Az utolsó években autónként tízezer forintot kértek a vizsgabiztosok (a kép illusztráció, a fotó forrása: ugyeszseg.hu)
A Pest Megyei Kormányhivatal közlekedési hatósági feladatokat ellátó vizsgaállomásán kormánytisztviselőként dolgozó négy vizsgabiztos és két pénztáros nem sokkal a vizsgaközpont 2003-as nyitása után kezdtek el a járművek műszaki vizsgáztatásával kapcsolatos korrupciós rendszert kialakítani. A járművek műszaki vizsgáztatása, a vizsgaszervezés és egyéb adminisztratív feladataik ellátásakor, beosztásukat felhasználva jutottak jogtalanul rendszeres jövedelemhez.
Mindezt rendszerint ugyanazokkal a hatósági eljárásban meghatalmazottként részt vevő ügyintézőkkel intéztették, akik a műszaki vizsgáztatás díjában felszámolták az ügyfeleiknek a kenőpénzt is.
Az előre meghatározott tarifa eleinte kétezer, majd ötezer, az utolsó években pedig tízezer forint volt. Ezért az összegért gyors és gördülékeny ügyintézést, a hatósági eljárások időpontjainak folyamatos biztosítását, illetve a vizsga alatti kisebb javítások engedélyezését, esetenként apróbb műszaki hibák figyelmen kívül hagyását tették lehetővé.
Nagyjából százezer esetben fogadtak el kenőpénzt a vizsgabiztosok a műszaki vizsgáztatásért
A műszaki vizsgáztatást támogató informatikai rendszer 2009. július 13-ai elindításától a műszaki vizsgabiztosok 2019-es lebukásáig az ügyintézők 55 154 olyan eljárást kezdeményeztek, amely során vesztegetési pénzt adtak a vizsgáztatásért. Bár ezen időpont előtt pontos adatok nincsenek, becslések szerint összesen nagyjából százezer esetben fogadtak el kenőpénzt. A pénztárosok és a vizsgabiztosok munkáját a vizsgabázis egy másik munkatársa is segítette, aki a vesztegetési pénzeket átvette a vizsgaállomás különböző - kamerával nem megfigyelt - területein az ügyintézőktől.
A pénzt a műszak végén összegyűjtötték, majd a vizsgabiztosokkal maguk között szétosztották.
A vizsgabiztosokat 2019 júliusában fogták el a hatóságok, az ügy részletes vizsgálata pedig a napokban fejeződött be. Minden segítőjükkel együtt ötven ember ellen emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügyészség közleményében külön felhívta a lakosság figyelmét, hogy a hivatalos személynek hivatalos eljárásával kapcsolatban bármely ajándék és pénz átadása bűncselekménynek számít.
Forrás: MTI