Sokan hisznek a különféle babonákban, és abban, hogy az ilyen dolgok hatással vannak az életükre
Mindig a jobb cipőt húzzuk fel először a lábunkra, kéményseprőt látunk, átmegy előttünk az úton egy fekete macska, vagy éppen a hétvégi, fűben heverészős piknikezés közben négylevelű lóhere akad a kezünkbe. Sokan az életük, a sorsuk jobbra vagy rosszabbra fordulását látják az ilyen és ehhez hasonló babonákban, és vannak "nemzetközileg elterjedt" hiedelmek is, például az a 13-a, amely a naptárban péntekre esik. Ilyenkor csak úgy záporoznak az intelmek mindenhonnan, hogy vigyázzunk, mert szerencsétlenség érhet minket. Azonban a babonákhoz is lehet tudományosan közelíteni, és ezt tette a német autóklub, az ADAC is, ahol az eme baljós dátumhoz kötődő baleseti statisztikákat vetették elemzés alá.
Több a baleset péntek 13-án? Az ADAC statisztikája szerint ez a nap sem veszélyesebb, mint a többi, sőt, a számok éppen az ellenkezőjét igazolják
2009-ben azokon a napokon, amelyek péntek 13-ára estek, lényegesen kevesebb baleset történt, mint egyéb pénteki napokon - erre az eredményre jutottak az év közlekedési baleseti számadatainak kiértékelésekor. Az idei esztendő valamennyi péntekét figyelembe véve, átlagosan 975 balesetről tudunk, amelyek személyi sérüléssel jártak, míg azon a három pénteken, amely 13-ára esett, csak 894 baleset van nyilvántartva. A viszonylag alacsony értékek azzal magyarázhatóak, hogy közülük kettő februárra és márciusra, azaz az évnek a közlekedési balesetekben szegényebb időszakára esett. Mindez azt látszik igazolni, hogy a baljós pénteki napokat övező hiedelem tévhit, teljességgel alaptalan. A hét valamennyi napját vizsgálva a péntek számít a balesetektől leginkább érintett, baleseti szempontból leginkább domináns napnak, amikor is átlagosan 123 balesettel több fordul elő, mint a hét egyéb napjain. A vizsgálati időszakban a legtöbb baleset május 29-én, pénteken következett be: az említett napon mintegy 1332 közlekedési baleset végződött személyi sérüléssel.
Nem mindenhol szerencsétlen szám a 13-as, mint ahogy a fekete macska is hozhat szerencsét
A 13-as megítélése egyébként változó. Amíg a világ több pontján szerencsétlen számnak számít, addig más országokban, például Kínában vagy Olaszországban kifejezetten szerencsés, áldásos számként tekintenek rá. Ugyancsak nem mindenütt általános a péntek összekapcsolása a 13-assal, így az olaszok inkább a péntek 17-étől félnek, továbbá Spanyolországban, Görögországban és Latin-Amerikában pedig az éppen 13-ára eső keddekről tartják azt az ott élő emberek, hogy balszerencsés, vészjósló nap. A tanulság egyértelmű, péntek 13-án is vezessünk ugyanolyan körültekintően, szabályosan, mint bármelyik napon, és ne beszéljünk be magunknak hiedelmeken alapuló dolgokat. Hogy stílusosan fogalmazzunk, ne fessük az ördögöt a falra...
Nem volt szerencsém,szét esett az autóm sebesség váltókar rudazata.
A MABISZ szerintem kifizet akkor is, ha részeg volt a sofőr. Minket is kifizetett.
Kína rossz példa, mert a tetrafóbiás országok egyike, se 4., 14. emelet nincs, de Hong-Kongban a 13. emelet is hiányzik az épületekben. Tehát nekik is megvannak a saját babonáik.
Én nem vagyok babonás, de mondjuk az tény, hogy a legutóbbi péntek 13-án, augusztusban törtem össze az autóm, mert kijött elém egy részeg „úriember”. A biztosító meg miért is fizetett volna…