Megtaláltuk a tökéletes családi autót? Renault Scénic teszt

Renault Grand Scénic 1.6 dCi Privilége teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Csendes, erős, kényelmes, tele van hasznos ötletekkel, az összeszerelési minősége korrekt, és mindezt értékarányos áron nyújtja: ez a Renault Scénic 1.6 dCi 130 Privilége.


A Renault Scénic voltaképpen nem más, mint az aktuális Mégane családbarát, férőhelyet és praktikus ötleteket gazdagon kínáló egyterű változata. A típus 1996-ban önálló kategóriát teremtett, el is nyerte az Év autója 1997 címet, sikere pedig most, a harmadik generációnál járva is jóformán töretlen. Legutóbb alapellátmányos, belépő dízeles változatával már megmutatta, hogy abszolút józan választás, mostani tesztautónk pedig két újdonsággal is szolgál: egyrészt 1,6 literes, hipermodern dízelmotorja vadonatúj, másrészt a Privilége a Scénic-paletta krémje, tehát dupla kényeztetésre számítottunk. Mindezt tetézte, hogy Grand, azaz a nagyobb, ráadásul 7 üléses karosszériával járt nálunk az egyterű – a számszerűen pontos növekedés a normál modellhez képest 216 mm, amely összességében 4 560 mm teljes hosszúságot jelent. Külső jegyeivel nem sok pluszt mutat a Privilége, fémes hatású, matt felületű kilincseket, valamint fényes, fekete tükörházakat kap, sztenderd a 17 colos, csillagmintázatú könnyűfém felni (ezt a tesztautónál plusz 30 ezer forintért „gyémánthatású” fényezéssel bolondították meg), továbbá a beltér színvilágában feltűnik az elegáns, de kényes bézs árnyalat.
A műszerfal felső része viszont szerencsésen sötét, barnás árnyalatú - így nem tükröződik a szélvédőben. Örülhetnek a szimmetria-kedvelők, a műszerblokk középre került, egyedül az órákat megjelenítő kijelző került kissé a vezető irányába elmozdítva, és itt mással is játszottak a tervezők. A színes grafika változtatható, aki például nem szereti az oszlopgrafikonos üzemanyagszint-jelzőt, vagy éppen a hasonló fordulatszámmérőt, az választhat hagyományos, számlapos-mutatós dizájnt, türkiz vagy sárga alappal. A futurisztikus kijelzőhöz mérten nincs túlbonyolítva a középkonzol, a hifi és a klíma kezelőegységén kívül mást nem is tettek oda a franciák. A fedélzeti számítógép a jobb oldali bajuszkapcsoló végéről lapozható, a kormányoszlopról a hifi, a bőr hatású kárpitba varrt kormányról a tempomat kezelhető. Mivel a Privilége esetében alapáras az automata Renault kártya, a váltókar alatti résbe sem kell azt beilleszteni, a Scénic „zsebből” engedelmeskedik az indítási parancsnak, kiszállásnál pedig - néhány lépesre eltávolodva - elegánsan kezeli a zárakat is.

Az első és a második sor üléseihez 25 ezer forintért a fejet körbeölelő „komfort” fejtámla rendelhető, az első ülések kényelmesek, átlagos testmagasságig a fél méter hosszú ülőlapok a combot kellően alátámasztják, míg a középső sorba három önálló, sínen tologatható, állítható háttámlás szék jutott, Isofix rögzítési ponttal. A csomagtartó padlójába rejtett két, normál fejtámlás pótülés könnyen, a csomagtér felől egyetlen mozdulattal elővarázsolható, és jó hír, hogy teljes létszámmal is marad 208 liternyi hely a poggyászoknak. Hogy leghátul mekkora a kényelem, az a középső sor beállításától függ, a lábtér 80 és 210 mm között változhat – utóbbinál értelemszerűen a középső sorban a minimális érték adódik. A csomagtartó kapacitása a már említett 208, illetve 5 üléssel 564, csak az elsőkkel 1 863 liter, ha pedig nem csak lehajtjuk, hanem ki is szereljük a középső üléseket, akkor plafonig pakolva bő két köbméter (2 063 liter) áll rendelkezésre. Pici negatívum, hogy az ülésdöntéssel nem sík a padlófelület, ellenben az autó belső méreteit érzékelteti, hogy a vezetőülésig mérve 190, lehajtott jobb első üléstámla esetén 275 cm hosszú tárgyak is szállíthatók. Az apróbb holmiknak annyi hely jut, hogy nem árt fejben tartani, mit és hova pakolunk: a Renault szerint 92 liternyi rejtett zug áll rendelkezésre, beleértve a kesztyűtartót, az ajtózsebeket, a hatalmas üreggel bíró, tologatható középső kartámaszt, és a padlóba süllyesztett csempészrekeszeket is.

