Miként hóval vagy jéggel borított, úgy párás szélvédővel sem szabad közlekedni. A nyáron kényelmi felszereltségnek számító légkondicionáló esős időben biztonsági rendszerré nemesedik, használatával könnyedén szárazon, átláthatóan tartható az összes üvegfelület
Nem hiszem, hogy komolyabban ki kellene fejteni, miért probléma az ablak párásodása, azaz ha nem lát ki a vezető. Nem elegendő egy-egy lőrés takarítása, ahol előretekinthet a sofőr, az út széli gyalogosokat, a járdáról lelépőket nem fogja látni, csak amikor már előtte van, leginkább féktávon belül. A párásodás elsősorban hideg időben tapasztalható, hiszen a levegő hőmérsékletének csökkenésével emelkedik annak relatív páratartalma, azaz a nedvesség hamarabb csapódik ki. Hogy hova? A lehető leghűvösebb felületre, ez pedig az autóban pont az ablak, hiszen az a legvékonyabb, legkevésbé hőszigetelt felület, nehéz lenne rá hőszigetelést tenni…
A legkönnyebb dolga az automata légkondicionálóval rendelkezőknek van, míg a régebbi típusoknál sokszor csak a hátsó ablakfűtés segít
Automata légkondicionálónál egyértelműen látható, a légáram szélvédőre irányításával automatikusan bekapcsol a klíma, a ventilátor és a hőmérséklet-szabályzó egyaránt maximális fokozatba kapcsol, vannak típusok, amelyeknél ezen beállításoktól szélvédőre irányított levegővel nem is lehet eltérni
A párátlanításhoz tehát alapvetően két dolgot kell tenni, a levegő páratartalmát kell csökkenteni és/vagy az ablakot kell fűteni, hogy ne az legyen a leghidegebb felület az utastérben. A mai autókban mindkettőre van lehetőség, hiszen ma már alig adnak el légkondicionáló nélkülieket. Ha van az autóban légkondicionáló, a párátlanítást annak bekapcsolásával kell kezdeni, automata légkondicionálóval legtöbbször van párátlanítás funkció – zömében a levegő szélvédőre irányításával közös gombbal. A párátlanításhoz ugyanis a légáramlatot az ablakokra kell irányítani. Hideg motornál persze a szellőztetőrendszer még nem fogja fűteni a szélvédőt, de a légáram a lecsapódott nedvesség leszárításában is segíthet. Amíg hideg a motor, addig nem érdemes maximális fokozatba kapcsolni a ventilátort, s a motortól sem jó hőt elvenni, bár ez utóbbit már a legtöbb ma forgalomban lévő autónál automatika vezérli. Ha a motor már meleg, mehet teljes erővel az ablakokra a légáram, de légkondis autóban, a klíma pára-lecsapatójának köszönhetően, tehát a levegő kiszárításával, már a motor bemelegedése előtt „lefut” a pára az ablakokról. Esős időben, magas páratartalomnál az ablakok párátlanítása után sem érdemes kikapcsolni a légkondicionálót, ugyanis a pára-lecsapatóból pillanatok alatt visszaáramolhat a nedves levegő, ami ismételten le fog csapódni az ablakokon. A hatásos párátlanításhoz a kinti levegőt mindenképp az autóba kell engedni, azaz nem szabad bekapcsolni a belső levegőkeringetést, főként teli utastérrel telítődhet hamar az utastér levegője az utasok által kifújt levegő páratartalmával.
Ha megfigyeljük a jelöléseket, a legtöbb manuális légkondis autónál súgnak a gyártók a szélvédő párátlanításához: ne zárjuk el a külső levegő útját, a hőmérsékletet és a ventilátort egyaránt tekerjük fel, a levegőt pedig irányítsuk a szélvédőre
Noha a legegyszerűbb dolga az automata légkondis autósoknak van, akik számára csak egy gombnyomás a párátlanítás, még a manuális légkondisok élete is „istenes”, ugyanazt kell tenniük, amit az automatika tenne, légáram az ablakra, kezdetben alacsonyabb fokozatban, meleg motornál teljes erővel, meleg levegő kapcsolása és persze a légkondi folyamatos használata.
