Ha nem vagy szemfüles, lehet, hogy fel sem tűnik, de az Ibiza is frissült az Aronával együtt - szerencsére minden értékét megtartotta
A stílusra nem lehet panasz, az Ibiza vonalvezetése továbbra is kellemesen egyensúlyozik a sportosság és a vidám kisautósság határán
Frissült a SEAT Ibiza és az Arona, előbbit el is vittem egy hétre, hogy kiderüljön, még mindig ugyanolyan jó kiállású és vagány kisautó-e, mint amilyen volt. Kívülről leginkább csak a típus rajongói veszik észre a változásokat az FR csomagos, "Desire" metálpiros Ibizán, de belül bárkinek feltűnik a ráncfelvarrás nyoma: a műszerfal tetején elhelyezett "nagyképernyő" mellé színeket kapunk mindenütt, és jó tapintású, puha bevonatokat.
Bent viszont sokkal látványosabb a ráncfelvarrás, anyagminőség és látvány terén is sokkal színesebb a műszerfal
Íme néhány remek példa az anyagminőségre: az érdekes mintázatú műszerfal, a remek szövetülések és a pirossal varrott bőrbevonat a kormányon és a kézifékkaron
Nem volt egy komoly frissítés tehát, amit a spanyol gyártó legkisebb modellje kapott, így nem meglepő, hogy a méretei sem változtak: 4,06 méteres hosszával, 1,78 méteres szélességével és 2,56 méteres tengelytávjával egy korrekt városi autónak mondható a jelenlegi mezőnyben, de nem szabad elfelejteni, hogy cirka 20 évvel ezelőtt a kompaktok voltak ekkorák. Innen lehet ismerős érték az alapesetben 355 literes csomagtartó, meg az éppen elégséges hátsó fej- és lábtér is: négy személyre kényelmes, ötnek hosszabb utakra már kicsit szűkös az Ibiza.
Elöl és hátul is van benne elég hely, nem csak kívülről kb. akkora, mint a 20 éves kompaktok
Csomagtartója korrekt méretű, 60:40 arányban dönthető ülésekkel bővíthető is, ám sík padlót nem kínál
Amiben ezeknek a modelleknek rendszerint előnyük van a múlt eggyel nagyobbjaihoz képest, az a súly, éppen ezért csalóka, hogy ugyanolyan erős, sőt, néha még akár erősebb motorok is kerülnek ebbe a kategóriába. Így van ezzel az FR csomagos, 110 lóerős Ibiza is, nem egész 1100 kilójával igen élménydús autózásra is lehetőséget ad.
Ebben az autóban navigáció nem volt, ellenben telefontükrözés, korrekt hifi és kétzónás klíma ülésfűtéssel igen
Bent a bőrkormány hozza az FR életérzést, na meg persze ha odalépsz neki és elkezded szűkebbre venni a kanyarokat: kisautóhoz mérten tényleg sportos
Mindehhez hozzátesz feszes futóműve a 17 colos alufelniszettel, amitől olyan érzés, mintha az autó az útra lenne szögelve. Városban agilis és könnyen manőverezhető, rövid első, második és harmadik fokozatának és a 200 newtonméteres maximális forgatónyomatékának hála pedig könnyen meg tud mozdulni akár egy előzéshez vagy sávváltáshoz is. Óvatosabban vezetve - és a váltásjelzőre hallgatva - nagyon alacsony, 1300-1700 közötti fordulaton még városban is korrekt, 7 liter körüli fogyasztási értékeket tud, de sietősebben vagy kizárólag rövid utakat járva sem nagyon lehet vele 10 liter fölé menni.
Hátulról is jól mutat, a felfelé ívelő ablakok meglepően nem zavaróak a kilátás szempontjából
Alapáron is LED technológiásak a fényszórók, ezek viszont már a feláras lámpatestek
Kanyargósabb országúti szakaszokon, nagyobb sebességeknél éppen annyit csúszik meg a feneke az íven, amennyit kell, mindezt stabilan és kezelhetően teszi, és autópályán sem veszik el az ereje, már persze amennyiben a megfelelő fordulattartományban próbálunk odalépni. Ha viszont finoman autózna az ember, akkor ott a változatlanul brutálisan hosszú hatodik fokozat, amivel autópályán is 3000 alatt forog a motor. Így akár 5 liter alatt is fogyaszthat tartós 90-100 közötti tempónál, de pályán is 7 liter környéke a reális, ha nem spórolósan autózunk.