Hirdetés

A fenti tulajdonságokat persze eddig is elmondhattuk a típusról, de az 1,6 literes dCi turbódízel vadonatúj fejlesztés. Ma már az összes jelentős gyártó rendelkezik 1,6-os gázolajossal, így a Renault sem tehetett mást, elkészítette a sajátját, mely nem a kedvelt 1,5-ös dCi-ket váltja, hanem 130 lóerejével a korábbi 1,9-est nyugdíjazza. A motor hidegen indítva is rendkívül csendes, megkímél a dízeles zakatolástól, rezonálástól, és amint azt zajmérésünk igazolta, menet közben sem lehet panaszkodni hangosságra: például 130 km/órás tempónál, 6. sebességfokozatban 2 450 1/min a fordulat, és 69 db(A) a zajszint. A motor helyett inkább a szél-, illetve a futómű felől hallható zaj dominál, utóbbi azonban jelentős mértékben függ a gumitól, az útburkolattól. Ami viszont nem tetszett, hogy 1 400-1 500 1/min fordulat alatt a motor gyengélkedik, dízeles stílusban vezetve, gáz nélkül indulva könnyen lefullad, és erre nem vigasz, hogy a stop-start rendszer a kuplung lenyomására ilyenkor automatikusan újraindít. A fogyasztáscsökkenés, illetve azáltal a kevesebb károsanyag-kibocsátás érdekében alkalmazott berendezés egyébként dicsérhető, szinte már a kuplungpedál talppal simogatására életre kelti a motort, és korán sem olyan túlbuzgó, mint francia testvére – talán mindennél többet elmond, hogy a teszt során egyszer sem kapcsoltuk ki.

Míg alul szinte halott az 1.6 dCi, 1 800-as fordulattól meglepő erővel kel életre, a 130 lóerő és a 320 Nm feltűnő könnyedséggel viszi az üresen cirka 1,6 tonnás karosszériát, és a vezetésben partner a pontosan kapcsolható hatgangos váltó is. A Scénic persze izmos motorja ellenére sem sportkocsi, ebben megakadályozza kissé billegős, elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros futóműve és érzéketlen kormányzása, de a kanyarvadászat nem is elvárt tulajdonság egy családias hangulatú, praktikus egyterűtől. Amire felfigyeltünk, hogy tempós, szűk kanyarban (például körforgalomban) a far hajlamos megmozdulni, olyan érzés, mintha hirtelen rossz vágányra kerülne az autó vége, ám aggodalomra semmi ok, mire észbe kapunk, a széria menetstabilizáló már elsimította az ügyet. A fék szintén bizalomgerjesztő, a Scénic nagy tempóról is magabiztosan lassít, de ahogy az előző cikkünkben írtuk, lehetne kisebb szintkülönbség a gáz-, valamint a fékpedál között. A gyár 4,4 literes vegyes, továbbá 5,1 literes városi fogyasztást ad meg ennél az erőforrásnál, nálunk azonban, mintegy 80 százalékos városi használattal, váltott vezetőkkel 7,3 literre jött ki a tesztátlag, ami azért csalódás. Piros pontot ér viszont a fedélzeti számítógép, csak a Renault modellekre jellemző azon funkciója, amely literre pontosan mutatja a tankból hiányzó üzemanyag mennyiséget - kipróbáltuk, működik.

