Megúszható a gumicsere? Nem!
Érdemes kivárni a sorokat és túlesni a gumiváltáson
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Bejött a nyárias idő, ez pedig tumultust okoz a legtöbb gumisnál. Nem ajánlott a tömeg eltűnésére várni, a téli abroncs ugyanis nagyobb fékutat ad és jobban is kopik.
Vajon érdemes odázni a gumiváltást, megvárni, amíg elül a tömeg, vagy sorszámot kell húzni és mihamarabb túlesni a gumicserén? Határozottan az utóbbit javasoljuk! Nyárigumi-tesztünk ugyanis egyértelműen kimutatta, hogy az évszaknak megfelelő abronccsal jelentősen jobb tapadás, rövidebb fékút, magasabb kanyarsebesség érhető el. A tesztelt új, télen a téliek közül legjobb Michelin Alpin A4 nem csak a nyáriakhoz mérten volt gyengébb a március eleji, még nem is magas, 10-12 Celsius fokos hőmérsékleten, hanem önmagához képest is. Az őszi/téli teszten ugyanis 4-5 Celsius környékén méterekkel szerényebb fékutat adott.
Cserélni tehát ajánlott, ahogyan olcsó helyett minőségi abroncsot vásárolni is. Kilométerre lebontva ugyanis minimális különbség adódik az olcsóbbak és a drágábbak között. Ráadásul magasabb élettartamuk miatt lehetséges, hogy hosszú távon az újonnan drágább prémiumgumik lesznek az olcsóbbak. Ha pedig azt vesszük, hogy utóbbiakkal számos koccanás, ráfutásos baleset is elkerülhető lehet, feláruk sokszorosan megtérülhet. Amivel lehetséges még spórolni, az a gumiméret. Előfordulhat, hogy az eredetileg felszerelt helyett másikat választva több tízezer forint is a zsebünkben maradhat. A gyári szerelésűtől természetesen csak a megengedett váltóméreteken belül maradva szabad eltérni.
Ha az abroncs már megvan, arra természetesen vigyázni is kell. Járdára például közel merőleges szögben ajánlott parkolni, hogy ne a gumi oldalfalát horzsoljuk, abból ugyanis akár szakadás is lehet. Ajánlott lehet legalább szezononként váltani az első és a hátsó abroncsokat, a hajtott tengelyen ugyanis nagyobb a kopás. Elsőkerékhajtású autónál akár 10 ezer kilométerenkénti csere is ajánlott lehet, úgy ugyanis elkerülhető, hogy hátra érezhetően nagyobb kopású abroncsok kerüljenek, ami nem szerencsés. Az első abroncsok tapadásvesztése ugyanis a kormányon hamarabb érezhető, mint a hátsóké, amit leginkább csak a far kitöréséből lehet konstatálni.
Óvni a gumikat nem csupán a gyakori cserével, a rendszeres futóműállítással - és persze a kátyúk elkerülésével - is érdemes. Ezért aztán ajánlott a gumicseréket (felnire szerelt abroncs esetén) sem otthon, hanem szakműhelyben végeztetni, ami persze további költség, de a futómű ellenőrzése hozzájárulhat ahhoz, hogy az abroncsok ne kopjanak félre az esetleges elállítódástól, így pedig a lehető legtovább szolgáljanak.
Aki tehát még nem jelentkezett be gumisához, az tegye meg mihamarabb, abban már most biztosak lehetünk, hogy a téli idő nem fog visszajönni, azaz itt van a nyári gumik szezonja. Felnire szerelt gumi esetén (ami ugye otthon is cserélhető lenne) az árak jellemzően kerekenként 1000-1500, a mindenképpen gumishoz szólító gumiszerelésnél 1500-2000 forint környékén alakulnak. Az otthoni munka megspórolását is figyelembe véve ennyit meg kell érjen a kiadás, ami bőven meg is térülhet azáltal, hogy az esetleges - az abroncsok idő előtti elhasználódását okozó - futómű-hibákat a szerviz - remélhetőleg - ki fogja szűrni.
Szeretnénk önnek segiteni!
Ha még nem vásárolt téligumit, itt megteheti! http://teligumiabroncs.hu
„nyári abronccsal télen, hóban, fagyban nagyságrendekkel nehezebb közlekedni, mint nyárival”
Hogy is van ez? 🙂
Én ólomsúlyt használok, hiszen járt útról járatlanra… (Autós)
[i]„Ezért aztán ajánlott a gumicseréket (felnire szerelt abroncs esetén) sem otthon, hanem szakműhelyben végeztetni”[/i]
Azt nem értem, miért ajánlott (nem a gumis zsebe, hanem az autós szempontjából) több ezer forintért leszedni, majd meghúzatni négyszer 4-5 csavart. Ez egy szép tavaszi délutánon otthon félórás móka. De a cikkírónak nagyon jól mehet, ha megér neki cca. 6000 Ft-ot az, hogy óriási munkával ne saját maga cserélje ki a kerekeket. Én személy szerint nyugodtabb is vagyok, ha magam csinálom, főleg mióta elveszítettem egy kerékcsavart a gumis hanyagsága miatt. Futómű ellenőrzést pedig a hagyományos gumiszervizekben nem csinálnak, ahogy többnyire cipőt sem lehet venni a fehérneműboltban. Ez két különböző szakma.
[i]
„Elsőkerék-hajtású autónál akár 10 ezer kilométerenkénti csere is ajánlott lehet, úgy ugyanis elkerülhető, hogy hátra érezhetően nagyobb kopású abroncsok kerüljenek”[/i]
Azt az abroncsot, ami 10 ezer kilométer alatt ilyen szinten elkopik, már rég megette a fene.
Csodálom, hogy kimaradt a legelterjedtebb bullshit, hogy minden szezonban centríroztassuk újra az abroncsokat, ha kell, ha nem, mert az milyen jó és biztonságos. 🙂
Ólom súlyokat már nem lehet használni. (Gumis)
Tipikus gumis nem állít futóművet! Vagy komplett nagyszerviz kellene szezononként?
Még egy „tipp”:
az ólom súlyokat félévente cserélni kell, mert a kozmikus háttársugárzás elnyelése miatt jelentősen megnő a tömegük, így biztosan elmegy az egyensúly – „remélhetőleg”! 😉