legyen, de picit lehetne még teltebb orgánumú, még hangosabb a kocsi, jót tenne neki, azaz a sofőr szívének-lelkének. Amin még érdemes volna csiszolni, az a váltási érzet és az agilitás - tudjuk, és a stopper, illetve a pillanatok alatt magunk mögött hagyott minden más is jelzi, hogy gyorsan megyünk, de túl lineáris, túl szintetikus a dolog.
Ez ma a legmenőbb: közvetlen befecskendezéses, ha nem nyomod, akkor takarékos 1,6 literes turbómotor és 6 fokozatú dupla kuplungos automata váltó kormányfülekkel
A 100-as sprintidő 6,7 mp, a végsebesség 230 km/óra. A súly 1,2 tonna. Turbólyuk, késedelem? Minimális. A gyorsulás a megengedett pályatempó fölött is komoly. A rugalmasság turbósan példás. A fék döbbenet (elöl hűtött a 320 mm átmérőjű tárcsa), a gumi 205/40-es, a futómű félelmetes, milyen kanyartempóra képes. Sínautósan vagy játékosan, a fenekét rázva, ahogy tetszik. Az eddig leheletnyit élettelen kormányról kiderül, hogy szuperpontos, és még egyszer: a váltót kézibe tolva és Race módban nem avatkozik közbe (csak az ismételt szénné pörgetés után), újfajta élményével kvázi feledtetve a régi manuális szerkezetet.
Korrekt, 300 literes raktér, osztott támlás és lépcsős bővíthetőség
És még diffizárat utánzó szoftver és rajtprogram is van. Race mód, bal láb a féken, váltófüleket egyszerre magunk felé húzzuk, megjelenik a Launch Control On felirat, padlógáz, fordulat beáll 2500-ra, a kipufogó felől ralis hangok támadnak, fékről leugrik, s bitangot gyorsít. Egyszerű, nagyszerű (khm, ellentétben a 40 milliós M6-os BMW-vel). Később persze nem árt elkapni a váltási ritmust, mert amikor a rendszer figyelmeztet (mit figyelmeztet, konkrétan leszirénázza a hajadat), akkor már elgyengülés és lassulás az osztályrész.
Kényelmes és nem is lassú, de néha mégis annak tűnő az EDC
Rajongóknak: ez az RS is van olyan gyors, mint az előzőek, sőt. És szenzációsan fordul. Mindenkinek: lenyugodva meglepő, de sportfutóművestül és 18 colos kerekestül sem elviselhetetlenül kemény. Rugózik, elnyel, csillapít. Hogy a már említett 1,2 tonna sok, a Clio nehezebb az ellenlábasainál? Ez így van, csak hát ötajtós és automata. És ezzel együtt baromi gyors. Cup futóművel 340 ezerért még gyorsabb lehet (ebből a tesztautó csupán a fekete nagy felnit és a piros féknyerget kapta meg), de tessék elhinni, nélküle is zseniális. A keresztgyorsulás- meg köridőmérő 75 ezres RS Monitor nélkül is élet az élet.
Alapára 6,4 millió forint, s idővel kiderül, hogy népszerűbb lesz-e elődeinél
És mennyibe kerül ez a kis dög? Alapára 6,4 millió forint, s ebben érintőképernyős navigáció, tempomat, digitklíma, kulcs nélküli nyitás, fény- és esőszenzor, tolatóradar, telefonkihangosító is benne foglaltatik. Húzós összeg, naná, de a rivális újdonságok sem olcsóbbak. Hogy jobbak-e? A Ford Fiesta ST jobban tetszett, a vagy kettő percen át próbált Peugeot 208 GTI kevésbé.
Hát elfogadnék egyet sőt odaadnám cserébe a mostani 93-ast is 🙂
„Oszt mi az a vezetési élmény? Definiálnád? ” Először is nem oszt hanem szoroz Tahókám! Ez mindenkinek szubjektív, vannak akik idegenkednek az automata váltóktól, s ragaszkodnak a manuálishoz és kész.
Inkább egy Seat Ibiza 1.4TSI DSG
Oszt mi az a vezetési élmény? Definiálnád?
Már 4éve DSG-s autót vezetek és nem bántam meg egy percre sem, éppen ellenkezőleg.
Papírforma szerint igazad van, viszont a vezetési élmény szempontjából nem.
Egy gyors és pörgetni engedő dupla kuplungos automata feledteti a kéziváltót. Kézi váltás és kuplungolás már a múlté. A gép elvégzi helyetted gyorsabban.
Azért remélem hogy majd talán a Gordini féle verziónál opciósan felkínálják a manuális váltót!? Mert ez mégis csak kéziváltóval az igazi!