Végre megérkezett, ám elég sokat kell rá várni, minimum 6 hónap a szállítási idő
Az év egyik talán legjobban várt modellje, a Suzuki Jimny piaci bevezetése már tavaly nyáron megkezdődött egyes országokban, hozzánk viszont csak most ért el. Ez a kis késedelem egyfajta egyezmény eredménye, hiszen a frissített Vitarát, épp a hazai gyártás miatt Magyarországon vezethették be először a piacra. Így az volt a megállapodás, hogy a japán gyártású Jimny-re viszont nekünk kell majd várnunk majdnem a legtöbbet. De megérkezett, igaz, nagyon vártuk már az első próbát, hiszen
egy legendásan jó terepképességű kisautó új generációjáról van szó, melynek nem csak tudásáért, de kinézetéért is meg lehet veszni.
Éppen ezzel került most a Suzuki egy olyan helyzetbe, hogy már nem csak a Jimny célközönségével kell számolniuk, hanem a divatos kisautók vásárlóival is, ugyanis a kereslet hatalmasra nőtt az új modell iránt.
Van hasonló maszk a piacon, de a Jimny arca azért így is felismerhető, ennyi karakter neki elég is
A klasszikus erdész zöld fényezés passzol hozzá, a GL felszereltség lemezfelniket és fényezetlen kilincseket ad
A leköszönő harmadik generációs Jimny-ből az utolsó években 120 darab kelt el évente, a negyedik generációs modellel most évi több mint 500-zal számolnak. Ám ez most egy óriási kihívás a Suzuki számára, ugyanis a gyártáskapacitás egyelőre nem igazán adja meg erre a lehetőséget. Már most hatalmas az előrendelés, az első hazánkba érkezett szállítmány, mely kevesebb mint 100 darab, azonnal elfogyott. Nem egyszerű egyelőre az alkatrészellátás sem, hisz még egyáltalán nem is indult be ezek szállítása és a párautós tesztflottán már jól látszik, mi lehet a legsérülékenyebb alkatrész, ez pedig a meredek szögben álló szélvédő. A legtöbb autón már most cserélni kellene a kavicsfelverődések miatt. Az autók persze még nagyon frissek, alig pár kilométeresek, így vélhetően rövid időn belül megoldódnak ezek a kezdeti akadozások. Meg is kell, hogy oldódjanak, mert a Jimny nagyon kelendő lesz.
Terepszögei nagyon jók, a rövid tengelytáv miatt átlépő szöge is, hasmagassága 210 milliméter
Két merevtengelyét sok stabilizátorral egészítették ki, az összkerékhajtás manuális karral kapcsolható
A forma divatos, nagyon furcsa ezt mondani egy vonalzóval rajzolt dobozra, de annyival több benne a stílus elődjéhez képest, hogy instant birtoklási vágyat ébreszt.
Alaposan visszanyúltak a régi modellekhez a részletek megoldásaiban.
Persze, olyan is, mint egy kis G Merci, de a kocka, az bármilyen nagy, csak kocka marad. Azt azért hamar észre lehet venni, mik a Jimny saját, azonnal megjegyezhető vonásai. A kerek fényszórók, a maszk sarkaiba kitolt indexek, a műanyag sárvédőívek, amikkel 4,5 centivel szélesebb az új modell elődjénél. Kapott egy törést az oldalablak alsó éle és maga az ajtó hatalmas a kocsi méreteihez képest. Oldalra nyílik a hátsó ajtó, rajta teljes értékű pótkerék kapott helyet és az ajtót teleszkóp tolja ki, hogy ne kelljen erőt kifejtenünk hozzá. Nagyon aranyos, ahogy tettrekészen csak áll, nem tűnik praktikusnak, városi kisautónak meg pláne, mégis elnyerte A világ városi autója címet. Ehhez mondjuk nagy köze lehetett a Japánban piacra kerülő kei car változatnak, melybe 660 köbcentis turbómotor kerül.
Középre került pár fontos kapcsoló, van lejtmenetvezérlő is, de csak összkerékben, már a GL szinten is bluetooth-os rádió jár
Nem szűk az utastér, egyszerűek, de nem rosszak az anyagok, az összeszerelés jó, semmi nem zörög, a Jimny nagyon egyben van
Az európai Jimny hajtásláncában egyetlen motor érhető el, ez a K15B motorcsalád frissített verziója, mely egy 1,5 literes hagyományos négyhengeres szívómotor. 100 lóerős, nincs benne nagy trükk, picivel 6000 fölé képes forogni, és lineárisan építi fel az erőt, amihez nyilván ajánlott is forgatni. A hajtás további elemei egy ötfokozatú kézi kapcsolású váltó, melyen már a váltóboton érezni, mennyire masszív szerkezet, ehelyett egyébként automata is kérhető négy fokozattal az Aisin jóvoltából. Ezután egy osztómű következik, alapvetően hátul hajt a Jimny, de kapcsolható összkerékhajtás mindenképp jár, zárható differenciálmű nincs, de kipörgésgátlós imitálása van, amivel a legtöbb helyzetet már meg tudja oldani. Lassú mászáshoz van felező is, melyet egyelőre nem tudtunk kipróbálni, de a teszthét alatt erre is sort fogunk keríteni.
