Rapid randi: minden idők legerősebb dízel Skodája a Kodiaq RS

Fizetett hirdetés

Villámpróba: Skoda Kodiaq RS 2.0 TDI 4x4 DSG SCR

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Nem elég, hogy minden idők legerősebb dízelmotoros Skodája, a Nürburgringen rekordtartó a hétülésesek körében. Igaz, a Kodiaq RS mindezek nélkül is imádnivaló.


A valaha volt legerősebb dízel Skoda. 2,0 literes, kétturbós TDI-vel, 240 lóerővel és 500 Nm nyomatékkal. Ez ráadásul az első RS Skoda SUV, amivel a Nürburgringen egyetlen 24 órás futamot nyert hölgynek számító Sabine Schmitz 9 perc 29,84 másodperces időt futott, így aztán a Kodiaq RS-é a leggyorsabb hétüléses SUV cím is. Mielőtt a forgalmazói tesztautó eljutott volna hozzánk a Skoda Schiller bemutatóautóját kaptuk meg egy hosszabb körre.

Az RS megjelenése nem hagy kérdést annak kapcsán, hogy a csúcsverzióhoz van szerencsénk. Egyedi spoilerezés, lökhárítók, LED fényszórók, a fényes fekete hűtőmaszkon pedig a győzelemre (victory) és a rali sportra utaló VRS logó is megkülönbözteti. Hátul szolid spoiler, alul teljes széltében végigfutó prizmacsík, valamint két jókora, rombusz formájú kipufogóvég teszi egyedivé. Ha mindez nem lenne elég, minden Kodiaq RS esetén alapáras a 20 colos Xtreme fantázianevű felni, amire 235/45 R20 abroncsszett kerül, a kerekekben pedig piros féknyergek dolgoznak, igaz utóbbi minden tuningautó alap kelléke. Ha már színek, alighanem a legtöbb RS-t a tesztautó "versenykék" színében fogják rendelni, hiszen ehhez az autóhoz ez dukál, nem mellesleg ez az árnyalat vele jelent meg a Skoda kínálatában.

Az RS igencsak gazdag alapellátmányának része millió egyéb mellett az Alcantara kárpitozás, az első sportülés és a vágott aljú, piros cérnával varrott sport bőrkormány és a digitális műszerblokk is. Utóbbi személyre szabható, akár olajhőmérőt, aktuális teljesítményleadást, a fő helyen pedig a fordulatszámot mutató sport módot is adhat. Passzol ez az RS-hez, hiszen annak ellenére, hogy egy akár hétüléses családi autóról van szó, ez a konfiguráció így ahogy van a sportosságról szól. A TDI hangja sem zavaró, sőt. Még kifelé is hangolható, hangszórós hanggenerátor szórja a V8-szerű bubogást, ami persze furcsa, mert elöl a jól megszokott dízel orgánum szól, hátulról pedig mintha egy másik autó hangját hallanánk, legalábbis kintről vagy lehúzott ablakokkal.
Hirdetés