Így a végén általában az szokott következni, hogy minden relatív, mert az alapmodellhez képest a tesztautó rogyásig volt extrázva, ezért az árcéduláján olyan összeg szerepel, ami szédülést okozhat. Nos, a Renault legfontosabb piaci fegyvere éppen a kiváló ár-érték arány, és ennek ékes példája a Grand Scénic 1.6 dCi 130 Privilége, amely így, csúcsváltozatban, 6,39 millió forint kóstál – ennyiért hét ülést, döbbenetesen tágas és praktikus belsőt, valamint egy erőteljes, de alul nyomatékszegény dízelmotort kapunk, tetszetős csomagolásban.
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
320 Nm 1750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,1 s
Végsebesség:
195 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,4 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4560 mm
Szélesség:
1845 mm
Magasság:
1645 mm
Saját tömeg:
1578 kg
Össztömeg:
2179 kg
Tengelytáv:
2770 mm
Karosszéria-kivitel:
egyterű
Csomagtér:
752 l
Belső szélesség elöl:
1460 mm
Belső szélesség hátul:
1430 mm
Belmagasság elöl:
990-1090 mm
Belmagasság hátul:
1020 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
130-300 mm
Ülőlap hossza elöl:
510 mm
Ülőlap hossza hátul:
470 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1220 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1060 mm
Csomagtér magassága:
520-900 mm
Csomagtér hossza:
920-1240 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1850 mm
Raktérnyílás szélessége:
1040 mm
Raktérnyílás magassága:
860 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
EURO 6
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális - 6 fokozatú
Nyomaték:
320 Nm 1750 1/min-nél
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
195 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,1 s
CO2-kibocsátás:
115 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,4 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
69 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Szívesen, de ezeket úgy vedd nem mindegyik saját tapasztalat.
    Az 1.4 Tce az enyémnél 1.6-os én fél liter pluszra tippelnék a turbo végett nem többre, a dinamika igaz, a végsebesség, amit még nem próbáltam azt mondják a hivatalos 180-185 helyett az enyém is megfutja a 200-at, persze nem Gps-el mérve. Az 1.4 sem tud nagyon többet szerintem.
    A mai dízelekkel nem a fordulatszám a probléma (a renaultnál az áttétel.)
    Még egy info amit elfelejtettem!!!
    A Nissannak a prémiummárkája persze mostmár a Renaulté is a Infinity-be Mercedes dízelmotorok kerülnek!!!! mert sokkal modernebbek a Renault-Nissan dizeleknél, a 2.0Dci-nél is, az új 1.6dci-nél nem, de az ős V6-osoknál igen. Kevesebbet fognak fogyasztani akár több literrel.
    Tehát lesz 2.2-es-től felfele mercedes motoros Infinity is. Az 1.8-as egyenlőre nem hiszem mivel itt az új 1.6dci hasonló teljesítménnyel.
    Ezenkívül benzinesben az 1.6 188Le-s NissanDig-t helyett a mercedes 1.8-as 180körüli le turbos kerül bele. Valószínüleg az azonos vagy jobb fogyasztású Mercedesmotor miatt ami technikai arzenált mutat be(a Cl… valamelyikben van) alsó fordulatszámtartományban sokkal nagyobb NYOMATÉKKAL.
    A Mercedes A osztály cserébe renault 1.2, 1.4 benzinmotorokat használ, de a kecskeméten gyártott B osztályokba is bekerülhet.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Köszi az infókat 🙂
