Tegyük a tetőre, hátra vagy horogra? Kerékpárszállítási körkép

Fizetett hirdetés

Hogyan szállítsunk biciklit? Megnéztük a lehetőségeket

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Nyáron különösen gyakori igény a kerékpárok szállítása. Vajon miként a legjobb vinni őket?


Azt ma már csaknem mindenki tudja, hogy kerékpárszállítóból a klasszikus tetőcsomagtartós, sínes megoldásokon túl számos egyéb létezik, van vonóhorogra rakható és sem horgot, sem tetőcsomagtartót nem igénylő, szimplán a csomagtérajtóra akasztható, lökhárítóra támaszkodó fajta is. De vajon melyik a legjobb? A kérdés megválaszolásában a Tetőboxshop.hu[/url] csapata segít - nem csak nekem, hanem minden érdeklődőnek, azaz nem vitás, a potenciális vásárlóknak is.
Hirdetés

Mert a kérdésre nincs egyértelmű és egységes válasz. Egyén- és autófüggő. Természetesen a szállítandó kerékpárok adottságait is érdemes figyelembe venni, sőt, a legjobb már kerékpárvásárlásnál is a szállíthatóságot szem előtt tartva választani az egyes bringafajták között. Van olyan kerékpár, ami akármilyen tartóval nem szállítható, a karbonvázasokat nem lehet megszorítani, a váznál terhelni, így azokhoz csakis a tetőre rakott, kiszerelt első kerékkel a villánál rögzítő verzió használható. Az átlagigény persze nem ilyen specifikus, a legtöbb vevő hagyományosabb bicikliket szeretne magával vinni nyaralásra, hétvégére, vagy akár csak egy egynapos, távolabbi tekeréshez.