Nem csak a mérőszalag szerint kompaktos, hanem az arányait tekintve is
Mindezek mellé ide is jutott dizájn, az érdekes törések és a hegyes tükrök teszik igazán különlegessé oldalról
Ezeket a tényeket figyelembe véve egyértelmű, hogy egy korrekt autó az Ibiza, de mitől lesz kiemelkedően jó? Mi az, amitől nem csak egy SEAT logós Polo? Mivel tűnhet ki igazán a tömegből? A válasz nem más, mint az Ibiza stílusa, ami rengeteget ad az élményhez. A legkisebb SEAT tipikusan olyan autó ugyanis, amire - ha a saját ízlésednek megfelelően válogattad össze - biztosan örömmel fogsz visszanézni a parkolóban. Ráadásul nem SUV, de még csak nem is crossover, hanem egy igazi, régimódi autó érzetét kelti. Bent pedig ott a három, színre fújt szellőzőnyílás-keret, a hangulatvilágítás, és persze a kimondottan érdekes mintájú, puha, gumiszerű tapintású műszerfal, hogy meglegyen ugyanez az érzés.
Az egyik legjobb extra a digitális műszeregység, ezt szerintem mindenkinek megéri kérni az Ibizájába
Ha viszont a stílusnál többre vágynál, akkor alapáron a fizikai gombokkal rendelkező digitklíma, a remek hangzású audiórendszer, a kényelmes fogású bőrkormány és a remek tartású ülések lesznek ínyedre. Extraként kérhetők viszont a legjobb cuccok bele, mint például egy remek digitális műszeregység, egy rakás sofőrsegéd, a kulcs nélküli bejutás, az ülésfűtés, a parkolóradarok, a Full link névre keresztelt telefontükrözés és a navigáció is. Ez nem feltétlenül negatívum szerintem:
a tesztautóban sem volt benne ezeknek a jelentős része, sokkal testreszabhatóbbá válik így a modell, mivel így megteheted, hogy csak azt kéred bele, amire tényleg szükséged van.
Kint alapáron jár a LED fényszóró, de ebből is lehet a tesztautón látható menőbb változatot kérni, színek terén pedig érdemes saját szemmel is megnézni az alapáras piros és az autón látható metál változat közti különbséget, mert igen jelentős.
Minden fantáziát elhasználtak elöl a spanyolok, a második sorban sajnos teljesen egyszínű és kemény minden, még a belső kilincs se kapott krómbevonatot
A legnagyobb fegyvere tehát a kiváló futóműve és a megfelelő dinamikája mellett a stílusa, az Ibizával továbbra is buli az élet. Még akkor is, ha mellé egy 1,0 literes, háromhengeres erőforrást kell hallgatni. Mert bizony ebben az autóban is egy turbós modern kismotor duruzsol, csak egyszerűen nem tud érdekelni, annyira jó az összhang. Főleg, hogy a mai árakat figyelembe véve annyira nem is drága: a 110 lovas motorral, FR csomaggal és még néhány feláras extrával is 9 millió alatt marad, Style csomaggal és 95 lóerővel pedig - tényleg csak azt bepipálva ezen felül, amire szükséged van - akár 7 millió környékén is vihető.
Egy liter, három henger, két kamu kipufogóvég - ezen az autón még ez sem tud zavarni
Nem titok, hogy engem ismét nagyon meggyőzött a kis Ibiza, a korábbi generációit is szerettem, de számomra - akár a formát, akár a vezetési élményt, akár a VW csoporton belüli rokonok közti egyéniségét nézzük - ez a generáció a legmeggyőzőbb. Így volt ez már a frissítés előtt is, és mivel nem sok minden változott, ez mind-mind megmaradt most is, amit pedig hozzátettek a spanyolok, az is csak előnyére vált a modellnek. Vannak persze, akik siratják a negyedik hengert, meg azokat az időket, amikor az FR logót még a valóban sportosított, erősebb modellek kapták, de nem éri meg ezen bánkódni, főleg nem egy ilyen remek autó mellett.