    Visszatérve a az 1.4 Tce-re a scenicnél, az 1.6 is megeszik ennyit lényegesen gyengébb menetdinamika mellett. Ha így nézzük, akkor szerintem elfogadható a turbós motor fogyasztása. Bár ez szubjektív, ki hogyan gondolja. A dízelről meg annyit tudnék mondani, hogy az a fajta motorkonstukció szerintem alapból nem preferálja a magasabb fordulatszámon történő húzamosabb haladást (150 km-es utazó). Az egyik cimborámnak Nissan Navarra 2.0 Dci -vel (175 le) mentünk ki Csehországba, a pályán 150-es utazónál a fedélzeti computer 15 literes fogyasztást mutatott! A kútnál utánna számoltunk, és tényleg 15L jött ki. Persze a hétköznapokban nyílván nem ennyit eszik az sem. Ezt a fogyasztásra optimalizált 1.5 Dci-t nem ismerem, biztos jó, bár szerintem eléggé lomha lehet.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Nem a Nissan Juke(188)azaz190 lovasa lesz hanem a mostani 1.6 továbbfejlesztett változata ha jól tudom. Jó motor ez, valami gyáriféle tuningmeser most hozott ki belőle turbo nélkül több mint 190 Le-t, persze szériában turboval nyomják majd.
    A 2.0 Tce-is szívócső befecskendezős ha jól tudom mindegyik, de nem vennék mérget rá.
    Hogy lesz-e ez több nem tudom, és azt sem hogy belerakják-e valamibe még.
    A Scenichez ez már kezd túl nagy teljesítmény lenni mivel magas és keskeny a többihez képest meg billegősebb is (nem Kikeményített RS futómű van alatta pedig így még jó lenne a hátsó hosszlengőkaros megoldás is) ezért csak 165 butított lóerő szerintem.
    Sajnos egy Scenicet 1.4Tce-t adott el 2 évesen egy tulaj kb fél éve azért mert normális használattal sem tudta a bevallása szerint levinni a fogyasztását szinte 10 liter alá, ő nem akart gázosítani.
    Az alacsonyabb Megane kombisok azt mondják a 1.4Tce-jükkel eljárnak 8 liter alatt.
    Hol az igazság? 150-nél már túl sokat forog a benzinmotor és csak az 1.5 DCI-nek van alacsony fogyasztásra autópályára optimalizált változata. Talán Pure drive vagy mi a neve????
    A személyes meggyőződésnél. A renault ezt a motort úgy hirdette ha jól emlékszem 1.8-as vagy 2.0-ás teljesítmény 1.6-os fogyasztás vagy mi.
    Nyugat Europában forgalmaznak gyári CNG gázas autókat de ha jól tudom benzintartály is van hozzájuk mert indításnál is ezzel indul, ahogy a LPG gázas is.
    A nagy különbség a kettő között az hogy mig az LPG kisnyomású gáz, a CNG nagynyomású, tehát több fér a tartályba.
    Gyárilag csak ilyet szerelnek. Ennél a fajtánál ha jól tudom nincs teljesítményveszteség vagy ha van akkor úgy adják meg a gyári teljesítményt is.
    Renault kereskedést kell megkérdezni, de én nem tudok róla hogy forgalmazzák itthon.
    A Ford forgalmaz CNG-s autókat idehaza egyterűben is azt tudom.
    Nem vagyok benne biztos hogy CNG-s kutak tul sok lenne az országban, a buszos vállalatok közül valamelyiknek van ilyen töltőállomása. Na és az árát sem tudom hirtelen mennyi literje vagy lehet ezt kiloban mérik???? a neten biztos fent van.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Igen, a mostani motorokat jól ismerem van a családban 1.2 8V illetve 1.4 16V Clio-is. A most futó 2.0 TCE motor családról van vmi infód??? A megan-ba most 180 Le illetve az Rs-ben 250 Le-t tud. A II-es scenic-ben 165, az espace-ben 170 Le volt, a lagunában meg most 205 Le-t tud. Számomra az lenne a logikus, hogyha ezzel a családdal váltanák ki a 3.5 V6-ost, mert a megane Rs -ben lévő változata már tud annyit. Illetve az új turbós 1.6-ot önállóan fejleszti a RENAULT vagy ez a motor az, amit már az új Nissan micrában láttunk 190 pacival? A lendületes tempón egy dinamikus vezetési stílust, illetve pályán átlag 150-et értek. Lenne még egy kérdésem, úgy olvastam valahol, hogy a Renault Nyugat Európában forgalmaz gyárilag benzin-gáz-üzemű autókat (a németországi nagybátyám is mondta már, hogy náluk lehet kapni). A Renault magyarországi weblapján viszont még utalás sincs erre a lehetőségre, pedig szerintem lenne rá igény.