Szentgotthárd a maximumot hozza ki az Opel 1,6-osából

Erősebb és takarékosabb lesz a szentgotthárdi Opel motor

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Év végén friss motor bevezetésével kezd termelni az Opel megújult hazai motorgyára.

Nem akármilyen motor lesz az első, az Opel új, flexibilis gyárában készülő erőforrás. Az 1,6-os benzines turbómotor ugyanis közvetlen befecskendezést és stop-start elektronikát kap, melyek eredményeként fogyasztása és CO2-emissziója a mostani változathoz mérten 13 százalékkal apad. Ezen motor bevezetésével kezdi nagyszabású hajtómű-offenzíváját az Opel, melynek keretében 12 hónapon belül három teljesen új benzines és dízel motorcsalád megjelenését ígéri, mindhárom a szentgotthárdi, 63 ezer négyzetméteres csarnokban készül majd. A cél nem más, mint, hogy az autógyártók között vezető helyet foglaljon el a villámos márka a fogyasztás, az emisszió, a teljesítmény és a zajkomfort terén is.

Az új generációs 1.6-os benzinest különböző teljesítményfokozatokban és sokféle Opel modellben kínálják majd. A fejlesztők egyenletes, ugyanakkor fölényes húzóerőt, halk működést és minimális fogyasztást céloztak az új, közepes kategóriájú motorral, mely 200 lóerejével és 300 Newtonméteres nyomatékával is lepipálja azonos méretű elődjét.
Mindössze 12 hónap alatt három új motorcsaládot indítunk. Ez jelzi, hogy milyen tempóban újítjuk meg termékeinket“ - mondta az Opel vezérigazgatója, Karl-Friedrich Stracke.
Új, 1,6 literes, közvetlen befecskendezéses turbómotorunk egy nyomaték-óriás, amely harmonikusan fejti ki az erejét, és rendkívül halkan jár“, egészítette ki Thomas Johnen, a rüsselsheimi Opel benzinmotor-fejlesztés vezetője.
Mi újság Szentgotthárdon?
Az Opel 500 millió eurós beruházással épülő Flex Motorgyárában a gyári közlemény szerint sikeresen lezajlott az első motorok próbagyártása. Az elmúlt hónapok során a gyár és a beszállító cégek munkatársai beüzemelték az érkező gépeket, beállították az eszközöket és mérőgépeket, május első hetében pedig már az első motorok is elkészültek.
A próbagyártás az 1.6 literes benzinmotor új alkatrészeinek az újonnan beállított gépeken történő megmunkálásával kezdődött, majd a szerelősoron az alkatrészek összeállítása következett. A tapasztalatokat felhasználva a mérnökök tovább finomítják a gyártási folyamatokat, hogy az idén decemberre tervezett sorozatgyártás zökkenőmentesen és tökéletes termékekkel indulhasson el. Az első motorokat 4 európai autógyárba szállították, hogy ott járművekbe építve tovább teszteljék őket.
A Flex Projekt a terveknek megfelelően halad” – mondta Solt Tamás a szentgotthárdi gyár igazgatója, a Flex Motorgyár projektvezetője. „A gyár készültsége megfelel a május elejére tervezett állapotnak, amit a sikeres próbagyártás is igazol. Ennek megfelelően nincs akadálya annak, hogy decemberben elindítsuk a tervezett három motorcsalád közül az első – az 1.6 literes - benzinmotor sorozatgyártását.
Szentgotthárdon folyamatosan készülnek a projekt sikeres elindítására. Nemcsak a gyártáshoz, hanem a támogató területekre is folyamatosan veszik fel a szükséges munkaerőt. Tavaly 178 fővel gyarapodott a gyár létszáma, a következő három év során pedig további több mint 600 fő felvételével számol az Opel.
A 2010-ben bejelentett három projekt közül a középkategóriás dízel-motor gyártása jövő év elején, a projekt harmadik része pedig 2014-ben indulhat el, melynek során kisméretű, háromhengeres benzinmotorok gyártását kezdik meg az Opel Szentgotthárdnál. Ez utóbbi termékcsaláddal teljesedik ki a gyár rugalmassága. A motorok közös vonása a hatékonyság (kis űrméretből is nagy teljesítmény), a gazdaságosság és az alacsony károsanyag-kibocsátás. Az új motorgeneráció valamennyi tagja megfelel az Euro 6-os normának.
A rugalmas gyártástechnológiának köszönhetően naprakészen lehet majd a piaci igényekhez igazítani a termelést, azaz mindig abból készülhet a legtöbb, amire épp a legnagyobb igény van.
Az Opel Flex Motorgyár projektjét 2010. szeptemberében jelentette be Orbán Viktor, és Reinald Hoben az Opel/Vauxhall akkori alelnöke. A gyár alapkőletételére alig egy éve, 2011. márciusában került sor, majd szeptemberben már tető alatt állt az a 30 000 m2-es csarnok, mellyel a meglévő gyártóhelyszínt bővítették ki, helyet adva az új projekthez szükséges gépparknak. A sorozatgyártás idén decemberben indul meg Szentgotthárdon.

Hirdetés
Az Opel első közvetlen befecskendezésű benzinese, a 2.2 ECOTEC (155 LE) 2003-ban debütált a Signummal és a Vectrával, majd alkalmazták a Zafirában és az Astrában is. 2007-ben követte a GT-ben az első közvetlen befecskendezéses turbómotor, a 2.0 Turbo ECOTEC, amelynek teljesítménye 264 lóerő volt. Egy évvel később már az Insigniában jelent meg, kétféle teljesítménnyel (220 LE és 250 LE). Az új OPC Astrát a motor eddigi legújabb, 280 LE teljesítményű változata hajtja, s nem nehéz megjósolni, hogy az új, 200 lóerős 1,6-os a Corsa OPC-ben jeleskedhet majd.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?