Sosem autóztunk még ilyen olcsón! Citroën C3 1.6 e-HDi teszt
Citroën C3 1.6 e-HDi Collection teszt
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Kisautóhoz mérten óriási az 1,6 literes HDi turbódízel, mégis rekord-alacsony fogyasztást ígér a Citroën C3 e-HDi. Vajon tényleg tudja azt?
Míg a kisautók körében a takarékosabb verziókat rendszerint 1,5 liter alatti hengerűrtartalmú, zömében 1,2, 1,3 literes turbódízelek hajtják, a Citroën a méretesebb, sok egyéb mellett még a középkategóriás C5-ben is megtalálható 1,6 literes HDi-jét teszi a C3 legtakarékosabb, azaz e-HDi verziójába is. Elsőre könnyű azt hinni, hogy a méretes motor jelentős fogyasztást jelent, de ez nincs így, ugyanis az e-HDi egyik lényege különleges, mikrohibrid néven hirdetett stop-start rendszere. Legalább olyan fellengzős ez az elnevezés, mint a HDi elé tett e betű. Azonban ha jobban megnézzük, hogy milyen is ez a stop-start rendszer, már rögtön érthetők az elnevezések. Hagyományos önindító helyett ugyanis a generátort villanymotorként használva, egy bordás-szíjjal és a hagyományos önindító nélkül rántja be a motort, azaz pontosan úgy, ahogyan azt a hibrideknél megszokhattuk, igaz, itt a villanymotor/generátor jóval szerényebb (2,2 kW) teljesítményű. Az indítás finomsága szintén a hibridekből ismert, nagyon finom és rekord gyorsaságú, a kuplungpedál érintésétől mindössze 0,4 s, további hibrides részlet, hogy a guruló autóban (üresbe kapcsolt váltónál) már 20 km/óra alatt leáll a motor. Ha megállás helyett gyorsítanánk, és fokozatot kapcsolunk, a kuplungpedál felengedésekor már húzásra kész a motor. Az elektromos kormányszervó és a fék rásegítése természetesen gurulás közben is megmarad, így az irányítás akkor is könnyű.
Mivel az e-HDi nyári melegben már indulás után is rögtön lekapcsolja az üresen járó motort (5 Celsius fok alatt sosem tenné), a dugóban ácsorgások alig növelik a fogyasztást. Érdekes, de az elektronika hangolása érezhetően jobb annál, mint amit a C4 e-HDi-nél tapasztaltunk, azaz parkoláskor például nem áll le a motor minden egyes irányváltás előtti állóra fékezésnél. Azért még lenne mit fejlődni, kánikulában ugyanis zavaró, hogy megálláskor rendszerint leállítja a motort és enyhébb külső levegőnél álló (amúgy automata üzemre és a külső hőmérsékletnél 10 fokkal alacsonyabbra állított) légkondival küldi befele a párás, meleg levegőt, vagy akár a motor leállítása után néhány másodperccel újraindít (ilyenkor persze egyszerűen ki lehet kapcsolni az eco-üzemet). A rendszer persze így is nagyon jó, hiszen úgy hoz rekord alacsony, még alufelnivel is 3,7 (acéllal 3,6) l/100 km vegyes fogyasztást, hogy közben nincs eco-kompromisszum, az 1,6-os HDi nagyon dinamikusan, 100 km/órára 11,3 másodperc alatt viszi és akár 182 km/óráig gyorsítja a C3-ast. A gyári adatok mellett a hétköznapi élmények is meggyőzőek. Az 1,6-os HDi már alapjáratról is jól húz és a fogyasztás sem kamu, egy viszonylag vegyes, városi, országúti, de még autópályás, 130 km/órás szakaszokat is tartalmazó, mintegy 300 km-es etap során 3,8 l/100 km értéket sikerült hozni, majd városi szaladgálással, a budai hegyeken átvágva és dugóban is ücsörögve 4,3 literre kúszott fel a tesztátlag. Magyarán kijelenthető: a 4 literes kombinált érték elérése sem kunszt és városban is 4,5 liter alatt lehet tartani a C3 e-HDi étvágyát. Ezt bizony a hibridek is kivétel nélkül megirigyelnék. Ilyen olcsón belső égésű motorral még sosem autóztunk, a 100 kilométerenkénti üzemanyagköltség simán 1500 forint alatt tartható - a villanyautósok persze röhögnek ezen, de ők vételárként két és félszer annyit fizetnek, mint a C3 e-HDi-t választók.
Nem csak keveset fogyasztani tud azonban a C3, hanem ahogyan azt a motor is mutatja, egészen korrekt kisautó benyomását kelti. Például teljesen egyedi és kellemes finomság az első utasok fölé ívelődő, felül színezett, és „hagyományos tetőssé” árnyékolható Zenith-szélvédő, vagy az állítható intenzitású, változtatható patronú parfümös illatosító. De nem csak az ilyen majomfogónak is tekinthető extrákkal tud sokat a C3, hanem alapfunkcióival is: utastere négy felnőttnek elegendő helykínálatú, az első ülések egészen kényelmesek, és a középsőt leszámítva a hátsó helyek sem büntetések. A légiességet nem csak a részleges üvegtető, hanem a távoli műszerfal, illetve az óracsoport árnyékolója alatti rések is fokozzák. A tetőoszlopoknak ugyanakkor elöl alja, hátul felső része vaskos. Az utasok panasza, hogy nincsenek tetőkapaszkodók, sodrós kanyarban csak az ajtók kapaszkodóját lehet markolászni. Kapaszkodni pedig kell, ugyanis az alapvetően lágy hangolású, elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros futómű kanyarban erős dőléssel viszi a karosszériát. A hangolás egyébként kissé átverős, a legtöbb úthibát nagyon jól vasalja a C3, aztán, ha mindkét hátsó kereket érintő keresztborda jön szembe, ott nagyot üt. Talán ennek is köszönhető, hogy a 10 ezer kilométert futott tesztautóban már kicsit nyiszogott az utasoldali első ülés.
