Személyautóval és 3,5 tonna alatt marad az időalapú útdíj
Drága lesz, de csak a nehéz tehergépjárműveknek az e-útdíj
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Tavasztól mostanáig volt remény a személyautósok számára, hogy megtett út alapján is fizethessenek a gyorsforgalmi utakért.
Az eddig sem volt titok, hogy jövő év közepétől csak a tehergépjárművek számára lesz kötelező a megtett úttal arányos elektronikus útdíjfizetés, ám eddig reménykedhettek a csak alkalomszerűen, rövid távra autópályára hajtók, mondhatni az átlagpolgárok, akik például csak hétvégén ugranának el, mondjuk a fővárosból a Velencei tóhoz vagy a Balatonhoz, hogy a heti (10 napos) matrica helyett 2014-től fizethetnek a használt út hossza alapján is. A mostani jogszabály azonban egyértelműen kimondja, hogy a személyautóknál, a motorkerékpároknál és a 3,5 tonnánál kisebb megengedett össztömegű összes járműnél, valamint a buszoknál is megmarad az időalapú útdíjfizetés. Reménykedni persze továbbra is lehet, jöhet még csoda, mely alapján esetükben is bevezetésre kerülhet a 3,5 tonnánál többet nyomó tehergépjárművekre a jelenlegi tervek szerint is már 2013. július 1-től bevezetésre kerülő, a megtett úttal arányos díjfizetés.
Természetesen, mint a sokat citált és szintén 2013 második felétől bevezetni tervezett, végül elvetett fővárosi dugóbehajtási díjnál is láthattuk, az előkészítés még meglehetősen gyerekcipőben jár. Ezért aztán az említett kormányhatározat azonnali hatállyal hívta fel a nemzeti fejlesztési minisztert arra, hogy gondoskodjon a szükséges eszközök beszerzéséről, valamint az éles rendszer indulásától számított egy éven keresztüli működéstámogatásról, továbbá készítsen elő az ÁAK Zrt-vel a díjszedési, díjellenőrzési feladatokra 10 évre szóló szolgáltatási szerződést. Az e-útdíjat tehát a többi kategória számára érvényben maradó e-matrica árához hasonlóan az Állami Autópályakezelőnek kell majd megfizetni, onnan megy tovább a központi költségvetésbe. Noha a jövő évi költségvetési törvény döntő része már elfogadásra került, annak zárószavazása előtt az idézett kormányhatározat szerint az forrást kell biztosítson az elektronikus útdíjrendszer telepítéséhez. Hogy a kiépítés pontosan mibe fog kerülni, azt egyelőre tippelni lehet csak, ám miként az a kormányhatározatból kiolvasható, "a megtett úttal arányos díjszedési rendszer tervezésére és kiépítésére, valamint a megtett úttal arányos díjszedési rendszer éles üzemi indulásától számított, 1 évig tartó bevezetés támogatói tevékenységére 42 milliárd forint összeghatárig" engedélyezett a kifizetés, majd a bevezetés támogatói tevékenység egyéves időtartamának lejártától számítva a szerződés megszűnéséig az infrastruktúra-támogatásra legfeljebb évi 1,5 milliárd forint összeghatárig lesz terhelhető a központi költségvetés.
Tehergépjárművek útdíjai 2013. július 1-től
Járműkategória | Útkategória | Díjtétel (áfa nélkül, Ft/km) |
J2 (kéttengelyes tehergépjármű) | gyorsforgalmi utak | 39,29 |
J2 (kéttengelyes tehergépjármű) | főutak | 16,72 |
J3 (háromtengelyes tehergépjármű) | gyorsforgalmi utak | 55,14 |
J3 (háromtengelyes tehergépjármű) | főutak | 28,94 |
J4 (négy- és többtengelyes tehergépjármű) | gyorsforgalmi utak | 85,34 |
J4 (négy- és többtengelyes tehergépjármű) | főutak | 53,23 |
Mivel a kiépítés és az üzemeltetés is a központi költségvetést terheli, a beszedett díjak is oda fognak befolyni. Azok mértéke pedig már gyakorlatilag ismert, hiszen a kormányhatározat melléklete azokat is tartalmazza, s elő is írja a nemzeti fejlesztési miniszternek, hogy az előírásoknak megfelelően jelentse be azokat az Európai Bizottságnak.
Jövő év közepétől az M0 és az M31 autópályák kivételével a gyorsforgalmi utakon és a főutakon a fentebb látható táblázatban olvasható díjtételeket lesznek kötelesek fizetni a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművel közlekedők. Négytengelyes gépjárművel például - amivel eddig 3375 forintos napi, 15 875 forintos heti, 25 785 forintos havi vagy 234 950 forintos éves matricával lehetett közlekedni, jövő év közepétől egy 171 kilométeres, Hegyeshalom-Budapest útvonal is 18 533 forintba fog kerülni, a tranzitforgalom pedig a több megtett út okán még jobban meg lesz adóztatva. Ami persze nem feltétlen baj! Ha lenne némi üzleti érzék a vasútnál, most kellene előrukkolni komoly, az átmenő kamionforgalmat a kötött pályára tévő ajánlatokkal. Lehet, hogy az autópályák kamionforgalmának apadásával nem is bánnánk a magas, sajnos a hazai termékárakat is vélhetően felfelé tornászó útdíjakat. A mostaniaknál jelentősen magasabb díjak nemzetközi összevetésben egyébként nem kirívóan magasak. Ausztriában például, ahol nem csak a járművek mérete, hanem motorjaik emissziós besorolása is döntő, a legkedvezőbb, Euro-VI-os járművek után fizetnek a nálunk bevezetni tervezetthez hasonló díjakat, az elavultabb teherautók után pedig akár 20 százalékkal magasabb díjakat is kirónak.