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Igen, enyhe teljesítménycsökkenés érzékelhető még, bár ez nem saját tapasztalat mert még az enyémbe sincs bent az autógáz, de nagyon érik.
    A lendületes tempo alatt nem gyorsulásokra értettem hanem normális használat nem tötyögősen, a forgalom ritmusa felett valamivel de nem pörgetve mert úgy többet eszik.
    Ez a motor a turbojával a szívómotoroknál kisebb fordulaton képes lendületes tempora.
    Ha lenne pénzem rá Én ezért venném az 1.4 Tci-t nem kéne a VW Tsi stb, és persze mert Renaultos/szerelő is vagyok.
    De nagyon figyelj mert jön az 1.2-es Twingo motor 115Le-sként közvetlen befecskendezősként, az 1.6(ami az enyém is) szívó helyett 2012-ben, utána majd az 1.6-os benzines turbos közvetlen befecskendezős 200le körül kb:2013-ban, és előbb utóbb nem tudni mikor az 1.4Tce-is közvetlen lehet vagy megszűnik, de semmi biztosat nem tudni.
    Az 1.2-es motor most van 58le 8 szelepes, 75 Le-s 16 szelepes, 100Le-s turbos szívócsőbefecskendezős a Clioba. Ez a motor lesz közvetlen a hengerbe befecskendezős, (sokkal érzékenyebb 20-30Bar szívócső, helyett párszáz Bar nyomáson fecskendez majd, igaz kevesebbet eszik majd meg jobban megy, de azokat nem lehet már gázosítani utólag!!!!! A neve ha jól tudom ugyanúgy Tce marad.
    Lesz még 3 hengeres 900cm3-turbos 100Le körül a kisebbekbe, az is mostanában valamikor.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Lendületes vezetésnél az autó teljesítményét-nyomatékát, tömegét, légellenállását figyelembe véve szerintem a 9-10 liter nem sok, sőt korrekt! Vaterom 1.6-os G astrája lendületes tempónál kényelmesen bekajál 11-12 litert, pedig ott a tömeg és a légellenállás is kisebb (ja és nincs semmi baja a verdának)! Erről az átalakítási lehetőségről azonban nem tudtam, még eddig.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    kopasz:
    Nekem 1.6 van 2004-es, az 1.4 tce-re a magas fogyasztásra 9-10 liter panaszkodnak a lendületesen használók, ugye az elég nagy homlokfelület, az enyém 7-8litert eszik, 9 felé pálya tempónál (Az összes Renaultnak rövid a végáttétele)
    Viszont van egy nagy aduásza a VW Tsi-vel és a többi közvetlen befecskendezőssel szemben.
    Ez még szívócső befecskendezős, tehát ebbe még lehet LPG-t rakatni utólag, a VW Tsi-be és a többi hasonszőrűbe már nem.
    Az Lpg literje kétszázvalahány forint, jól beállítva talán 10-nél nem eszik többet, 1 hátrány hogy évente kell vizsgáztatni és persze a beszerelési ára 2-300ezer forint, akár pótkeréktartállyal is lehet kérni. Valahol egy másik tesztbe az 1.4Tci Scenic 130Le könnyedén lelépte a Corolla, de most már csak Verso 1.6Valvetronic 132le-s szívómotorost.

  • 2017.10.31. at 09:08
    Permalink

    Gyönyörű ez az autó, kategóriájában csak a Picasso lehet méltó ellenfele. A motor paraméterei is meggyőzőek. Jó lenne egy ilyen teszt az 1.4 TCE motorral is!

Vélemény, hozzászólás?