Telefontartó, ami nem teszi tönkre a műszerfalat
Fizetett hirdetés
Spórolja meg a bírságot és a telefon árát, vegyen tartót!
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Egyre több autóban található gyárilag vezeték nélküli kihangosító, telefontartóról azonban másodlagos piacról érdemes gondoskodni.
Napjainkban már a kisautókban sem különleges szolgáltatás a Bluetooth-kapcsolatos, azaz vezeték nélküli telefonkihangosítás, így sokan azt hihetnék, hogy a kihangosító-gyártóknak ma már nem sok babér terem. Pedig dehogynem, csak épp alkalmazkodniuk kell az igényekhez. Ugyanis hiába van kihangosító egy autóban, hiába beszélünk azon keresztül, a törvény szerint a kézben tartott mobiltelefonért is jár bírság, a helyszínen elfogadva 15 000, amúgy 30 000 forint. Magyarán nem csak kihangosító, telefontartó is kell az autóba, még akkor is, ha ma ezek nem feltétlen járnak együtt. Ma ugyanis tény, hogy messze nem úgy kell kinézzen egy kihangosító, mint majd' 20 évvel ezelőtt, a mobiltelefonizáció hajnalán, amikor is a telefongyártók által adott szettek külön hangszórót, mikrofont, antennát és telefontartót is tartalmaztak.
Ma már nincs értelme külön hangszórót szerelni, a komolyabb kihangosítók kivétel nélkül az autók saját audiorendszereire csatlakoznak, azokat finoman némítják hívás esetén, a Bluetooth-szal kapcsolt készülékek pedig akár zsebben is tarthatók. Igen ám, de ki az, aki úgy kezelné? Senki! Így aztán marad az anyósülésre tett, középkonzolra helyezett készülék, napjainkban már túlnyomórészt okostelefon, ami fékezéskor, dinamikus kanyarban repül. Felelőtlen sofőr balesetveszélyesen nyúlkálhat utána, pechesebb szomorúan konstatálhatja, hogy esetleg rossz helyre, mondjuk az ülés rögzítőcsavarjára esett, nyilván nagy lendülettel, s esetleg méretes érintőképernyőjét berepesztve. Ilyenkor jön csak a fej fogása, ugyanis ekkorra már biztosan tudja azt mindenki, hogy érdemes lett volna tartót venni a készüléknek.
Egy tartó ára ugyanis még a legdrágább esetén is tört része csak egy komolyabb telefon javíttatásának, aminek sok esetben értelme sincs, nem ritka ugyanis, hogy az új kijelzőnél olcsóbban – értsd: 50-70 ezer forintért – megkapható egy újabb, még okosabb telefon. Aki viszont józanul elővigyázatos, ad a biztonságra, az telefontartót vásárol.
Nem az aluljáróban vagy a bevásárlóközpont polcain érdemes keresni a megfelelőt, az ilyen helyen beszerezhetők sajátossága rendszerint a silány anyagminőség és az, hogy mivel rendszerint univerzális tartók, sem az autóhoz, sem a telefonokhoz nem illeszkednek pontosan. Komolyabb fékezésnél a nem megfelelően rögzített tartó a készülékkel együtt repülhet, a megfelelő rögzítés pedig nem a jó erős, de csak ordító lyukak hátrahagyásával eltávolítható, hanem a kecses, mégis masszív tartókat jelenti. Fontos továbbá az elhelyezés, s a profibb műhelyek, pl. az Euro-Alarm Kft[/url] figyelnek is, hogy légzsák útjában vagy a lábakra veszélyes helyen ne legyen a készülék és annak tartója, egy ütközés esetén ugyanis akár végzetes sérüléseket is okozhatnának, főként a nem megfelelő rendszerek tákolmányok.
