Pár „bogyó”, s nyoma sincs a hányingernek!

Utazási rosszullét kivédése, kezelése

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Elsősorban a gyermekekre jellemző, hogy hosszabb utazások alkalmával úgynevezett utazási betegség (rosszullét, hányinger, esetleg hányás) lép fel, de felnőttek esetében sem ritka. Ez azonban megelőzhető.


Autóban, buszon, hajón, s akár repülőn is előfordulhat rosszullét, amely legtöbbször egy enyhébb utazási betegség: rossz közérzet, hányinger, esetleg hányás is kíséri. Néhány egyszerű lépéssel mindez jó eséllyel megelőzhető.
Először is utazás előtt inkább könnyű ételeket fogyasszunk! Ne együnk sokat, s az se legyen klasszikus, olajos vagy zsíros étel. Ilyenkor kevesebb, könnyebben emészthető táplálékot javasolnak. Vannak úgynevezett „segítő vitaminok” és gyógynövények is, amelyek támogatják a szervezet ellenállását. Ezeket étkezés közben, vagy indulás előtt egy-két órával ajánlott bevenni és a beszálláskor meg is lehet ismételni. Ilyen a B6-vitamin (de akár B-vitamin komplexet is választhatunk), vagy a magnézium, előbbi csillapítja a hányingert, utóbbi többek közt nyugtató hatásáról ismert. Előszeretettel ajánlják még a gyömbért, amelyet kapszula, koncentrátum, gyömbéres ételek vagy a friss fűszer rágcsálásának formájában is (azt mondják) szinte azonnal hat.
Ugyanekkor kerüljük a kellemetlen szagokat, amelyek a rossz közérzetet súlyosbíthatják. Maradjunk az ismerős öblítőnél, parfümnél, ne ilyenkor kísérletezzünk új termékekkel! Kerüljük a dohány- és a jellegzetes ételszagot is!
Érdemes lelki szinten is felkészülni: ne várjuk, ne beszéljünk róla, hogy utazni fogunk és rosszul leszünk, hangolódjunk inkább rá arra, hogy ezúttal minden rendben lesz és az elővigyázatosságunkat siker koronázza.
Amikor ez már megvan, jöhet az ülőhely kiválasztása, amely közúti járművek esetében persze elég kötött. Legjobb helye a sofőrnek van, akinél általában egyáltalán nem jelentkezik a rosszullét. Hasonlóan „jó hely” ilyen szempontból az anyósülés is, azonban a gyerekeket mindig hátra ültessük, mert ott biztonságosabb. Nagyobb járművek esetében szabadabb a helyválasztás lehetősége: ha tudunk, ne üljünk menetiránynak háttal!
Szögezzük tekintetünket előre, ne forogjunk, olvassunk, térképészkedjünk, sms-esszünk, bogarásszunk apró betűket menet közben!
Az autóban is kerüljük az éles szagokat, például a nagyon mű illatú illatosítókat! Indulás előtt szellőztessük ki a kocsit, ha nincs hideg, egy kis friss levegőt mindenképp engedjünk be, ha pedig már megtörtént a baj, érdemes megint szellőztetni egyet, esetleg megállni egy kicsit és ki is szállni mozogni.
Azonban amennyiben a rosszullét nagyon erős, masszív fejfájás, láz, gyengeség, szédülés, hasi vagy mellkasi fájdalmak bármelyike is kíséri, „trükközés” helyett mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni!
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?