Mi a teendő, ha eladtuk autónkat?

Autóeladás után is marad még kötelezettség. Nézzük, hogy mit is kell tenni!

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Sikerült végre túladni a hirdetett használt autón? Öröm, de teljesen fellélegezni még nem lehet, ugyanis marad még teendő a szerződés aláírása után is.

Őszinte, részletes hirdetéssel és ugyebár igényes fotókkal adható el egy autó gyorsan és könnyedén, meg persze olyan árral, amilyet adnak érte. Ha minden stimmel, tapasztalataink szerint egy-két hét alatt túl lehet adni a legtöbb autón - nem reklámként, de hol máshol, mint a használtautó.hu oldalon hirdetve. Öröm a szerződés aláírása (ami ugyebár a jogszabálynak megfelelő kell legyen, letöltés itt), sokszor ugyanakkor könnyekkel teli a búcsú a minket évekig szolgáló járgánytól, még akkor is, ha az aktuális igényeinknek már nem felelt meg, de ugyebár ott a sok kellemes emlék az együtt töltött időkből.

Nos, akármilyen is a búcsú, teendő mindenképp akad az eladott járgánnyal is. Törzskönyvét ugyebár forgalmi engedélyével együtt átadtuk vevőnknek, kell azonban maradjon nálunk legalább két eredeti példány az adásvételi szerződésből, abból egyet ugyanis az aláírástól számított 8 napon belül le kell adni valamelyik okmányirodában. Akár személyesen, akár meghatalmazott által, de lehetséges postai úton is, sőt (magánszemélyek közötti szerződés esetén) szkennelve a Nyilvántartó weboldalon keresztül is. Bár a szerződés bármelyik okmányirodához beadható, javasolt a lakhely szerintihez adni/küldeni, úgy ugyanis azonnal feldolgozzák, míg másik helyhez benyújtva először oda továbbítanák azt.
Egyéb kötelező teendő nincs, ajánlott annál inkább. Fel kell ugyanis mondani az autóra kötött biztosításokat, különben a biztosítási díj számon kérhető lesz, még akkor is, ha már nincs mit biztosítani. A biztosítást tehát az érdekmúlásra hivatkozva, természetesen az adásvételi szerződés másolatának megküldésével mondhatjuk fel, mind a kötelező felelősségbiztosítás, mind pedig a casco esetében. Ha korábban előre befizettük a díjat, azt visszakapjuk a biztosítótól.
Hirdetés
Autóeladás esetén átírathatjuk az arra vásárolt éves autópályamatricát is, s parkolási engedélyünket is tovább vihetjük új autónkra. Utóbbihoz azonban egyes önkormányzatok kérhetik, hogy adjuk le a korábbi rendszámra kiadott matricát, illetve annak lekaparás utáni maradványait. Ezeken kívül azonban nincs más teendő az eladott autóval, mint kipakolni annak összes pakolórekeszét, s persze átadni összes tartozékát az új tulajdonosnak.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

14 thoughts on “Mi a teendő, ha eladtuk autónkat?

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Szerencsére hogy még azt nem vezették be hogy eladáskor is adót kell fizetni az eladónak.
    De érdekes..amikor vásárol akkor VAGYONSZERZÉSI ILLETÉKET kell fizetni de amikor eladja akkor mint
    VAGYONVESZTÉS gyanánt azt vissza nem adják !!

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Ha eladja az autóját, az után már nem kell adót fizetni, ugyanakkor az eladás évében még Önt terheli a gépjármű teljesítményadója. Ha az autót bontóban adja le, forgalomból véglegesen kivonja, akkor is a következő évtől szűnik meg az adófizetési kötelezettsége.

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Azt szeretném kérdezni hogyha eladom az autót és nem veszek másikat kell-e utána adót fizetni? Vagy levetetem a rendszámot és bontóba eladom?Köszönöm.

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Legyszi javitsatok a cikket, online NEM az ugyfelkapun lehet bejelenteni auto eladasat, hanem a nyilvantarto.hu oldalan! Igen, tudom, az ugyfelkapus ugyfelszolgalat is azt mondja, ha felhivod oket, hogy naluk lehet, de nem lehet. Az ugyfelkapun annyit lehet csinalni, hogy elore kitoltod az adatokat, hogy elokeszitsek az ugyedet, es gyorsabban haladjon, amikor majd bemesz szemelyesen! A nyilvantarto.hu-n ezzel szemben fel lehet vinni az adatokat, majd feltolteni a szkennelt adasvetelit, es meguszod az okmanyirodat.

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    A hatóságokat nem érdekli mit csinál a vevő. Amíg nem méltóztatik átíratni, a te neveden marad az autó és téged vonnak felelősségre. Mivel mi el voltunk utazva és nem kaptuk meg az értesítéseket hogy tiltakozni tudjunk, kb. 600.000 Ft-ot hajtottak be (egyszerűen le vonták a számlánkról, csak akkor vettük észre mikor kellet volna a pénz és nem találtuk a számlán…

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Melyik törvény vagy határozat szabályozza ezt?
    Eladtuk az autót, bejelentettük a kerületi okmány irodába, és külföldre utaztunk.
    2 éven belül, kb. 600.000 Ft.- parkolási végrehajtást vontak le a számlánkról, mivel az uj tulaj nem íratta át!
    Mit lehet tenni a már rég végrehajtott összegek valamilyen módon való vissza szerzésére?

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Elvileg , ha maradéktalanul eleget tettél a bejelentési kötelezettségnek , akkor már a vevő trehányságát a hatóságok ” díjazzák ” a továbbiakban .

  • 2017.10.30. at 00:34
    Permalink

    Én értem, hogy az eladónak be kell mutatni az adásvételi szerződést az okmányirodába 8 napon belül. Mi van akkor, ha a vevő ennek ellenére sem íratja át az autót? Az én tulajdonom maradt? ha
    valami történik vele akkor engem húzkodnak meg? Én fizetem a büntetést? A vevőnek semmiféle kötelezettsége nincs, nem vonják felelősségre? Őt nem büntetik? Köszönöm válaszát.: [email protected]
    Ki tud segíteni ebben?

Vélemény, hozzászólás?