Hogy melyik tartó lesz a megfelelő, azt nem csak az autó és a kerékpárok fajtája, hanem a felhasználási szokás, illetve mód határozza meg. Alapvető kérdés, hogy mennyire gyakran fogják a szállítót használni. Ha netán csak egyszeri bicikli-transzportálásra van szükség, megoldás lehet a tartó bérlése - erre tetőre szerelhető és vonóhorgos tartók esetén egyaránt van mód a Tetőboxshopnál. Ha viszont már második, illetve harmadik alkalom is szóba jönne, akkor érdemesebb a vásárlás előtt dönteni, s előtte persze jól körüljárni azt, hogy melyik lesz a megfelelő.
És ebben nagy segítség a Tetőboxshop, ami nem csak egy webáruház (bár a termékek úgy is elérhetőek, rendelhetőek), hanem egy valós bemutatóterem kipróbálható mintapéldányokkal és persze tapasztalt szakemberekkel, akik tényleg elfogulatlanul tudják ajánlani a különféle megoldásokat. Akár a legolcsóbb tetőtartókat is, főként azoknak, akik csak időnként szállítanak biciklit, rendelkeznek tetőcsomagtartóval, vagy amúgy is megvennék azt, mert télen a bringák helyére síboxot szerelnének - ami szintén kapható náluk. Tetőcsomagtartóért sem kell máshova menni, a bemutatóteremben komplett megoldások kaphatók, szinte minden autóhoz van alaptartó is, tetőkorlátos autókhoz 11 990 forinttól érhetők el a keresztlécek, a többieknél 25 990 forinttól indulnak a komplett tartók.
Nem csak a szállítási módok, a konkrét eszközök között is bőven van lehetőség választani. Míg a legolcsóbb tetőre rakható kerékpártartó nem több 5490 forintnál, 7290 forintért már zárható kapható, de egy igényes, már alumíniumból készített és természetesen zárral szinten felszerelt Hakr Cyklo Pro Alu is elérhető 9990 forintért. Érdemes megfizetni a felárat, hogy ne kelljen aggódni a bringáért, ha beugranánk egy áruházba vagy egy boltba. Bár alapvetően a bringák legolcsóbb szállítási módja a tetős megoldás, magasabb autóknál, nemcsak kisbuszoknál és terepjáróknál, hanem akár már egyterűeknél is kényelmetlen lehet a biciklik felemelése. Utóbbiakhoz feltétlenül jól jön egy alsó szorítócsavarós tartó, mint például a Thule Proride. Igen ám, de az már csaknem 30 ezer forintos termék, s azon sem segít, hogy mélygarázsba, számos bevásárlóközpont parkolójába sem fogunk tudni behajtani a biciklikkel, s bizony többszintes kompra hajtáskor is problémát okozhat, a bringák leszerelését igényelheti. Meg persze a légellenállást is növeli, amiről persze tudni kell, hogy a sebességgel négyzetes arányban nő. Magyarán a tempó visszafogásával nem lesz vészes a bicikliszállítós étvágy.
Kétségtelenül jobb megoldás a hátsó kerékpártartó, főként akkor, ha van vonóhorog az autón, de a kerékpározást, a kerékpárral utazást komolyan gondolók esetén az sem ritka, hogy kifejezetten a bringaszállításért rakatnak vonóhorgot autójukra - helyesen. Ez nem olcsó, 60-80, akár több mint 100 ezer forintos mutatvány, s azt még egy műszaki vizsgán be is kell jegyeztetni a forgalmi engedélybe. Ez komoly összeg ahhoz képest, hogy csomagtérajtóra szerelhető, pontosabban függeszthető tartó 14 ezer forintért is kapható a Tetőboxshopnál. Járműkeresőjükben a legtöbb autóhoz megtalálható a rá illeszthető tartó. Fontos tudni, hogy amennyiben a megfelelő tartót vásároljuk, és azt megfelelően használjuk, akkor az nem fog sérülést okozni az autón. Tud persze, ha például koszos autóra helyezzük fel. Hiába gumibetéttel óvottak a függeszkedési/támaszkodási pontok, azoknál bizony kidörzsölődhet a fényezés. Amennyiben a csomagtérajtó tetejénél műanyag spoiler van, aljánál műanyagbetét húzódik - mint például a Renault Scénic II-nél - akkor nem megoldás a függesztett/támasztott tartó.
A kerékpárjukat sokat szállítóknak amúgy sem az, mert bár akár három kerékpárhoz is jó, ha felszereltük, a csomagtérajtó nem nyitható, és ez bizony jelentősen komplikálttá teheti a használatát. Az igazi megoldás tehát a vonóhorogra támasztott, illetve zárt tartó. Nagyjából a feketemágia, hogy miként tud stabilan megállni egy több, két-három, akár négy bicikli tartására is alkalmas tartó, de bizony ezért is van áruk a komolyabb tartóknak. Csupán két kerékpár szállítására alkalmas, döntési lehetőséget nem kínáló, azaz a meredek farú autóknál a csomagtér felnyitását az "akasztósakhoz" hasonlóan gátló, a kerékpárokat függesztve szállító tartó van már 10 ezer forintért is, helyette viszont inkább a minőségi, pillanatok alatt felrakható Thule Xpress a bolt által ajánlott. Ebből a három kerékpáros verzió 22 ezer forint. Láttam, felraktuk a Scénicre, tényleg a lehető leggyorsabban felpattintható, ám a csomagtérajtó itt - szemben mondjuk egy szedánnal - nem volt nyitható. De nem csak ez a baj vele, hanem az is, hogy takarja a rendszámtáblát és a hátsó lámpákat. Ha szabályosak kívánunk lenni, akkor szükséges (és mivel van vonóhorog, felrakható) az elektromos csatlakozós, hátsó lámpákat és világított (az előírásoknak megfelelő) rendszámtáblatartót adó adapter, ami újabb 12 ezer forintos tételt jelent. Ha pedig női kerékpárt szállítanánk, ahhoz egy vázadaptert szükséges vásárolni további 8 ezer forintért.
A fentiekből következik, hogy bár elsőre drágának tűnik, valójában a sínes, vonóhorgos tartó a legjobb megoldás. Mert azon női váz is szállítható, azon van alapból is világítás és rendszámtáblatartó. (Apropó rendszám: míg Németországban például kérhető a tartóhoz másolat, itthon mindig át kell szerelni a táblát, a duplikáció okirat-hamisításnak minősül, persze létezik). Már a legolcsóbb, 55 ezer forintos ProUser Silverbike is dönthető, így semelyik autónál sem gátolja a csomagtérajtó nyitását. A három kerékpár szállításához jó Hakro Top Bike 3 közel 90 ezer forintért sokkal igényesebb is, de azért is érdemes rá felárat áldozni, mert könnyedén adódhat, hogy az alapvetően két bringa szállításával kalkuláló autós is három biciklit kell vigyen egyszer. Nem érdemes például amiatt kétbringás tartót venni, mert a gyerekbicikli a csomagtérben is elfér. Néhány év, és nem fog. E logika mentén a 4 kerékpáros tartó az igazi, az a csúcs, na nem árban, mert már 100 ezer forintért is van olyan.
Prémium kategória persze a bringatartóknál is van, például a korábban már bemutatott Uebler, ami akciósan 170, amúgy 200 ezer forintnál kezdődik hárombiciklis verziójával is. Valóban prémium, esetében például nem kellett matekozni, hogy miként rakjuk fel a három tesztbiciklit, amúgy alapvetően nem sokban különbözik a józanabb árú verzióktól. Említést érdemel még a ProUser Diamant kétbringás SG2 és hárombirngás SG3 verziója, ami a bringázásban és a kerékpárszállításban sem kispályás, és az elmúlt hetek eseményei szerint a fociban sem rossz Hollandia legnépszerűbb tartója. Méltán, mert ezek 135 és 165 ezer forintos árukkal még mindig elviselhetőek, az összes szokott extrát kínálják, plusz még azt, hogy egy kompakt méretű táskába összehajthatóak, így használaton kívül a többiekhez képest elképesztően kevés helyet igényelnek. És bizony ez is egy fontos szempont lehet vásárláskor!
Választani tehát ésszel kell, s ebben nagy segítség a Tetőboxshop csapata. Kerékpározni jó, és ahhoz bizony a bringák szállítása is szükséges, hogy különleges helyeken tekerhessünk. Hiszen kinek lenne arra ideje, hogy mindenhova már otthonról biciklivel induljon?
Fizetett hirdetés
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

