Milliárdos adócsalás az import használt autók piacán
Majdnem másfél milliárd forintot csaltak el külföldi használt autókkal!
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Rövid időn belül két költségvetési csalást is lelepleztek a NAV pénzügyi nyomozói.
Több éve együttműködik a NAV az Autós Életciklus Érdekképviseleti Nagykoalícióval, valamint a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületével annak érdekében, hogy eredményesen vegyék fel a harcot a költségvetési csalást elkövetőkkel szemben. Az együttműködés eredménye többek között, hogy az elmúlt hetekben több olyan ügyet göngyölítettek fel, ami a külföldi gépjármű beszerzésekhez kapcsolódik. A csalásban érintett autók többsége Németországból érkezett, de egy részük Belgiumból és Horvátországból származik. Többnyire Audi, BMW Ford, Mercedes és Volkswagen termékek érintettek, amelyeket magánszemélyeknek és gazdasági társaságoknak értékesítettek.
Közös jellemzője ezeknek a bűnügyeknek, hogy bűnszövetségben, bűnszervezetben követik el, strómanok nevére bejegyzett, fiktív gépjármű kereskedő társaságok felhasználásával. A közbeiktatott gazdasági társaságok az adóbevallásukat nem, vagy csak minimális adattartalommal teljesítették, adót egyáltalán nem fizettek. Előfordult olyan eset is, hogy törvényellenesen, a különbözeti adózás szabályai szerint állapították meg és vallották be a fizetendő áfát. Ezekben az ügyekben – a nyomozás eddigi adatai szerint – a központi költségvetésnek okozott kár megközelíti az 1,3 milliárd forintot!
A nyomozók az egyik eset kapcsán két főt vettek őrizetbe, további három főt pedig gyanúsítottként hallgattak ki. Közülük ketten tényfeltáró beismerő vallomást tettek. Ügyükben a nyomozóhatóság zár alá vett több ingatlant és járművet a vagyonelkobzás biztosítására. Továbbá a bűncselekmény elkövetéséhez használt gazdasági társaság bankszámláján kezelt pénzösszeget is zárolták, amelynek értéke több tízmillió forint. A másik ügyhöz kapcsolódó nyomozásokban hét büntetőeljárást egyesítettek. Több, mint 1400 jármű esetében gyanítható, hogy azokat valamelyik fiktív cégen futtatták át. Ebben az ügyben jelenleg 30 gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság, valamint 12 közbeiktatott cég érintett. Az akcióban mintegy 200 millió forintot érő vagyontárgyat zároltak, továbbá hét, a gépjármű-kereskedelemből ténylegesen hasznot húzó személyt meggyanúsítottak. Az elkövetők büntetése akár 10 év szabadságvesztés is lehet.