Prost professzor fiának még van mit tanulnia
Ijesztő balesettel indult a Formula E
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Megkezdődött az elektromos F1, az amúgy néma pekingi premier komoly ütközéstől lett hangos.
„Suttyomban” megkezdődött a Formula E bajnokság, a villany-F1, s hogy mégis nagy sajtót kapjon az esemény, arról egy méretes balesettel gondoskodtak a srácok. Történt, hogy a Kínában, pekingi városi pályán megrendezett első futamon Nicolas Prost ütközött Nick Heidfelddel. A négyszeres F1-világbajnok legendás Professzor fia végig vezetett a pole-ból startolva, a hosszú éveken át F1-pilóta, "rutinróka" Heidfeld meg a félidős – kötelező - autócserénél ugrott fel negyedikről másodiknak – és ki nyert? Nevető harmadikként Lucas di Grassi, aki az utolsó kanyarban örökölte meg az első pozíciót, s akinek szintén ismerős a neve a száguldó cirkuszból.
A német sztár Venturija totálkárosra tört, a hibázó francia (e.dams Renault) meg 10 rajthelyes büntetést kapott a következő futamra. A győzelmet könnyelműen eldobó Prost jr. sajnálkozva azt nyilatkozta, hogy egyszerűen nem vette észre a támadó Heidfeldet… Így hát a brazil Di Grassi (Audi Sport Abt) haladt át elsőként a célvonalon. A 25 körös meccs végén második a francia Franck Montagny (Andretti Autosport), harmadik a brit Sam Bird (Virgin Racing) lett. A már említettek és Montagny mellett is még egy rakás volt F1-pilóta igazolt át a Formula E-be, mint az egyaránt francia Charles Pic és Stephane Sarrazin, a belga Jerome D'Ambrosio, az indiai Karun Chandhok, a brazil Bruno Senna és Nelsinho Piquet, a spanyol Jaime Alguersuari, a svájci Sebastien Buemi, az olasz Jarno Trulli, s a japán Szato Takuma.
A világ első tisztán elektromos autóversenyének debütáló szezonja 10 nagyvárosi futamból áll (a futamok neve nem Grand Prix, hanem ePrix), folytatás november 22-én Malajziában (Putrajaya). Tíz csapat van, 20 pilóta, 40 autó, ami most még központilag Spark-Renault SRT_01E a Dallara tervezésében, McLaren-elektronikával, Williams-féle akkucsomaggal, Michelin gumikkal 18 colos méretben. Az autók teljesítménye az időmérőn 200 kW (270 LE), a versenyen (és nem is egész távon) 150 kW (203 LE). Kerékcsere nincs, csak ugye autócsere a hamar lemerülő akkumulátor miatt. Van ugyanakkor FanBoost, ami 5 mp-re 30 kW pluszt adhat, s ezt futamonként hárman használhatják a nézők online szavazatai alapján. Nos, a német Daniel Abt Pekingben elvileg harmadik lett, majd utólag megbüntették, mondván jogosulatlanul élt a FanBoosttal…
A tempó nagyon nem, a pontrendszer majdnem F1-es: a győztes 25 pontot kap és így tovább, de jár 3 pont az edzéselsőségért, s 2 pont a versenyen futott leggyorsabb körért is. A safety car jellemzően egy BMW i8, az orvosi kocsi meg BMW i3.