Gyönyörű tájakon autózhatsz, ha nem repülővel mész Olaszországba, ám érdemes előre felkészülni az alábbiakból, ha így döntenél
Olaszországot egész évben nagy számban keresik fel turisták tengerparti nyaralás vagy kulturális programok céljából. A külföldiek az elmúlt időszakban tapasztaltak szerint még gyakrabban eshetnek kocsifeltörés, lopás áldozatául. A konzuli szolgálat például külön felhívja erre a figyelmet. Amennyiben útlevéllel és személyazonosító igazolvánnyal utazik a turista, a két úti okmányt célszerű eltérő helyen őrizni. Az olasz utakon érdemes fokozottan odafigyelni a közlekedési szabályok betartására, különös tekintettel a forgalomcsillapított övezetekbe történő behajtásra, illetve a sebességkorlátozásra, amit a hatóságok mobil és telepített eszközökkel ellenőriznek. A fix mérőpontok a Tutor és az Autovelox elnevezésű rendszer keretében működnek, és általában figyelemfelhívó tábla jelzi őket előre. Az autópályákon a Tutor sajátossága, hogy a két ellenőrző kapu közötti átlagsebességet méri. A szabálysértések értékelése értelemszerűen utólag történik, így gyakori, hogy a magyar polgárok hónapokkal a látogatást követően kapják meg a bírságról szóló értesítést.
Drága lesz a trafifotó, ha a hazai tűréshatárokkal számolsz Olaszországban is (Fotó: Police.hu)
Az olasz közlekedési rendszabályok szigorúan büntetik a gyorshajtást, a sebességtúllépés mértékétől függően lépcsőzetesen. 10 km/h alatti túllépés esetén 41–169 euró, 10–40 km/h közötti túllépés esetén 169–679 euró, 40–60 km/h közötti túllépés esetén 531–2125 euró, 60 km/h fölötti túllépés esetén 828–3313 euró büntetésre lehet számítani, valamint az utóbbi két esetben a vezetői engedélyt is bevonják. A bírságok behajtását általában követeléskezelő cégek végzik, és angol, de esetenként magyar nyelvű kísérőlevéllel továbbítják az értesítőt, amelyek hitelessége legtöbbször QR-kóddal vagy a megadott felhasználónév/jelszó birtokában a cég internetes felületén ellenőrizhető. A szabálysértésről készült felvétel elérésének módját általában az értesítő tartalmazza. A közlekedési bírságok öt év alatt évülnek el, elmaradt sztrádadíjak tekintetében azonban előfordulhat, hogy ennél régebbi gyorshajtásról kapnak felszólítást. Ennek oka, hogy az autópálya-fenntartó és a követelésbehajtó cégek az elmaradt díjat az olasz polgári törvénykönyv szerinti egyszerű tartozásként kezelik, ekképpen pedig tízéves elévüléssel számolnak.
Ha letérsz az autópályáról, akkor a kanyargós, öreg, hegyvidéki utak és a kisvárosi utcák is szűkebbek lesznek, mint amire számítanál: ne feledd, az ottani aszfalt egy részét még az aprócska olasz gépekre méretezték
Nagyon fontos, a rendszámtáblák azonosítását automata végzi, így előfordul, hogy a magyar rendszámmal azonos formátumú, de más tagállam hatósági jelzését viselő gépjárművet magyarként azonosítanak, és így a magyar polgárt értesítik a szabálysértésről. Amennyiben a bírságot hibás azonosítás miatt kapod, feltétlenül keresd meg a behajtó céget, illetve a hatóságot a levélben szereplő elérhetőségeken. A panaszhoz célszerű mellékelni egy a saját járműről készült felvételt is, illetve a forgalmi engedély másolatát.
A közlekedési bírságról szóló értesítést semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagyni, mert ha valaki nem emel kifogást, a jogtalanul kiszabott bírságot is végrehajthatják.
Kötelező továbbá egy riasztóberendezés beszerelése 4 éven aluli gyermek szállítása esetén! Olaszország a világon egyedülálló módon határozta ezt meg azon járműveknél, melyekben ilyen korúakat szállítanak. A 4 éven aluliak ezenfelül csak gyermekülésben utazhatnak. A riasztó hanggal jelzi, ha a sofőr eltávolodik a kocsiban hagyott gyermektől. Riasztóberendezés hiányában 80-tól 326 euróig terjedő büntetés szabható ki. Az eszköz már 20–50 euróért beszerezhető, autópálya-pihenőknél és benzinkutakon is megvásárolható.
Az olaszok különleges módszerrel teszik lehetetlenné, hogy az autóban maradjanak a gyerekek: vedd meg a riasztót, mert különben bajba kerülhetsz! (Fotó: Youtube.com/policehungary)
Egyre többen keresik fel Szicíliát, ahová közvetlen a repülőjárat-kapcsolat. Cataniában a kisebb, de általában kedvező árú autóbérlést ígérő cégeknél az alábbiakra kell figyelni: a bérléshez a vezető nevére szóló, dombornyomásos hitelkártya szükséges. Ezen a plasztiklapon elegendő pénznek kell lennie a 950 és 1000 euró közötti kaució, illetve az üzemanyagra előre elkért, 150 euró körüli kaució megfizetéséhez. Kármentes közlekedés, illetve tele tankkal visszavitt jármű esetén ezeket az összegeket a bérbeadó a leadást követően néhány napon belül elküldi a bankszámlára.
Szintén fontos tudnivaló, hogy a járművekben kötelező tartozék a fényvisszaverő mellény, vezetés közben mobilozni csak kihangosítóval lehet.
A nagyvárosok központjaiba a legforgalmasabb időszakokban csak előzetes engedéllyel lehet behajtani. A lezárt területet táblákkal jelzik, a kocsik rendszámáról felvétel készül. Autóbérlésnél éppen ezért vigyázni kell arra, hogy a gépkocsiknak általában nincs behajtási engedélyük a történelmi városok belső, forgalmi korlátozás alatt álló területeire. Ha ide bérelt kocsival megy be a turista, a büntetést utóbb, a kölcsönző cégen keresztül is behajtják. A büntetés – többszöri felszólítás esetén – több száz euró is lehet.
Gyönyörűek az olasz kis- és nagyvárosok egyaránt, ám nem biztos, hogy behajthatsz autóval a legszebb részeikre, érdemes előre tájékozódni!
Forrás: Police.hu