Mire nem fizet a casco sem?

Casco védi autóját? Csak háború ne legyen

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A minap több autó vált a tűz martalékává Budapesten, hát utánanéztünk, milyen csúnya esetekben nem fizet a biztosító még akkor sem, ha casco védi joggal féltett kedvencünket.

Két autó teljesen kiégett, három másik megrongálódott múlt vasárnap hajnalban Budapesten a XIII. kerületi Alig utcában, a Lehel tér közelében keletkezett tűzben. Személyi sérülés szerencsére nem történt, de a tulajdonosoknak kész katasztrófa persze az is, hogy ha nem volt cascójuk, autójukat, s annak értékét sajnos úgy bukták, ahogy volt. A kötelező biztosítás az ilyen balesetekre nem jelent védelmet, de vajon melyek azok a káresemények, amikor a drága casco is kevés? Mert – ki ne tudná – a casco felettébb drága, ha nem is mulatság. Biztosítótól, még inkább a biztosított új vagy használt jármű értékétől, az önrésztől és az egyéb körülményektől függően havi több ezer, nem ritkán több tízezer forintos költség, olyan kiadás, amit nagyon nem mindenki engedhet meg magának. Nyilván cascóból sem csupán egyféle létezik – van ugye kifejezetten lopás elleni. Elemi károknál vagy a következőkben sorolt eseményeknél az sem fizet.
Hirdetés
Miként a neve is mutatja, a kötelező biztosítás (kgfb) mindenki számára kötelező, aki részt kíván venni a közúti közlekedésben, fedezetet pedig – általában - a másoknak okozott károkra nyújt. A casco ezzel szemben a saját autónkban keletkezett károk – egy részét – téríti meg az autó értékétől, az önrésztől és az egyéb körülményektől függő mértékben. Az alap casco rendszerint tartalmazza az elemi kár, lopás, rongálás, üvegtörés elemeket, hogy a baleset, sérülés, poggyász, stb. irányt most ne is említsük. Van casco csak lopásra, illetve a részleges casco fogalom elég tág ahhoz, hogy bármilyen kockázati elemet fedezzen – ahogy az ügyfél kívánja.
Hogy az se legyen teljesen nyugodt, akinek teljes körű casco biztosítása van: a kár kifizetésének a szerződés érvényességén kívül rengeteg feltétele van. A biztosító bizony mentesülhet a kifizetés alól, amennyiben a gépjárművet érvényes jogosítvány nélkül vezették, ha gépkocsivezető gyógyszer vagy alkohol hatása alatt állt, ha gépkocsivezető szervezetében kábítószer használata kimutatható, ha a gépjárművet nem rendeltetésszerűen használták, ha a baleset összefüggésbe hozható a gépjármű elhanyagolt műszaki állapotával, vagy lopás esetén, ha a védelmi rendszer nem felelt meg az előírásoknak. Ezeken kívül még elutasításra adhat okot, ha a kár összefüggésbe hozható háborús eseménnyel, nem engedélyezett átalakítással.
Jákfalvi Zoltánnal, az alkuszok szerint gépjármű-biztosításban etalon Generali-Providencia termékfejlesztési csoportvezetőjével beszélgetve arra jutunk, hogy egy esetleges háborús helyzet az, amikor a cascósok is foghatnák a fejüket, ám egyrészt ekkor nem feltétlen az autó lenne az, amit féltünk, másrészt egész jó esélyünk van arra, hogy a 2. Ukrán Front még egyszer nem tör be az országba.
Van cascónk, s füstbe megy az autó/rádől a fa/belecsap a villám/elönti a víz/huligánok rongálják meg mondjuk egy focimeccsre menet? Ezek mind biztosítási események, s a kár nagy részét fizeti a biztosító. Nem biztos, hogy alapszolgáltatásként, de fizeti. Ezért van, ezért kerül annyiba, amennyibe. A háborús esemény azért kizáró ok, mert annyi pénze egy társaságnak sincsen, hogy felelősséggel vállalja az akkor okozott – vélhetően sok-sok ezer vagy millió – kár megtérítését.
A cascós biztosítási eseményeknek úgy a negyede általában üvegkár – mondja Jákfalvi, úgynevezett problémás eset náluk 1-2 százalékban fordul elő. Ez sem kevés persze az éves szinten több mint 20 ezres számhoz viszonyítva. Egy, az Alig utcaihoz hasonló tűzeset szerencsére ritka, ellenben egy jó kis kőfelverődés körüli tudnivalókról itt olvashat, ha pedig bírja az autózás egyre riasztóbb költségeit, s nyugodtan szeretne aludni, kössön casco biztosítást, alkalmasint kifizetődő.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