Nagyon hazafiatlan lépés az, ha valaki spórolósan hajt és ezzel elcsalja a jövedéki adót, az áfát. (A kerékpáros ezért – a 0 üza. fogyasztásával – az adócsalás csimborasszóját követi el! 😉
Már nincsenek is oktató jellegű reklámok, mint régen, pl. a tojás a gázpedál és a talp közt. (Mondjuk egy hülyeség volt a lassú gyorsításra ösztökélés, mert ami igazán spórolós, az az erőteljes gyorsítás, közben fokozatokat kihagyva felkapcsolás a legmagasabba és utána egyenletes haladás az alapjárat másfél szeresének megfelelő fordulaton. Mindez lehetőleg 5-10 mp-en belül! 😉
Konklúzió: fogyasztói társadalomban fogyasztani kell, ha beledöglünk is!
Legalább a pályáink azok bizony, ha a többi nem is 🙂
Csak azt az egyet nem értem, hogy ha idehaza minden olyan szép és jó akkor te mi a fenéért külföldön dolgozol. Őrülök, hogy neked nem okoz gondot kiperkálni a pályadíjat, csak éppen nem is rólad szól a cikk mert nem személyautóra nem fog változni (gyökeresen) a díjszabás.
Ellenben én itthon dolgozok, ide fizetek a közösbe (adók), és hidd el elég nagy gond ha a többszörösére emelkednek a költségek. Nem azt mondtam, hogy legyen ingyenes, meg nem az a baj, ha emelkedik 5%-al a díj, de ez az elképzelés amiről a cikk szól elég meredek!
Nem is folytatom, mert tudom téged nem hat meg. Csak annyit, hogy a drágább fuvartól minden termék (élelmiszer!!) is drágább lesz, de tudom neked telik rá, téged nem érdekel.
kíváncsi vagyok ezek mikor találják ki a gyalogosokra meg a biciklisekre hogy adócsalók mert nem tankolnak…mi a jó ebbe nekik? mi az okosságuk ezeken?? kíváncsi vagyok mikor vezetik be a levegőkészenléti díjat és a fizetőkapus bicikliutakat…
Bárcsak az M5-ös is INGYENES lenne! Bárcsak nem rázná szét a fülkét rögvest az első négyzetméter amint lehajtok az autópályáról! Szerinted amit nálunk elsőrendű főútnak neveznek az normális állapot?? (Én nem csak autópályákról, hanem úthálózatról beszéltem.)
Ha már megint a nyugat a példakép az árképzésnél akkor nem ártana a többi dologgal is lépést tartani! A nagy Németországban ugye személygépkocsira, de 12 tonnáig tehergépkocsira sincsen autópályadíj!! Ezt a jogszabálymódosítást mikor üdvözölhetjük itthon?? És ugye nem kell ecsetelnem mi a különbség az úthálózatunk átgondoltságában vagy akár állapotában. Én is azt gondolom, hogy még több szénné pakolt 3,5-es lesz ebből. Személy szerint is annó azért vettem 7,5-est mert a jellemző rakományokkal egyszerűen 3,5-el lehetetlen súlyban járni. Persze akkor is sokan mondták, hogy ha szökő évente egyszer megfogják a túlsúllyal, akkor is kevesebbet fizet mint ami az üzemeltetés többlete a nagyobb kocsinak. Akkor is éreztem, hogy igazuk van, csak gondoltam én mint igazi európai polgár majd a szabályos utat járom… Na most a hasonló cipőben járók kaptak még egy nagy pofont.
Nem egy átgondolatlan hülyeség ez, hanem csupán egy jól tervezett és kommunikált újabb lehúzás, sarc…
En magamnak fuvarozok nagyon ritkan, kb evi 4000km-t, ami ugy hozzavetolegesen 100.000Ft-ra jon ki ezzel a dijtablaval. Mit fizet majd az, aki az ev szinte minden napjan megy? Szokas szerint teljesen atgondolatlan es ertelmetlen torveny. Egy dolgot fog szulni, megpedig tulterhelt 3.5 tonnasokat. Ennyi
„Bölcs” kormányunk újabb hülyesége. A cikkben szereplő 18533,- Ft 5,5-szerese a napi díjnak. Ki sem merem számolni, havi, éves szinten hányszoros díjat kell fizetniük a fuvarozóknak. Borítékolható, nem fognak fizetni, hanem visszaszoknak a főutakra. Igaz, ott is fizetniük kell, de kevesebbet. Ez ismét egy pénzlenyúlás a kormány részéről, de ez már senkit nem lep meg.
Tisztelt okosok! Megint a nyugat seggét nyalják! Ezek akik ezt kitalálták ismételten nem tájékozódtak rendesen. Csak példa: Ausztria:bruttó:105ft/km(és ne ezt vegyük alapul!) Szlovák:53Ft/km, Cseh:50Ft/km, Német:45Ft/km. Csak egy pár adat, kérem szépen akkor nézzenek már egy kicsit körül azok az emberek akire ezt bízzák! Itt óriási gondok és problémák lesznek, és ez nem vicc! Ismételten azokon akarják a pénz leverni akik eddig is fizettek nem keveset! Sajnos ez a kormány ilyen és nem is fog megváltozni míg uralmon maradnak!
A szállítási ágazatban dolgozóként írom, hogy ezek nagyon ütős árak, a megrendelő cégek erőnek erejével a fuvarozókra akarják majd nyomni, de az már nem fog menni..
Különösen a belföldi fuvaroknál fogja érzékenyen érínteni a kereskedők ,termelők nagy részét, akik már az eddigi árakat se nagyon bírták kitermelni még kamionos tételeknél sem.