Az Ibiza felirat új betűtípust kapott, de ettől még a modell és az FR csomag is ugyanaz maradt, ami a frissítés előtt volt: előbbi egy remek kisautó, utóbbi pedig egy felszereltségi szint
Értékelés
Pozitív
Dinamikus motor, tágas, vidám utastér, stílusos külső, jó kiállás
Negatív
A legjobb extrák felárasak, nem síkba dőlnek a hátsó ülések
Árak
Tesztmodell alapára
7 783 110 Ft (2021.12.07.)
Tesztautó ára
8 896 900 Ft (2021.12.07.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
999 cm3
Teljesítmény:
81 kW (110 LE) 5500 1/min-nél
Nyomaték:
200 Nm 2000-3500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10.20 s
Gyári vegyes fogyasztás:
5,4-5,6 l/100km
Méretek
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Belső szélesség elöl:
1455 mm
Belső szélesség hátul:
1415 mm
Belmagasság elöl:
880-990 mm
Belmagasság hátul:
960 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
215 mm
Ülőlap hossza elöl:
510 mm
Ülőlap hossza hátul:
460 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1020 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
700 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1430 mm
Raktérnyílás szélessége:
850-1060 mm
Raktérnyílás magassága:
750 mm
Motor és váltó
Hengerűrtartalom:
999 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
manuális (6 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
200 Nm 2000-3500 1/min-nél
Teljesítmény:
81 kW (110 LE) 5500 1/min-nél
Menetteljesítmény
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10.20 s
CO2-kibocsátás:
123-126 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,4-5,6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,5 l/100km
Az ajtókon azért látszik a spórolás, az ablak sarkokban kilátszik a csupasz fém.
Valószínűleg nem szándékos spórolás, egyszerűen csak megromlottak a beszállítói kapcsolatok. A VW csoport pár éve sokat izmozott az egyik beltéri textíliákat és szerelvényeket gyártó céggel (Prevent) aminek elég csúnya pereskedős vége lett és kibukott, hogy a VW talán egy picit pénzéhesebb és kapzsibb volt a kelleténél: piaci erejét törvénytelenül vitte bele az alkudozásokba és zsarolta a beszállítót. Mellékes eredmény, hogy a 7-es és 8-as Golf beltere egymás mellé állítva fordított időutazás – valószínűleg az Ibiziánál is hasonlóról lehet szó: már nincs hozzáférésük olyan elemekhez és olyan áron, mint régen. Azóta valószínűleg más hasonló profilú cégek, mint a Lear, Megatech, SMR, Antolin sem annyira adják már olcsón a bőrüket: míg 10-15 évvel ezelőtt presztízs volt és alig győztek egymás alá alkudni, hogy a VW beszállítói lehessenek, ma már inkább olyan árakat adnak amiből kényelmesen tudnak fejleszteni és nem kell magukat kiszolgáltatni a németek kegyeinek.
Kívülre jutott még műanyag takarólemez, belülre nem. Annyira zavar, ha az enyém lenne, én lefóliáztatnám.
Szomorú hol tart ez az egész, egy pofás, jól felszerelt, ezres kisautónak örülni “kell” 9M-ért…. tudom hogy a vw csoportnál még vannak kedvezmények, de készletes autóra azt most nem nagyon fogják megadni. Rendeléshez meg sok sikert, szükség lesz rá.
Ez a motor amúgy nagyon kettős, valóban van egy tartomány ahol szépen megindul, de az elindulás-araszolás (ami egy városi kisautónak a közege) problémás lesz. Bármennyire abszurd, de ezt a motort inkább városon kívülre venném, ott -fordulaton- simán van elég kraft, és mellé tök jól tud fogyasztani. Vagy városba dsg-vel, de az +600e, az FR-nél meg csak az 1.5-höz jön a dsg, bár én inkább abba gondolkodnék, ha már sportos FR meg ennyi pénz belevan talicskázva, az legalább megy is úgy ahogy kinéz.