A megfelelő rögzítés persze önmagában nem elegendő, az egész rendszer balesetbiztos kell legyen, s még jobb, ha az autóból kárpitcsere nélkül is nyom nélkül eltávolítható, magyarán nem kíván fúrást, faragást, csavarozást. Ilyen a svéd Brodit, mintegy 8 millió különböző elem konfigurálását kínáló tartóbirodalma, melynek– az előbbi, elsőre hihetetlennek tűnő számból kiolvasható – különlegessége, hogy minden autóhoz a gyári szellőzőrostélyokhoz, műszerfali illesztésekbe korrektül rögzítő alaptartókat – ProClip elemeket – kínál, s azokra szerelhetők fel fixen vagy a többkészülékes használatot lehetővé tevően cserélhető (ki-be tologatható) fejjel, csúszkával a mobiltelefonokat, pda-kat vagy ma már akár táblaszámítógépeket fogó készüléktartók. Ráadásul egy-egy autómodellhez nem csupán egy tartó választható, hanem a tulajdonos (saját méreteinek, preferenciájának megfelelően) rendszerint 3-5 pozíció közül választhat, hogy hol szeretné látni készülékét – nyilván nem a váltó vagy a középkonzol mellé érdemes tenni, hanem a vezető perifériás látóterébe, hogy ő egy érkező híváskor se kelljen teljesen levegye szemét az útról. Még ilyen tartóból is választható középre helyezhető „center” és oldalra tehető „angled” verzió is. Az egyes készülékekhez pedig szintén nem csupán egyetlen tartó választható, a ma divatos iPhone esetében például a „meztelen” és a bugyiba tokba tett készülékhez is kínálnak tartót – a védőréteg nélküli telefont azt óvó plüss (flokkolt) bélés várja. Míg a készülékek óvása csak egyes tartók sajátja, az utasokkal mindegyik kíméletes, ha balesetben törnek a Brodit elemei, azt programozottan, él nélkül teszik, így nem lesznek további balesetokozók – tanúsítja ezt a svéd balesetvédelmi minőségbiztosítás.
A Brodit profi tartógyár termékei természetesen nem csak az aktuális készülékekhez, hanem az aktuális trendekhez is kell, hogy igazodjanak. Míg 10 évvel ezelőtt egy jobb telefon akár egy hetet is elment egyetlen feltöltéssel, ma egy „komolyabb” készülék esetén örülünk az egy napos üzemidőnek. Nem az akkumulátorokat spórolták ki belőlük, hanem olyan processzort kaptak, és úgy internetezünk, IP-telefonálunk róluk, hogy azt 10 éve még egy asztali számítógéptől is megirigyeltük volna. Magyarán a készülékeknek töltés kell, s arra ideális hely az autó, ahol nem úgy, mint sokszor az irodában, egy helyben ülünk, és jó eséllyel a készüléket sem felejtjük el csatlakoztatni. Pláne, ha a tartó aktív, azaz a töltést automatikusan adja. A töltő sem mellékes, hogy milyen! A Brodit fix bekötésűje akár a piacon egyedülálló módon, 2 Amperrel is tudja tölteni az akkumulátort. Aki navigációt is futtatna készülékén menet közben, az mindenképp ilyet vegyen, azzal ugyanis sok esetben egy óráig sem tudnak üzemelni a telefonok. A töltés kapcsán fontos továbbá megjegyezni, hogy míg egy jobb fajtájú töltővel akár egy óra alatt telíthető az akkumulátor, az olcsóbbak és silányabbak több órát igényelnek ahhoz. Miként a külső antenna a telefonbeszéd hangzását javíthatja, úgy a navigálás minőségét is fokozhatja, ha az aktív tartóhoz külső antenna is csatlakoztatható, jó hír, hogy a Brodit birodalmából szintén elérhető ilyen egy-egy készülékhez.
Ahogyan arra már utaltunk, tartóról nem csak telefonhoz érdemes gondoskodni, nem túlzunk, ha azt mondjuk, bármilyen kijelzővel rendelkező készülék kerül az autóba (és nem csak autóba, munkagépbe, hajóba, lakásba), ahhoz a Brodit rendelkezik tartóval, s érdemes is tőlük vásárolni. DVD-lejátszós LCD-kijelző, miniszámítógép, vagy épp iPad ugyanúgy biztonságosan és igényesen rögzíthető, mint a telefon, márpedig nyilván senki sem szeretné, hogy akár csak egy kisebb koccanásnál, netán csak egy vészfékezésnél ezek repkedjenek az autóban – netán a hátsó ülésre tett, csemeték arcába.
A profi állványok persze nem olcsók, egy okostelefon aktív tartója, az autóhoz passzoló ProClip elemmel mintegy 30 ezer forint lehet. Aki a fenti lehetőségeket (személyi- és készülék-sérülés) végiggondolja, az nyilván nem tartja soknak. De aki csak azt nézi, hogy általa egy navigáció vagy a sofőr arcához viszonylag közel helyezéssel (a beépített kihangosítók ugyanis rendszerint csak így használható minőségűek), akár az autóba építendő kihangosító is megspórolható, már biztosan nem fogja drágának tartani, hanem úgy tekint majd rá, mint például a téli abroncsra, azaz mint a mai, biztonságos autózás egyik elengedhetetlen kellékére.