Kevés választja el a C3 e-HDi-t a tökéletestől, például egy jobban kapcsolható, 6 fokozatú váltó, így ugyanis az ötödik fokozatban már 2700/percet forgó motor erőteljesen búg, a zajszint ilyenkor 71 dB(A), melyhez egyébként a tükrök felőli szélzaj is erőteljesen hozzájárul. Ha még lehetne csiszolni a C3-ason, az ugyan csak elöl tárcsás, hátul dobos, de hatásos fékrendszer finomabb adagolhatóságát kérnénk, de amúgy mostani konfigurációjában sem rossz az e-HDi. Csáberejének jelentős része fogyasztásán túl ellátmánya, az akciós áron 4 210 000 forintért hazavihető e-HDi Colleciton kivitelbe ugyanis sok egyéb mellett 6 légzsák, ködfényszóró, légkondicionáló, tempomat, Mp3-olvasós CD-rádió, elektromos ablak és tükörmozgatás is kerül. Az extrák olcsók, a Zenith-tető felára például 109, az ESP-é 100, a (nem túl jó hangminőségű) Bluetooth-kihangosítóé és az USB-zenecsatlakozóé 70 ezer forint. Összességében elmondható, a C3 e-HDi nagyon takarékos, korrekt kisautó, leheletnyi szépséghibákkal, amiket azonban kedvező ára és gazdag ellátmánya tökéletesen feledtet.
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1560 cm3
Teljesítmény:
68 kW (92 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
230 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,3 s
Végsebesség:
182 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
3,7 l/100km
Méretek
Hosszúság:
3941 mm
Szélesség:
1728 mm
Magasság:
1524 mm
Saját tömeg:
1080 kg
Össztömeg:
1607 kg
Tengelytáv:
2466 mm
Karosszéria-kivitel:
limuzin
Csomagtér:
300 l
Belső szélesség elöl:
1400 mm
Belső szélesség hátul:
1400 mm
Belmagasság elöl:
880-960 mm
Belmagasság hátul:
890 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
510 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1040 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1040 mm
Csomagtér magassága:
530-835 mm
Csomagtér hossza:
650 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1290 mm
Raktérnyílás szélessége:
1070 mm
Raktérnyílás magassága:
730 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
EURO 5
Hengerűrtartalom:
1560 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/8
Sebességváltó:
manuális - 5 fokozatú
Nyomaték:
230 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
68 kW (92 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
182 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,3 s
CO2-kibocsátás:
98 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
3,7 l/100km
Fogyasztás a használónál:
4,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
65 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
71 dB(A)
sziasztok van egy c3 1,6 l disel autónk de amit irnak róla , nem fedi a valóságot! fogyasztása , átlag 5l és nem kevesebb! nem szoktam nagyon vadulni vele csak lendületesen járok vele , és enyi a fogyasztás, ez 8500km -re vetitve van igy, kiváncsi lennék hol mérik azokat a fantasztikus fogyasztásokat?szeretnék okosodni , ,tanulni ilyen vezetéstechnikát , aki ilyen kevés üzemanyaggal megy. további balesetmentes közlekedést , minden Autós kolégának.
UI: A 130at pedig vagy rendőrséggel mérni vagy gps-el, nem pedig óra szerint, ahol az autók 50%-a még 120-al sem megy óra szerinti 130nál 😀
Ebben az a dinamikus, hogy városban fele annyi üzemanyaggal hozza ezt az értéket. Érted? Tehát egy gyorsulásnál nem csak mp-ket kell nézni (amivel én sem értek egyet, de a mai üzemanyag árak miatt muszály…), hanem azt is, hogy egy átlagos autózásért cserébe mennyi üzemanyagot kér el és így mennyit tol a kocsin… azt viszont ne feledd el, hogy a nyomatéknak köszönhetően autópálya sebességnél sem fogy el a szufla. Én azért a 0-100at átváltoztatnám 0-130-ra. Higgyétek el, hogy borulna a statisztika…
UI: A gyári lada 950kg, ez pedig 1250kg. Ha ebbe beleül egy normálisabb felnőtt, akkor 1330kg, ami a lada hivatalos teljes terhelhetősége. No most egy lada sem hozta a 11 másodpercet öt felnőttel és megpakolt csomagtartóval. Ennek az autónak pedig már egy felnőttel megvan a lada terhelhetőségének maximuma. Ezt azért nem szabad elfelejteni, hogy az autók súlya is nőtt. Az első corsa is 1t alatti volt, a mostani is már 1200-1300kg.
Jó volt az a Lada 17s is (1600S)
Ebbe a kisautóba az 1,6-os diesel jó választás a 90 LE-vel. Jobb mint az 1,4-es ugyanekkora teljesítménnyel. Valahogyan nem tudok rajongani a STOP-START rendszerért. Igen sok bosszúságnak, elektronikai, műszaki problémának lehet, és lesz is a forrása. Nem lennék meglepődve azon a végeredményen, amennyit megspórol az üzemanyagon, annak dupláját, vagy akár ötszörösét viszi majd el a szervízköltség.
“nagyon dinamikusan, 100 km/órára 11,3 másodperc alatt viszi”
Ez dinamikus???
Ezt már anno a ladánk is tudta, mi a franc ezen a nagyon dinamikus?
Ebben is kéne már fejlődni, nem csak a hülye CO2 kibocsátásban.