Ne vágyj a turbóra, jó az alap is!

Opel Crossland X 1.2 Enjoy teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Alapmotorral, alapfelszereltségével, de ahhoz persze néhány extrát társítva, józan konfigurációval járt nálunk harmadjára az Opel Crossland X. Az 1.2 Enjoy - nevéhez hűen - élvezhető.

Városban simán lehet az átlagnál dinamikusabban autózni még az alapmotoros Crossland X-szel is. Üléspozíciója emelt, így remek a kilátás


Teszteltük már turbós benzinesként és dízelként is az Opel legkisebb crossoverét, a Crossland X-et, a legtöbbet - legalábbis felénk - ugyanakkor minden bizonnyal a szívó benzines alapváltozatból fogják vásárolni. Most ezt próbáltuk.

Összkerékhajtás nincs, de jó téli abronccsal hóban sincs gond. Arra ugyanakkor figyelni kell, hogy kemény emelkedőn a második fokozatban elfogyhat a motor ereje


A Crossland X ugyanúgy tavaly érkezett, mint a Grandland X, de míg utóbbi az Év Autója Peugeot 3008 "villámosításával", előbbi a 2008, meg persze a Citroën C3 Aircross Opel megfelelője, kisautó alapú egyterű, ami a kor divatja szerint szabadidőautósított, azaz crossover. A 4,25 méteres karosszéria praktikusan körbeműanyagozott, hálásan a karcokat kevéssé mutató fényezetlen plasztikkal. Alapáron kapjuk a LED menetfényeket, opcióként a hátsó lámpák és a főfényszórók is LED-esek, utóbbiak fényerejükkel és automata reflektorukkal abszolút megérik a pénzüket.

Alapáron jár az okostelefon-kompatibilis, kihangosítós, érintőkijelzős audiorendszer, amire akár telefonunk navigációját is kirakhatjuk. A belső szélesség rendben van

Feláras a tologatható hátsó ülés és a szabályozható laphosszúságú első komfortülés. Utóbbit feltétlenül ajánljuk, előbbit inkább a hátsó ülés további állíthatóságai miatt


Az Enjoy alapfelszereltségű Crossland X nem csak kívül, belül is korrekt ellátmányú. Kapunk légkondicionálót, de még kihangosítós, érintőképernyős, Apple CarPlay és Android Auto kompatibilis IntelliLink audiorendszert, sávelhagyás-jelzőt és fáradtság-érzékelőt is, az extrák olcsók. Mindössze 50 ezer forint a kétzónás automata klíma, 80 ezer forint a zsebben hordható okoskulcs. Opcióként van változtatható laphosszúságú, AGR tanúsítványos komfortülés, ami szintén megéri az árát. Rendben van az anyaghasználat és a helykínálat is, négy felnőtt is elfér az átlagosnál magasabb üléspozíciója miatt kényelmes ki-beszállást adó utastérben.
Hirdetés

Ahogyan a PSA szeretné, már az ő motorjuk dolgozik az Opel emblémája mögött is. Ez persze nem baj, mert tényleg elég jó az 1,2 literes háromhengeres. Hangja kissé érces, kívülről sokan dízelnek vélik, fogyasztása városban a 8 litert közelíti, azon kívül 6 liter körüli

Első LED menetfényt alapáron kapunk, de megéri költeni a LED főfényre is, amivel LED-es hátsó lámpa is jár


Felvetődhet a kérdés, hogy megéri-e extrázni az alapmotoros Crosslandet, a válasz pedig egyértelmű igen. Nem kell ebbe feltétlenül erősebb motor. Az inkább puha, mint feszes futóművű városi mindenest paramétereihez mérten egészen jól viszi az 1,2 literes, háromhengeres benzines. Ennek két oka van, az egyik a nem egész 1,2 tonnás saját tömeg, a másik pedig a rövid áttételezésű váltó. Apropó váltó, bár az áttételezés rövid, a kar elképesztően hosszú, kissé bizonytalanul megvezetett úton járó. Ezzel az autóval tényleg nem fogunk versenyezni. A 100-as sprint 14 másodperc, a végsebesség 170 km/óra. Sokkalta fontosabb, hogy forgalom ritmusát abszolút lehet vele tartani, városban még dinamikus is. Autópályán a 130-at teljes terheléssel is tudja vinni, igaz, ott már közel 4000/perc a fordulatszám, erős a motorhang, ami pörgetve jellegzetesen háromhengeres. Viszont az alapjárat meglepően egyenletes és a jó zajszigeteléssel alig hallható. Fontos, mert stop-start ehhez a motorhoz nincs. Óriási előny a turbós változathoz képest, hogy míg az 98-as benzinnel tankolandó, ebbe jó a 95-ös is, amiből városban 7,5-8 liter is kell 100 kilométerre, országúton viszont simán közelíthető az 5,2 l/100 km gyári vegyes érték.