6 thoughts on “Tegyük a tetőre, hátra vagy horogra? Kerékpárszállítási körkép

  • 2017.10.29. at 05:36
    Permalink

    Egyterűkbe egy ülés eldöntésével/kivételével 2-3 bringa elfér hosszában (kivett első kerék és nyeregcsővel).

    Komolyabb bringák esetén (és magas autóknál) megfontolandó egy boxot venni 3-4 bringatartó helyett, és inkább a sporttáskákat rakni kintre, hisz sokkal gyorsabb a pakolás is, és az autót elhagyhatjuk, beférünk mindenhova(magasság), és a stabilitást is sokkal kevésbé rontja. Mellesleg nem bogártakarítás/újraolajozással(eső) kell kezdeni ha leszedjük a bringákat (igaz, tisztán illik berakni az autóba).

  • 2017.10.29. at 05:37
    Permalink

    Ez változott, pontosan a kerékpárszállítók miatt. A kreszvaltozas ponthu-n jelent meg a következő.
    Többen is érdeklődtek a kerékpárok szállításával kapcsolatos jogszabály módosításról. A személygépkocsi vonóhorog feletti részén szállított kerékpárok esetében nagyon fontos, hogy a hatósági jelzés és a gépkocsi világító berendezése látható maradjon, s ne kerüljön takarásba a kerékpárok szállítása során.
    Amennyiben a szállítandó kerékpár(ok) akár a [b]gépkocsi hátsó világító- és fényjelző berendezéseit vagy a hatósági jelzést eltakarja[/b], akkor egy olyan – gyárilag kialakított és a jogszabály által előírt szabványméreteknek megfelelő – tartószerkezetet kell felszerelni, amelyen a világító berendezések és a rendszámtábla helye is biztosított.