Amennyiben megsérült a hátsó ablak fűtőszála, áramvezető ragasztóval helyrehozható a párátlanító
Jóval nehezebb a légkondicionáló nélküli autót használók élete. Ők a legtöbbet az üveg felfűtésével tehetik, a hátsó ablakok szemmel is jól látható fűtőszálai az elmúlt 20 évben már minden autóba bekerültek és léteznek első, kevésbé látható fűtőszálak is. Ezek is sokat tudnak segíteni, amúgy ugyanazt lehet tenni, mint légkondival, a meleg levegőt az ablakokra kell irányítani és akár ablak-leeresztéssel minél több levegőt kell irányítani az utastérbe. Kényelemtelen, de biztonságos megoldás az utastér teljes kiszellőztetése, a bejövő levegő páratartalma alacsony, így nem fog párásodni az ablak, persze hideg lesz bent. Teli utastérrel, esőben, főként az oldalsó ablakoknál, csaknem lehetetlen az üvegek párátlanítása légkondi nélkül, ezért ezekből az autókból elengedhetetlen a páramentesítő törlőkendő vagy szivacs. Bármelyiket alkalmazhatjuk, a lényeg, hogy kellően nedvszívó legyen. Egy dologban biztosak lehetünk, teljesen szárazra egyikkel sem fogjuk tudni törölni az ablakot, a kép valamennyire mindenképp fátyolos lesz, ez oldalt nem zavaró, de a szélvédőt mindenképp ventilátorral is párátlanítani kell. Léteznek párásodást megelőző szerek, a legismertebb az üvegre fújható spray. Egyet magunk is kipróbáltunk, minimális hatását éreztük csak, próbánk alapján nem javasoljuk a használatát, tanácsaink megfogadása többet ér!
Kedves Szabi!
Ez szerencsére már nem egy ritka cikk, a nagyobb autósboltokban, de még akár a hipermarketek autós-részlegén is megtalálhatja. Az interneten, a „fűtőszál javító” kifejezésre keresve több kereskedés portékáját is megtalálja!
Üdvözlettel,
Katona Mátyás
Kedves Katona Mátyás!
A cikkben szereplő áramvezető ragasztó(roppant mód érdekelne) hol és mennyiért kapható?
Köszönöm válaszát előre is!
Hihetetlenül párásodik az Astrám is és ha már hárman ülünk benne ,szélvihart kell csinálni, hogy kilássak. Esőben nem lehet páramentesítő spray nélkül közlekedni. Nekem ez azért bevált, még ha vannak is a spraynek hátrányai-a muszáj nagy úr.
Még annyi jutott eszembe, hogy a hibás ablaktömítés is a párásodás oka lehet. A bejutó nedvesség a szőnyegekben megülve folyamatosan párolog, majd az ablakon lecsapódik.
Ha a motor bemelegedése után sem megy le a pára az ablakról, pláne légkondicionálóval, akkor feltételezhető, hogy gond van a klímával, például kiment belőle a gáz, eltömődött a pollenszűrő netán maga a radiátor. Hideg időben valóban előfordul, hogy csak melegebb motornál kapcsol be a klíma, de meleg motornál azonnal segítenie kell a légkondinak a párátlanításban.
Egyetértek az előttem szólóval.Nekem is elektromos vezérlésű klíma van az autómban.De ameddig a motor és a hűtővíz nem melegedik legalább 60 fokra,addig nincs párátlanítás sem.Lényegében csak a fűtés erejének erősödésével sikerülhet.Pedig minden szervíz alkalmával pollenszűrő is cserélve van.Szerintem a klíma sem segít ezen,maximum nem kézzel kell állítani a fokozatokat.És egyébként sem szeretem automata fokozatban,mert lefújja a hajamat is,és rendkívül idegesítő,sőt zavaró a vezetésben.Egy dolgot viszont nem értek.A régi Omegámon lehet úgy állítani a fűtést,hogy egyszeree a szélvédőre és a lábra is fújja a meleg levegőt.Ez nagyon jó.De az újaknál nincs ilyen,mert vagy a szélvédőt fűti,és akkor a lábam fázik,vagy nem fázom,de nem is látok ki.Agyrém.Egyébként a páramentesítő folyadékokat én sem ajánlom,mert opálos lesz a felület,és ezt lemosni képtelenség.
Nem értek egyet, ez egy standard leírás a problémáról, így kellene működnie, de sok esetben nem így van, van légkondim, van párátlanító funkcióm, cső gázon megy az ablakra a levegő, még is full párás, és folyamatosan törölgetni kell. Sajnos nem tudom a valódi megoldást prezentálni, de az sem igaz amit leírtál.
Sz. Richárd