Alaphelyzetben is egész nagy, még nagyobbra bővíthető a csomagtér


Hegyen sokat autózók számára elgondolkodtató lehet egy erősebb motor, a komolyabb emelkedőkön teljes terheléssel ugyanis el lehet vérezni az alap Crosslanddel. Volt olyan budai utca, ahol kettesből egyesbe kellett visszakapcsolni, mindez havas úton téli gumival sem jött jól. Ez persze ritka eset. A legtöbb helyzetben meg lehet lenni a Crossland alapváltozatával is, ez is megteszi akár családi autónak is, hiszen csomagtere elég nagy, alaphelyzetben 410, a tologatható hátsó üléssel akár 520, üléshajtással és a tetőig pakolva 1255 literes. Autós szemmel tudjuk, hogy ez egy PSA alapú, PSA motoros Opel, de a végfelhasználó ebből valójában nem érez semmit. Ügyesen a márka arculatához illesztett, ugyanakkor a konkurencia nagyon erős körülötte. Épp a márkán belül, az akciósan 4 millió forinttól hazavihető Crossland X, illetve főként a tesztautó már 5 millió forint feletti ára mellett túl csábító a nagyobb, autószerűbb Grandland X, ami szintén elérhető 5 775 000 forinttól. Egy viszont biztos, az Opel nagyon ügyesen ült fel a crossoverek divathullámára, hogy az eddigieknél is jobban meglovagolja azt.

Divatos, elsősorban városi cirkáló, fényezetlen hátsó lökhárítójával (is) praktikus az alapmotoros Crossland X

Árak
Tesztmodell alapára
4 445 000 Ft (2018.01.20.)
Tesztautó ára
5 175 500 Ft (2018.01.20.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1199 cm3
Teljesítmény:
60 kW (82 LE) 5750 1/min-nél
Nyomaték:
118 Nm 2750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
14.00 s
Végsebesség:
170 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,2 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4212 mm
Szélesség:
1765 mm
Magasság:
1605 mm
Saját tömeg:
1174 kg
Össztömeg:
1690 kg
Tengelytáv:
2604 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
410-520 l
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
EURO 6
Hengerűrtartalom:
1199 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
manuális (5 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
118 Nm 2750 1/min-nél
Teljesítmény:
60 kW (82 LE) 5750 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
170 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
14.00 s
CO2-kibocsátás:
116 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,2 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,7 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2018.01.20. at 22:08
    Permalink

    Ettől a franccczia autótól jobb vétel a magyar Suzuki sx4scross mert a 110 Le- s változata olcsóbb és nagyobb is! Ja és a suzit rittkán kell majd hiba miatt szerelőhöz vinni. 😉

  • 2018.01.21. at 20:40
    Permalink

    Nagyon kétségbe lehet esve a PSA/Opel, ha ilyen felbeszélő cikket íratnak. Kipróbáltam néhány kis SUV-ot, végül a Vitaránál kötöttünk ki. Ekkorka szívó benzines motor utoljára a C Corsát tudta megfelelő dinamizmussal mozgatni, de akkor legalább még jutott 4 hengeres motor a kis autókba is….