A kettősség amúgy is megvan a Kodiaq RS-ben. Tudja mindazt a praktikusságot, amit az összes többi Kodiaq. Egyebek mellett ott vannak az esernyők az első ajtókban, ott van a jégkaparó a tanksapkában, meg persze megkapjuk a félretankolás elleni védelmet is, hátul olyan nagy a lábtér, hogy még a csomagtér növelése érdekében tologatható üléssel sem tudjuk túlzottan lecsökkenteni. Az utazás kényelme érdekében szabályozható a hátsó támlák dőlésszöge is, de a tesztautóba még olyan finomság is került, mint az "Alváskényelmi csomag". Hogy mit rejt utóbbi? A második sor szélső helyein fejtámlából lehajtható fejtámaszokat, dedikált tartóval adott gyári takarókat és napfényrolókat a hátsó ablakokra. A kétzónás automata klíma alap, extraként a hátsó sor is külön szabályozható légkondicionálót kap, szintén felárért elöl-hátul van ülésfűtés.
Bár nem alapáras, de ajánlottan megvásárolandó tétel a kulcs-nélküli nyitás-indítás, ami a tesztautóban meg is volt, ahogyan a csomagtérajtó "virtuális pedállal", elektromosan nyithatósága is. A csomagtér mindenképp óriási, még az opciós harmadik üléssorral is 230 liter tölthető meg, 5 ülés mögött a hétülésesekben 715, az ötülésesekben 725 liter áll rendelkezésre, ha pedig az összes ülést síkba hajtjuk (ami akár a csomagtérből is indítható), akkor 1950/1960 literes teret kapunk. Bár a nagycsaládosoknak szóló autóvásárlási támogatás részletei még nem maradéktalanul ismertek, hétülésesként a Kodiaq esetén is megeshet, hogy járhat hozzá 2,5 millió forintos ártámogatás a legalább három gyereket nevelők számára (várhatóan azonban csak júliustól).
Ha nincs is rá támogatás, akkor is egy remek gép, hiszen annyi mindent tud. Például a 6,9 másodperces 100 km/órára gyorsulása is tisztességes, de igazából az a nyomatékrugalmasság lenyűgöző, amit az 500 Nm nyomatékát 1750-2500/perces fordulat között hozó, 240 lóerejét 4000-nél leadó motor ad. Érdekes, hogy a papíradatok ellenére a gyakorlatban úgy tűnik, mintha a két (egy kisebb és egy nagyobb) turbóval szerelt TDI 4000-nél még adna egy lapáttal az erőből, ugyanakkor már alapjárattól igen jól húz. A nyomatékos motorhoz passzol a gyorsan kapcsoló hétfokozatú DSG váltó hosszúra áttételezettsége, amivel az autópályás 130 km/órás utazótempó 2100/perces fordulat körül, egész csendesen és hihetetlen erőtartalékkal futható. Irányváltáskor persze ez a DSG is kér egy kis időt, de ennyit igazán elnézhetünk neki. Kézzel, a kormánykerék mögötti fülekkel is vezérelhető, igaz, sok szükség nincsen rá.
A menetmódválasztó az összkerékhajtást, a váltót, a motorvezérlést, az adaptív lengéscsillapítók és a kormány rásegítését is változtatja. Apropó kormány, utóbbinak nem csak a rásegítése, hanem az áttételezése is változó, így aztán a szabadidő-autóktól megszokottnál sokkalta sportosabban is vezethető az RS. De persze képes egy kényelmes családi mindenest is játszani, ha éppen azt kívánjuk. Ritkán fogjuk, ugyanis

a csúcs Kodiaq szinte mindenkiből vadorzót farag.

Fölényesen megy, kanyarban is meglepően stabil, ugyanakkor a 20 colos felnikkel is kényelmes. Ha a tudását nézzük, nem túlzás a 14,5 millió forintos alapára, s az egyebek mellett távolságtartós tempomatos, 10 hangszórós Canton hifis, állófűtéses, navigációs, panorámatetős, parkolóasszisztenses és a sokoldalúság érdekében elektromosan kihajtható vonóhorgos tesztautó 18,8 millió forintos ára sem. Ugyanis ez a Skoda már gond nélkül felveszi a kesztyűt a prémiumautókkal is, sőt, szépen csendesen vagy épp generált motorhanggal le is hagyhatja őket, nem csak a Nordschleifén. Aki komolyan érdeklődik iránta, ráadásul hozzánk hasonlóan ki is próbálhatja a Skoda Schillernél.
Árak
Tesztmodell alapára
14 556 010 Ft (2019.02.21.)
Tesztautó ára
18 881 470 Ft (2019.02.21.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1968 cm3
Teljesítmény:
176 kW (239 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
500 Nm 1750-2500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6,9 s
Végsebesség:
221 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
6,4 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4697 mm
Szélesség:
1882 mm
Magasság:
1673 mm
Saját tömeg:
1795 kg
Össztömeg:
2510 kg
Tengelytáv:
2791 mm
Karosszéria-kivitel:
városi terepjáró (crossover)
Csomagtér:
725-1960 l
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 6d-TEMP
Hengerűrtartalom:
1968 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata (7 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
500 Nm 1750-2500 1/min-nél
Teljesítmény:
176 kW (239 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
221 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
6,9 s
CO2-kibocsátás:
167 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
6,4 l/100km
Fizetett hirdetés
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

One thought on “Rapid randi: minden idők legerősebb dízel Skodája a Kodiaq RS

  • 2019.02.21. at 12:21
    Permalink

    Érdemes ízlelgetni: 19 millió, induló 14.5

    X3 SE induló 13, ha egyedibbek szeretnénk lenni, akkor X4 14.

    Valószínűleg ez a Skodri józanabb választás, de lehet bármennyire is vaddisznó RS-ként, attól még csak egy Kodiaq.

Vélemény, hozzászólás?