Miből vegyünk autót 2024-ben?
Fizetett hirdetés
Itt egy kis segítség az autóvásárláshoz használható hitelekről
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Ami az autóvásárlást illeti, általában nem az a kérdés, hogy akarunk-e új autót. Inkább az, hogy honnan lesz rá pénzünk.
A finanszírozás nehézségei
Az autóvásárlásnak mindig a finanszírozás a legkritikusabb pontja. (Lássuk be, hiába tapasztaltunk nemrég ilyesmit, ma már egyáltalán nem tekinthetjük tipikusnak azt a helyzetet, hogy egy autóra hosszú hónapokat vagyunk kénytelenek várni. Ez inkább szokatlan, mint természetes.) Az viszont gondot jelenthet, ha a hitelek kamatai hosszú távon magasak, és nem is igen mutatnak hajlandóságot arra, hogy csökkenjenek. A lakáshitelek kamata részben kormányzati intézkedéseknek köszönhetően immár csökkenésnek indult, de ezt a többi hiteltípus nem igyekszik követni. A legtöbben pedig hitelből veszünk autót, így érdemes jól megválasztani, hogy milyen hitel legyen az.
Milyen hitelt lehet érdemes használni?
A leggyakoribb megoldások az autóvásárlási személyi kölcsön és az autólízing. A lízing jó megoldás lehet, de egyáltalán nem véletlen, hogy inkább cégek élnek vele. A lízing több kötöttséggel és papírmunkával jár, és általában nem is olcsóbb, mint a kölcsön. A személyi kölcsön ezzel szemben szabadon felhasználható. Az autó egyből a mi nevünkre kerül, és ráadásul a pénzből az átíratás költségét is fizethetjük, illetve bármit, ami még felmerül. A kölcsön előnye, hogy a pénzt egy összegben megkapjuk, az autónkon nem lesz zálogjog, sőt, ha nem kifejezetten autóvásárlásra vesszük fel, akkor a vásárlást igazolni sem kell. A kölcsön törlesztőrészlete a futamidő végéig fix, és akár 10-12 millió forint is elérhető.
Ha 5 millió forintot igényelnénk, amihez havi 500 ezer forint jövedelmet igazolnánk, akkor a MagNet Bank ezt akár 11,47 százalékos kamat mellett tudja kínálni. Ehhez jövedelem- érkeztetést (havi 250 ezer forint) és havi négy tranzakció végrehajtását kell vállalnunk a banknál nyitott bankszámlánkon. Kezdeti költséggel nem kell számolnunk.
Jelzáloghitel is jöhet?
Nem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy autót szabad felhasználású jelzáloghitelből is lehet venni. Itt alacsonyabb kamatokkal kell számolnunk, akár 9 százalék alá is becsúszhatunk. Így, míg a fenti paraméterekkel igényelt személyi kölcsön havi törlesztőrészlete 100 ezer forint körül mozog, egy ugyanilyen jelzáloghitelért akár 10 ezer forinttal is kevesebbet kell fizetnünk havonta. A jelzáloghitelek futamideje pedig jóval hosszabb is lehet a személyi kölcsönöknél megszokott 7-8 éves maximumnál.
Egyéb lehetséges megoldások
Az autóvásárláshoz használhatunk olyan hiteleket is, amelyeket talán már igényelnünk sem kell, mert a rendelkezésünkre is állnak. Ilyen lehet a hitelkártya és a folyószámla-hitelkeret. Kézenfekvő lehet, hogy a meglévő hitelkeretünk terhére vásárolunk. Kényelemben ez minden más megoldásnál kedvezőbb lehet, de anyagilag nem valószínű. A hitelkeret típusú hitelek kamata magas, és ráadásul nem is feltétlen van akkora keretünk, ami egy autóvásárlás során fedezné a szükségleteinket. Ha viszont olyan hitelkártyánk van, amelyikhez pénzvisszatérítési lehetőség tartozik, és azt az üzemanyag után is megkaphatjuk, akkor jól járhatunk, ha erről fizetjük a tankolást. Körültekintő használat mellett a hitelkártyával spórolhatunk is.
Cikkünk összeállítását a BiztosDöntés.hu segítette.
Hitelből semmiképp. Ha nincs elég korpa nem veszünk. Ennyi.