  • 2018.01.23. at 13:25
    Permalink

    Tavaly ősszel vezettem egy ilyen 1.2-es szívómotoros 3 hengeres Izét. kb 20-25 km-t ,országút, két személy, semmi csomag.
    Az autóval nem volt bajom, de ez a motor. Életemben nem vezettem ilyen alulmotorizált valamit.
    Gázadásra a reakciója nulla. pl. 80 Km/h-ról negyedikben alig akart gyorsítani. 4 emberrel, csomagokkal halál lehet.
    Ne ilyen motorral vegyétek!

  • 2018.01.25. at 11:00
    Permalink

    Katona úr viccel ezzel a címmel? vagy lezsírozta az opellel, hogy ez az idióta cím kell mert nem fogy ez az 1.2-es lélekvesztő?
    14 másodperc….1 emberrel, optimális körülmények között, egy családdal bebútorozva, szarabb dinamikára, mint egy busz.
    komolyan mondom, ilyen hulladékokat nem engednék az utakra, mert életveszélyes. aki nem akar haladni és megfelel ez a busz dinamika, az mehet busszal, telekocsival,vonattal stb-vel. ennek fényében egyébként a városi 8 liter maga a megtestesült tragikomédia.

    nem azt mondom, hogy 300 lovas legyen minden kocsi, de az ilyen hulladék erőforrást max segédmotorba rakják. egy bizonyos kg felett legyen már egy rohadt minimum érték az erőforrást illetőleg, egy 1200-1300 kg-os kocsiban legyen minimum 140 lovas motor. 2-3 emberrel ebből az 1200kg-ból gyorsan 1400-1450kg lesz, és még csomagokat nem számoltam, szóval inkább a 160-180ló az ideális, kellemes és ez még azért nem egy versenygép.

    sok esetet olvastam és már láttam (nyilván), hogy gyenge autókkal busz mögé, kamion mögé beragadnak és ha 2 ilyen gyengemotoros bohóc beragad, mert nem mer előzni (mert pont ezért nem is mer előzni), akkor megvan is van szépen az országúti karaván. mert busz plusz 2 ilyen bohócot már nem olyan könnyű azért megelőzni, főleg úgy, hogy nyilván egymás seggében grasszálnak, követési távolságot már nem tartanak (minek?????), ha valaki meg szeretné őket előzni, nehogy véletlen segítsék az előzést, ha ők maguk nyomorékok. szóval, a gyenge motor plusz gyenge vezetési kultúra > nem jó.

  • 2018.02.03. at 10:43
    Permalink

    Crossland tulajdonos vagyok már kb. egy hónapja. Vásárlás előtt Én is komoly dilemma előtt álltam, hogy melyik motort válasszam. Teszteltem először a fenn említett 82 Le-s verziót. Egyáltalán nem győzött meg. Gyakorlatilag csak belvárosban használható (lakás-Tesco útvonalon). Ezután sikerült tesztelni a turbós, 110 lovas változatot. Ez volt maximálisan a befutó. Árban aki megteheti áldozzon rá, mert megéri. Dinamikus motor,alig érezhető turbo lyuk. 2-3 ezres fordulatnál brutális gyorsulás. Nekem a hárrom hengeres hangja kifejezetten tetszik. 😊

  • 2019.09.05. at 20:20
    Permalink

    Bezettem egy hétvégét ilyen motorral. Tényleg csak városban jó, autópályán 130-nál két személlyel már padlógázzal mentünk, néha hármasba váltottam vissza egy-egy emelkedő leküzdéséhez, közben pedig ötösben is bőg a motor. Elsőnek hiányoltam a hatost, utána rájöttem, hogy semmi értelme nem lenne, mert soha nem lenne kapcsolva, mert nem elég hozzá a motor (negyedikben 70-nél szól a váltásjelző)
    Ez így balesetveszélyes, mert semmi tartalékod sincs.
    Utána főúton mentem és városban, de szánalmas volt, hogy egy enyhe lejtőhöz kettesben vissza kellett kapcsolnom negyvennél. Közben pedig 7 litert fogyasztott vegyesben.

    Nem értem ezeket a PR cikkeket, remélem, jól megfizetnek. De ennek nincs értelme, hogy tagadjátok a valóságot, és megpróbáljátok előnyként beállítani a hátrányokat, miközben ez az autó egyszerűen alulmotorizált.

Vélemény, hozzászólás?