Stílusos a műszeregység, egyszerűek és jó tömésűek az ülések, hosszú távon sem kényelmetlen
1,5 literes szívó benzinmotor az egyetlen lehetőség, 100 lóerejével ügyesen, kimérten mozog a Jimny, az ötös kézi váltó jobb választásnak tűnik a négyes automata helyett
A váltó fokozatai nagyon rövidek, gyorsan kell kapcsolgatnunk, és a magas tempó már nem igazán ajánlott, 100 km/h-nál 4000-et forog a motor, autópályatempónál pedig elég hangos is. Persze nem is oda való, ennek ellenére nem kényelmetlen hosszú távon sem,
a két merevtengelynek nem érezni hátrányát az apró karosszériában.
Talán csak a kanyarokban, de nagyon egyszerűen kezelhető kisautó, a tempós kanyaroktól amúgy is távol kell tartanunk magunkat a karosszéria dőlései miatt. Kormányzása nem ad sok visszajelzést, de valahol ez érthető is, meg nincs is rá nagy szükség, országúti tempónál könnyedén vezethető, magasabb sebességnél már sokat kóvályog a rövid tengelytáv miatt. Erre van is benne egy asszisztens, mely a kígyózó mozgást figyeli és kormánymozdulattal, valamint fékezgetéssel korrigálja a haladást. Alapáras vezetéstámogatói között van egyébként vészfékasszisztens, sávelhagyás figyelmeztető, mely a kormányt is rezegteti, valamint távolsági fényszóró asszisztens is.
Manuális a klíma, a GLX-ben már automata, teljesértékű pótkerék mindenképp jár a csomagtérajtóra
Divatos színeket is kapott, ezért és a külsejéért érkezett egy új szegmensbe is
Bent is olyan egyszerű, akárcsak kívül, az első ülések tömése kényelmes és hátul sem katasztrófa a helykínálat. A Jimny csak négyszemélyes lehet, rövid távon ketten kényelmesen elférnek hátul és még a lábunknak is marad bőven elég hely. A műszeregység stilizálása egy ügyes visszautalás a klasszikus Jimny-re, az anyaghasználat egyszerű, de például az utassal szemben lévő kapaszkodó a műszerfalon gumiból készült, így ezt megmarkolva jó a biztonságérzet terepen. Egyszerűek a kezelőszervek, logikus az elrendezés, jó fogású a kormány, széltében, magasságban és hosszában is elég a hely, igazából 2,25 méteres tengelytávval ez egy remek utastér. Csomagtere hivatalosan csupán 85 liter a hátsó ülések mögött, de 377 azokat ledöntve, míg teljes hasznos raktérként 840 liternyi hely alakítható ki, ha nincs szükségünk a hátsó sorra.
Könnyen belátható és egyszerűen manőverezhető, a GLX-hez tolatókamera is jár, de mindenképp vannak vezetéstámogatók
Nagyot túráztunk vele a hazai bemutatón, ám az igazi terepezés egyelőre kimerült némi sarazásban, amit az utcai gumik ellenére ügyesen csinált végig a Jimny, igaz, kétkerékhajtás is elég volt hozzá. A teszthét alatt alaposabban utána fogunk járni a képességeinek, most túraautó mivoltát ismerhettük meg leginkább. 145 km/h a manuális hivatalos végsebessége, a 130-as utazótempót vígan tartja és egy-egy előzés is simán belefér.
Az autók fogyasztása 8 liternél állapodott meg a bemutató végére, ami tekintve a légellenállását és az egyszerű technikát, nem egy rossz érték.
A Jimny két felszereltségi szinttel került a piacra és egyik sem fapados, ugyanis a GA helyett a GL a bázismodell és a GLX a csúcsmodell. Utóbbi LED projektoros fényszórókat is ad, valamint színrefújt kilincseket, alufelniket, navigációs, tolatókamerás, érintőképernyős multimédiás fejegységet és pár apróságot, az összes vezetéstámogató már a GL szinten tartozék. Ára tekintetében 5,990 millió a listaár, melyből 600 000 forint kedvezmény azonnal lefaragható, vagyis 5,390 millió a GL bázismodell, melyből nyilván kereskedésfüggő, mennyi faragható még. A Jimny remek terepjárónak tűnik, legalábbis amit egyelőre láttunk tőle, az meggyőző amellett, hogy teljesen érthető az is, hogy akinek erre nincs szüksége, az is rákíván a külseje miatt. Messze nem kényelmetlen a masszív technika használata mellett sem, kicsit gépszerű, de csak annyira, amennyire még jólesne hétköznap is.
Rövid tengelytávja miatt kell résen lenni, rugózása terepen is kényelmes, a merevtengelyek hátrányát csak minimálisan érezni
Sosem gondoltam volna erről az autóról, hogy tetszeni fog, még belül a kocka-tömb óracsoport kialakítás is bejön.
Az ötödik kép hol készült?
Boldogkőváralja, a tesztút Tokaj hegyvidéken vezetett a szőlőtőkék között terepeztünk is, de komolyabb próbát is tervezünk, ha megkapjuk az autót tesztre.
Köszönöm a választ, pont holnap megyek Tokajba 🙂
Nagyon tetszik, de drága, ennyit nem ér sajnos, bár baromira keresett világszerte, hülyék lennének olcsón adni.
Dehogy forog 100-nál 4000-et, az inkább 130 lesz…
Hidd el, mentünk vele eleget;)
100-nál 3600-at forog nem 4000-et!
https://www.youtube.com/watch?v=3yR7qcNwzJI
Sőt, úgy látszik, hogy 160-nál 5000 környékén van a fordulatszám, akkor 100-nál jóval kevesebb mint 4000-et forog, kb. 3200-at.