A szénszállal erősített műanyag, vagy köznapibb nevén szénszálas, netán karbon alkatrészek nem csak a sportautó-gyártásban, hanem a villanyautó-gyártásban is kiemelt fontossággal bírnak.
Jellegzetes külleméről azonnal felismerhető a szénszálas műanyag
Frissítés: az EP megváltoztatja a javaslat szövegét, lekerül a feketelistáról a szénszálas műanyag. Ezzel kapcsolatban további részleteket ide kattintva olvashattok. Az autógyártóknak a szénszállal erősített műanyag egy megváltás, hiszen könnyű, de erős és strapabíró, ezáltal jóval nehezebb anyagokat válthat ki a gyártás során. A sport- és villanyautó-gyártók különösen kedvelik a karbont, hiszen ezeknél a modelleknél a legfontosabb a tömeg féken tartása. Az Európai Unió azonban veszélyes anyagnak minősítheti a közeljövőben a szénszálas műanyagot.
Az Európai Parlament által kidolgozott javaslat célja, hogy a szénszálas műanyagot felvegyék az EU veszélyes anyagok listájára az ólom, a kadmium, a higany és a hexavalens króm mellé.
A szénszálas műanyagot ráadásul nem a gyártás során keletkező környezetszennyezés miatt, hanem a bontásra szánt járművek semlegesítésekor és újrahasznosításakor fellépő problémák miatt szeretnék felvenni a listára. Kutatásaik szerint a sérült szénszálas alkatrészekből a levegőbe kerülő részecskék károsak lehetnek, ha érintkezésbe kerülnek az emberi bőrrel. Ez az első alkalom a világon, hogy egy kormányzati szerv a szénszálas műanyagot veszélyes anyagnak minősítené.
Ha a Parlament hivatalosan is elfogadja a módosítást, az 2029-től lépne életbe Európában. A cégeknek ebben az esetben fokozatosan csökkenteniük kell a szénszálas műanyag használatát az EU-n belül forgalmazott járműveikben. Az autógyártás önmagában a világ összes szénszálas műanyag felhasználásának nagyjából 20 százalékát teszi ki. A Nikkei Asia értesülései szerint szerint Japán szénszálgyártó óriásainak a részvényei éles zuhanásnak indultak az EU bejelentése után. A szénszálas műanyag betiltása a Teijin, a Toray Industries és a Mitsubishi Chemical cégeknek fájna a legjobban, együtt a globális szénszálgyártási piac 54 százalékát képviselik.
Érdekesség, hogy a maradék gyártási kapacitás szinte teljes egészében Európában található, ezzel újabb fontos iparágat végezne ki az Unió a saját határain belül.
Legalább ekkora érvágás lenne azonban a tilalom az Európában működő és forgalmazó sportautó- és szuperautó-gyártóknak, illetve komoly problémát jelentene a BMW, a Hyundai, a Lucid és a Tesla villanyautó-fejlesztési részlegeinek is, hiszen mindegyik említett gyártó széles körben használja a szénszálas műanyagot az elektromos járműveikben.