Optimális munkatárs – Dacia Dokker teszt

Dacia Dokker 1.5 dCi Outdoor teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Létezik egy kategória, amely a mai crossover és SUV őrületben már-már feledésbe merül, pedig praktikum szempontjából aligha találni jobbat nála. A Dacia Dokker ráadásul árban is igen versenyképes a haszonjármű alapú egyterűk között is.


Ó Istenem, egy Daciát adjál nekem! Hangzik az In Diretta nótájában. Bizony így érezhet az, aki a Dokker közelébe, esetlen volánja mögé kerül. A családi személyautóként és furgonként is funkcionáló hatajtós bizony elveri a manapság olyan divatos crossover és SUV modelleket praktikum szempontjából. A praktikusságot pedig mindenki szereti. Ha kell elfér benne a család akár egy hónapra elegendő ruhányi poggyásszal, ha kell telepakolhatjuk a rakteret áruval. Hajtogathatjuk az üléseket, telibe kitárhatjuk a hátsó ajtókat vagy további hasznát vehetjük a kétoldali hátsó tolóajtónak. Röviden ezt nyújtja a Dacia Dokker, de a valóságban ennél többet ad.
Hirdetés


A Dokker nem mai gyerek, 2012-ben érkezett a piacra, és azóta lényegében alig változott valamit. Apróbb módosítások fellelhetők a külső és belső dizájnban, amelynek részben az is az oka, hogy a tesztautó egy különleges, Outdoor névre hallgató felszereltséget kapott. A limitált széria jelenleg már kifutóban van és csak raktáron lévő modelleknél érhető el, azaz aki ilyen különc megjelenést szeretne, nem érdemes sokáig várnia. A friss árlista alapján a dízel már el is fogyott, 1,6 szívó benzinessel érhető még el. Lássuk, mit is ad nekünk, ha a Dokkerből a csúcs, Stepway ellátmányon túlmutató Outdoort választjuk.

Kívülről könnyedén felismerhető ez a felszereltség. A lökhárító-betétek matt króm hatásúak, a kerékjárati védőívek fekete színűek. A felnik a tesztautón a téli garnitúra miatt nem az eredeti megjelenést hozzák, gyárilag 16 colos FlexWheel keréktárcsákat kapunk. Odabent a kárpitozás bőr/szövet kombinációval és ízléses megjelenést adó, narancssárga varrásokkal van ellátva. Ezen felül az extrákat sem aprózták el. 7 colos infotainment rendszer navigációval, hátsó parkolóradar, narancs színű műszerfalbetétek, tempomat, bőrkormány, első könyöktámasz, gyerekfigyelő tükör, lehajtható asztalka a hátsó üléseknél és klíma is jár az Outdoor kivitelhez.

Valóban gazdag a felszereltség, azonban néhány feláras extrával még lehet számolni. Ilyen az első ülésfűtés 50 ezer forintért vagy a tolatókamera szintén ugyanennyiért. Praktikus lehet a csomagrögzítő háló 30 ezerért, illetve egy teljes értékű pótkerék 25 ezerért. Dicséretes, hogy utóbbit lehet kapni még manapság, a legtöbb gyártó már kizárólag defekttűrő abroncsokat használ vagy defektjavító szettet ad csak a pótkerék helyett. Extrákat tekintve a két legborsosabb kiadást a metálfény jelenti 125 ezerért, valamint a 16 colos alufelni garnitúra 100 ezerért. Azonban ezek sem vészes tételek.

A 90 lóerős 1.5 dCi Arctic felszereltségi szinttel 3,899 millióról indul, ehhez képest az Outdoor lényegesen többet ad 4,249 millióért. A 350 ezres felár nem tétel annak tükrében, hogy valóban egy sokkal jobb csomagot kapunk. Dízelek közül ez jelenti a csúcsváltozatot, nem is kell ennél több igazán a Dokkerbe. Az ötsebességes váltó áttételei jól illeszkednek ehhez a blokkhoz. Főként városi, téli körülmények között mért fogyasztása 6,4 l/100 km-re adódott. Melegebb időben, országúton ez kb. 1,5 literrel csökkenthető.

Annak ellenére, hogy az ülést csak az alapvető irányokban állíthatjuk, kiváló kényelmet kapunk.

A vezetési pozíció is jó a kormány, váltó, pedálokat illetően. Minden kézre áll, egy dolgot kivéve. A start/stop rendszer kikapcsológombja eléggé mélyen kapott helyet, ráadásul a kézifékkar is útban van kissé, de ez legyen a legnagyobb gond. Az ülésfűtés bár csak egyállású, de a hőmérséklet jól el van találva, így hosszabb távon sem lesz kellemetlen. A kormány jó fogású, a váltó kapcsolása is hibátlan. Körülöttünk számos tárolórekesz kapott helyet, a fejünk felett egy egész mély és széles polc található, amely sok kisebb-nagyobb tárgyat is képes elnyelni.

Mindent összegezve és átgondolva a Dokker igen jó boltnak tekinthető a maga szegmensében. Egy jól felszerelt modellt kapunk annyiért, ahol a versenytársak alapára kezdődik. Lehet, hogy picit egyszerűbb itt-ott az anyagminőség, de nem biztos, hogy ez megéri azt a sok százezres felárat. A célnak megfelel, jól fogyaszt, kényelmes. Pakolni rogyásig lehet bele, ha kifejezetten céges célra vesszük, akkor lehet belőle választani kétüléses furgon kivitelt is. Ahogy említettem, az Outdoor már kifutó széria, így a narancs színű belső varrásról és díszítőelemekről le kell mondani hamarosan, a Stepway ellátmány ugyanakkor még mindig rendelkezésre áll, ami közel annyi mindent ad, mint az Outdoor.
Értékelés
Pozitív
Jó üléspozíció, könnyű vezethetőség, jó pakolhatóság és felszereltség, kedvező fogyasztás, kiváló ár/érték arány
Negatív
Zongoralakk betétek, a szellőzővezéről kapcsolási érzete silány
Árak
Tesztmodell alapára
3 899 000 Ft (2018.04.19.)
Tesztautó ára
4 249 000 Ft (2018.04.19.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1461 cm3
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
220 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
13.30 s
Végsebesség:
163 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,2 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4363 mm
Szélesség:
1751 mm
Magasság:
1852 mm
Saját tömeg:
1205 kg
Össztömeg:
1838 kg
Tengelytáv:
2810 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
800 l
Belső szélesség elöl:
1420 mm
Belső szélesség hátul:
1460 mm
Belmagasság elöl:
1080-1110 mm
Belmagasság hátul:
1110 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
220 mm
Ülőlap hossza elöl:
480 mm
Ülőlap hossza hátul:
490 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1380 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1140 mm
Csomagtér magassága:
1060 mm
Csomagtér hossza:
1110 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1150 mm
Raktérnyílás szélessége:
1140 mm
Raktérnyílás magassága:
540 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1461 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/8
Sebességváltó:
manuális (5 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
220 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
163 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
13.30 s
CO2-kibocsátás:
108 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,2 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
62 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
66 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
71 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

One thought on “Optimális munkatárs – Dacia Dokker teszt

Vélemény, hozzászólás?