6 thoughts on “Mire nem fizet a casco sem?

  • 2017.10.30. at 13:07
    Permalink

    „ha a kár összefüggésbe hozható háborús eseménnyel” Ez konkrétan mit jelent?????????????

    Mellébeszélés helyett egy konkrét megfogalmazást kérünk tisztelt szerkesztő úr!

    Mert ez csak mellébeszélés: „Jákfalvi Zoltánnal, az alkuszok szerint gépjármű-biztosításban etalon Generali-Providencia termékfejlesztési csoportvezetőjével beszélgetve arra jutunk, hogy egy esetleges háborús helyzet az, amikor a cascósok is foghatnák a fejüket, ám egyrészt ekkor nem feltétlen az autó lenne az, amit féltünk, másrészt egész jó esélyünk van arra, hogy a 2. Ukrán Front még egyszer nem tör be az országba.”

    Mi minősül annak és mely esetekben?

    Köszönöm előre is.

    Bár szerintem erre nem ad választ senki mert valoszínüleg ez már az üzleti titok kategóriába esik a biztosítók részéről,ugyanúgy mint az ” X ” tényező, és az ” Y ” tényező amik alapján az általános gyakorlatban levonnak a kártérítési összegekből elfogadható ésszerű értelmes logikus és tényszerű magyarázat nélkül.
    Ez van és ennyi, ha elfogadja jó,ha nem úgy is jó. Ez a biztosítok hozzáállása a tapasztalat alapján.

  • 2017.10.30. at 13:07
    Permalink

    Válságban ne fizessetek cascot! Hiszen a jelen válság a pénzintézetek és azok bűnöző alkalmazottai miatt van!
    Régebben 10 hónap után, miután jelentkeztem egy káreseménnyel, közölték hogy megszűnt már rég a cascom, ők felmondták! Egy sort nem írtak, hogy miért, hogyan. A 10 db. befizetésemet természetesen visszaköveteltem, gyak. megtérült a károm.
    Ugyan azóta is volt cascom, de csak rel. rövid ideig és ha nagyon kedvező volt az ajánlat, egyszóval tényleg csak ha NEKEM megérte – nem a biztosítónak!

  • 2017.10.30. at 13:07
    Permalink

    igen ez is egy fajta lenyúllás, és van még olyan ember aki mégis fizeti a kascot!!!
    Amikor zsebreteszik a pénzt mindent igérnek de kifizetetni a kárt 1 % esély!!!!

  • 2017.10.30. at 13:07
    Permalink

    Nekem is van cascom.Egy reggel arra mentem le,hogy valaki a parkolóban nekikoccant,összetörte a lökhárítót.Kiküldték a kárszakértőt aki rosszabb volt,mint egy diktátor.Kiabált,parancsolgatott,és megkért,míg ő az egyik papírt tölti,én töltsem a másikat (mindkettő az ő dolga) mert nem ér rá!Majd kaptam a levelet,hogy sajnos nem fizetnek,mert a kötéskor készített kép „szétesik,pixelesedik” mire ránagyítanak.Most őszintén!Ez az én problémám???Kész az új színrefújt,pénzembe nem került,de a szerelő még mindig nem kapta meg a fizetségét a munkájáért…szerintem fölöslegesen fizetem 🙁

Vélemény, hozzászólás?