  • 2017.10.29. at 05:37
    Permalink

    Tisztelt szerző!
    A reklám nagyon jó, csak van egy kis gond a vonóhorogra szerelhető kerékpár szállítóval kapcsolatban.
    Amennyiben ismereteim nem rosszak valahol olvastam, hogy :
    -a gépjármű hatósági jelzését és a világító és jelző berendezéseket nem takarhatja semmi ( KRESZ. a világító és jelző berendezéseknek, valamint a hatósági jelzéseknek tisztáknak és jól láthatóaknak kell lenniük!!! )
    – amennyiben a hatósági jelzést a gépjárműről eltávolítják ( akár külön tartóra teszik, ami a gépkocsinak nem közvetlen része ) abban az esetben egyedi azonosító jelzés meghamisítását követik el ami bűncselekmény „Btk. 277/A. § (1) Aki
    a) egyedi azonosító jelet eltávolít, vagy egyéb módon meghamisít,
    b) olyan dolgot szerez meg, vagy használ fel, amelynek egyedi azonosító jele hamis, hamisított, illetőleg amelynek egyedi azonosító jelét eltávolították, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
    (2) A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt
    a) üzletszerűen,
    b) bűnszövetségben követik el.
    Elkövetési tárgy[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
    A bűncselekmény elkövetési tárgya az egyedi azonosító jel. A Btké. 25/A. §-a szerint egyedi azonosító jel: az olyan dolognak, amelynek a birtoklását vagy rendeltetésszerű használatát jogszabály hatósági engedélyhez köti, a gyártónak vagy a hatóságnak a dolgon, illetőleg annak alkotórészén alkalmazott, egyedi azonosításra szolgáló jelölése.

    Az állam egyes dolgok forgalomba hozatalánál feltételül határozza meg, hogy a gyártónak a terméket azonosító jellel kell ellátnia (például gépkocsi, lőfegyver). Az állam emellett egyes dolgok birtoklását hatósági regisztrációhoz köti, hogy ezen dolgok forgalma követhető legyen. Az államnak elemi érdeke fűződik az ilyen jelölések érintetlenségéhez.

    Elkövetési magatartás[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
    A bűncselekmény elkövetési magatartásai az azonosító jel:

    eltávolítása – fizikai létezés megszüntetése (alvázszám lecsiszolása),
    egyéb módon meghamisítása – például számok átütése,
    megszerzése – hamis, hamisított egyedi azonosító jelű vagy olyan dolog birtokbavételét jelenti, amelynek egyedi azonosító jelét eltávolították,
    felhasználása – joghatás kiváltására alkalmas tevékenység.”

    Kérem önöket, hogy a cikk leközlése előtt a megfelelő hatóságtól szakvéleményt kérjen, mivel így sok ember eshet a rendőrhatóság, közlekedési felügyelet áldozatává!!!!!

  • 2017.10.29. at 05:37
    Permalink

    Csatlakozom az előttem szólóhoz, szerintem is túl drágák a fentemlített eszközök! Én is sokkal olcsóbban vásároltam jó minőségű tetőcsomagtartót biciklitartóval együtt.

    Más:
    A vonóhorogra szerelt biciklitartót használóknak szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy legyenek szívesek a biciklik felszerelése után meggyőződni arról, hogy azok nem takarják-e el a kocsi hátsó lámpáit!!!
    Nekem volt egy kellemetlen élményem ezzel kapcsolatban, amikor is az autópálya belső sávjában 130-nál a 3 db biciklit szállító egyszerű lélek úgy gondolta, hogy csak úgy viccből fékez egy nagyot. Akár tömegbalesetbe is fulladhatott volna az ügy, mert a féklámpája egyáltalán nem látszott, én meg, tizedmagammal szintén a belső sávban haladtam mögötte kamionokat előzvén – szerencsére féktávon kívül… Mivel belga rendszáma volt, gondoltam, ez nem viccel, tényleg így akar áthajtani fél Európán!
    A folytatásba nem akrtam belegondolni, megálltam a pihenőnél és elszívtam egy cigit…

  • 2017.10.29. at 05:37
    Permalink

    Jó ez a reklám ennek a cégnek… Én évekkel ezelőtt egy Norautós vonóhorogra szerelhető tartót vettem lámpákkal rendszámtábla tartóval együtt kb 50eFt-ért. Ráadásul 4db bringát lehet vele szállítani.
    Amúgy ha lenne még nálunk Norauto most akkor sem lenne sokkal drágább: http://www.norauto.fr/produit/porte-4-velos-d-attelage-plate-forme-norauto-rapidbike-4_651995.html
    Nagyon meg vagyok vele elégedve, billenthető, nem kell magasra emelni a bringákat a pakolásnál.
    A bringaszállítás ki van pipálva az életem végéig, csak vonóhorgos autót kell vennem 🙂

Vélemény, hozzászólás?